Tipala



host - 161.31 (?)
25.7.2018 0:01

Změřil jsem cukernatost teď zrajících slivoní u mě na zahradě (valašsko 440 m. n. m.). Stromy jsou ve stejných podmínkách v zatravněném sečeném sadu, neudržuji kolem kmene holý úhor pouze mulč zetlelé trávy.. Tipala 10 Brix, Viktorie 10 Brix, Špendlík 16 Brix, Oulinská 12 Brix. U Viktorie a Oulinské jde o první dozrálé plody u špendlíku o jedny z posledních, Tipala je v začátku sklizně. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 23.7.2018 23:11

To já nemohu potvrdit. Tipaly jsou mnohem větší než špendlíky, chutí se jim vyrovnají, navíc vykazují dobrou toleranci k šarce, o čemž u špendlíků nemůže být řeči.Co se týče monilie, ano, část plodů hnije již na stromě, ale není to typická monilie.Na plodu se udělá hnědý flíček, který se postupně zvětšuje, nejčastěji začíná na špičce plodu. Taky tomu chybí typické kroužkovité výtrusy - nebo jsou jen místy. U Tipal není tak časté, že by hniloba přecházela na dotýkající se sousedním plody. 
   Jak by chutnala čistá tipalovice a jestlůi by byla stejně lahodná jako ze špendlíků, to nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 57.196 (?), 24.7.2018 7:41
U mne jsou plody Tipaly v průměru tak dvakrát větší jak špendlíky. Ale chutí se jim zdaleka nevyrovnají. U zralých špendlíků je cítit něco jako ananas, med nebo tropické ovoce. Chuť Tipaly bych zařadil někde mezi renklódu a pološvestku. Kdybych se této chuti dočkal u většiny plodů fajn, ale jen zlomek plodů pěkně vyzraje. Většina shnije, je flekatá, nedozraje nebo je nahořklá. Ano, začíná to hnědými fleky a končí hnilobou všech okolních plodů. Málo který plod pěkně vyzraje, navíc po pádu na zem dlouho nevydrží. Odpad z Tipaly bych odhadl na více jak 60%. To u špendlíků odpad odhaduji pod 5%. Fleky ani hniloba na stromě a na zemi vydrží bez úhony několik dní. Poté klidně dalších několik dní na bedínce. Možná se Tipale u mě nedaří, sad mám v opravdu suché lokalitě. Podobné hnědé fleky na slupce a dužnině v posledních letech pozoruji i u renklód a ex Viktorii. Připisuji to právě suchu a teplu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.27 (?), 24.7.2018 8:16

U nás (valašsko 440 m. n. m.) nemůžu potvrdit srovnatelnost špendlíku a tipaly. Snad jen u předčasně opadlých tvrdších špendlíků je chuť podobná, zrovna dozrávají špendlíky(mám stromy od pana Peška z bojkovic i klon prodávaný v Arbii v Malenovicích) i tipaly. Oba klony špendlíku chutnají výrazně sladčeji a s úplně jiným aromatem než tipaly oba jsou vůní i chutí téměř shodné klon z Malenovic má o něco menší plody taky z mých trnek mají asi nejvýraznější vůni a chuť (popsal bych to asi přeslazeně medová lehce meruňková, špendlíková). Tipala špendlíky válcuje v plodnosti ze tří stromů špendlíků o průměru koruny cca 4m a průměru kmínku v metru cca 15 cm bude po dosbírání jen něco přes 100 l kvasu (něco šlo ještě na přímý konzum, marmelády a samozběr do huby sousedů:)). To tipala hravě překoná u souseda ve vedlejší zahradě(moje tipaly jsou pro účely srovnání o něco mladší) na jediném zhruba stejně velkém stromě. Závěrem bych shrnul že tipaly jsou jedny z nejplodnějších slivoní co pěstuju špendlíky jedny z nejméně plodných, chuťově jsou u mě špendlíky naopak jedny z nejlepších, cukernatost zkusím změřit. Rozdíly v odolnosti jarním mrazíkům u tipaly a špendlíku nepozoruju. Špendlíky možná ukončí šárka zatím ale jak tipala, tak špendlík(na rozdíl od většiny čačanský) bez příznaků na listech u špendlíku jsou projevy šárky na malém procentu plodů. Špendlík asi hůře reaguje na chladnější polohu u pana Vysloužila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.89 (?), 24.7.2018 20:50
Tipala nebola vždy tak úrodná. Zrejme piliatka alebo mráz, no tento rok je pre ňu veľmi dobrý. Ochutnal som aj biele oválne slivky, no tam som cítil ringlotovu chuť. Tipala má skôr slivkovu alebo trochu marhuľovu príchuť. Fero biele karpaty 410nm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.31 (?), 25.7.2018 0:01

Změřil jsem cukernatost teď zrajících slivoní u mě na zahradě (valašsko 440 m. n. m.). Stromy jsou ve stejných podmínkách v zatravněném sečeném sadu, neudržuji kolem kmene holý úhor pouze mulč zetlelé trávy.. Tipala 10 Brix, Viktorie 10 Brix, Špendlík 16 Brix, Oulinská 12 Brix. U Viktorie a Oulinské jde o první dozrálé plody u špendlíku o jedny z posledních, Tipala je v začátku sklizně. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika