Topfirst



Stránky: 1,  2   
host - 88.61 (?) 
11.1.2008 21:34, zobrazeno: 8026x

Máte prosím někdo zkušenosti s touto odrůdou? Jde o resistentní švestku - kříženec Rud Gerstetter a čačanská najbolja. Odrůda je velmi ranná. Též by mě zajímalo jakou můžu očekávat chuť (čač.najbolju jste v předchozích článcích dost hanili:). Strom jsem vysadil vloni - z Fytosu Plzeň.

Lucas

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 12.1.2008 17:25

Dobrý večer. Topfirst není rezistentní proti šarce, ale jenom tolerantní. Tak jako všechny Top... byla vyšlechtěna ve Výzkumném ústavu univerzity v Geisenheimu (SRN) prof. Dr. Jacobem, z již zmíněného křížení. Má větší plody, ale vyniká pouze raností, nikoliv chutí. Zraje současně s R. Gerstetter a nebo Herman a také chutí se jim hodně podobá. Je velice plodná a nestřídá v plodnosti. Pokud nemáte podobně rannou švestku, budete spokojen. Hezký večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 22.7.2017 21:58

První úroda Topfirstu zatím né a né dozrát. Pár popadaných plodů nešlo od pecky, ale chuť se špatná nezdá. Taková výrazně navinule sladká, snad trochu "čačanská". smiley Po letech záměn jsem se snad konečně dočkal.

Topfirst
Topfirst
Topfirst
Topfirst
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.38 (?), 2.3.2019 22:21

Dobrý večer, ako je na tom Topfirst s odolnosťou na šarku a moníliu plodov?Dozrieva pred Katinkou alebo až po Katinke?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 3.3.2019 17:48

Odpověď najdete určitě v nějakém jiném vlákně, pokud zde neodpoví někdo jiný. Topfirst mám krátkou dobu na posouzení. Kupoval jsem ho sice už dávno, ale nebyl to nakonec Topfirst, ale Toptaste. Ze švestek se tady u mě nedala pěstovat s šarkou jen Vlaška, Většina plodů byla deformovaná, s červenou nesladkou dužninou. Myslím, že Topfirst na tom bude rozhodně lépe. Jestliže bude Topfirst dozrávat až s Katinkou, ztrácí veškeré kouzlo, protože na Katinku mít v kvalitě nebude. Těch pár plodů, co jsem zatím měl bylo chuťově vyhovujících. Hodnotil bych tuto odrůdu velmi dobře, kdyby, jak říkám, dozrávala například z Hermanem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 3.3.2019 18:07

Topfirst pestujem niekoľko rokov, je to už vcelku veľký strom. Zo zdravotného hľadiska je to u mňa bezproblémová odroda. Katinku nemám, tak neviem posúdiť termín zberu, no Topfirst dozrieva v mojich podmienkach v polovici júla (Trnava, 145 mnm). Plody mi z kvalitatívneho hľadiska pripomínajú Čačanskú Lepoticu. Inými slovami, vzhľadovo pekné veľké, no chuťovo to veľký zázrak nie je. Jesť sa samozrejme dajú, v plnej zrelosti sú mäkké a príjemne sladké, no žiadna špeci aromatika. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 14.7.2019 21:14

Topfirst pomaly dozrieva, no plody sú polovičnej veľkosti. Chuť zatiaľ neviem posúdiť, keďže som mal len zopár padaniek a tie príliš neohúrili. Okrem toho strom zjari zdecimovali vošky, čo je pravdepodobne príčinou podpriemernej veľkosti plodov.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 196.17 (?), 14.8.2021 16:22

Pár plodů Topfirstu mělo chuť mizernou, Katinky na fotce nebyly o mnoho lepší. Jalová řidina. A u Vás?

Topfirst
Topfirst
3x Katinka a 2x Topfirst
3x Katinka a 2x Topfirst
Katinka a Topfirst
Katinka a Topfirst
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 27.7.2022 16:13

Z odrůd raných slivoní HERMAN, RUTH GERSTETTER, JUNA, ČAČANSKÁ RANÁ, KATINKA je TOPFIRST s přehledem nejslabší. Ani nejde pořádně od pecky. "Řídká" dužnina i chuť.

Topfirst
Topfirst
Topfirst
Topfirst
Topfirst
Topfirst
Topfirst
Topfirst
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 27.7.2022 17:51
Před chvilkou byla ve zprávách z regionů reportáž o sklizni švestek, obrovské plody v dřevěných bedýnkách, moderátor si pochutnával, Topfirs tam taky pán pěstoval a ve velkém...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika