Test letošního jara



Stránky: 1,  2,  3,  4   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?) 
27.5.2018 14:37, zobrazeno: 8778x

Letošní jaro se patrně dlouho nezopakuje. Naprostá absence jarních mrazíků a ideální počasí v době květu už tu dlouho nebyly. V případě neúrody víme, že se nebudeme moci vymluvit na mráz ani na špatné opylení. Mohutná květní násada a dokonalé opylení měly za následek spoustu drobných plůdků prakticky na všech ovocných stromech. Příroda je ale mocná a s nadměrnou násadou si obvykle umí poradit i bez zásahu člověka. 
   Většina jabloní již stihla shodit nadbytečné plůdky, Podle ponechaných jablíček lze očekávat velmi dobrou, ale nijak kalamitní úrodu.
   Slivoně se chovají rozdílně. Některé ukázněně odhazují přebytečné plůdky, aby nadúroda nevysílila či nerozlámala stromy - např. Těchobuzická, Katinka. Jiné, např. Opál to dobře nedovedou, tady mám obavu z příliš drobných plodů.
   Asi jediný ovocný druh, který si s násadou efektivně neporadí a probírku jednoznačně vyžaduje,  jsou broskvoně.

Pod jabloněmi je přímo nastláno popadanými plůdky
Pod jabloněmi je přímo nastláno popadanými plůdky
Těchobuzická nadbytečné plůdky shodí
Těchobuzická nadbytečné plůdky shodí
Katinka taky shazuje nadbytečné plůdky
Katinka taky shazuje nadbytečné plůdky
Opál má s nadměrnou násadou problém
Opál má s nadměrnou násadou problém
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 27.5.2018 19:56

"V případě neúrody víme, že se nebudeme moci vymluvit na mráz ani na špatné opylení".

To asi ne, ale zato zaúřadovala nečekaná "ničitelská záloha", díky které bude letošní úroda paradoxně horší než v oněch mrazových letech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 27.5.2018 21:36
Jaká záloha?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 28.5.2018 7:34

Takové choroby, škůdci, se kterými člověk nepočítal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 27.5.2018 22:02

a jak jsou na tom Vaše stromy letos s vláhou? U mě se zatím žádný propad nekonal, ale snažil jsem se průběžně zavlažovat. Jediná výrazná nadůroda je patrná na Stanley. Jabloně tak akorát (včely nepřiletěly, sem tam květopas), meruňky jsem jen mírně protrhal (polovina pupenů pomrzlá).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 27.5.2018 22:23

Jsem z toho trochu rozpačitý. Po mnoha letech zničujících jarních mrazů letos všechno kvetlo jak o závod, ale hodně po odkvětu spadlo. Jsem zklamaný z Bellamiry, loni byla úroda dobrá, letos opět obalená květem, ale téměř všechno spadlo. Nevím, střídavou plodnost si představuju, že jeden rok strom kvete, druhý ne. Ne že kvete naplno a pak všechno spadne. Ostatní ovoce bude na ochutnání od všeho. Ale žádné lámání větví od tíhy plodů se konat nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 27.5.2018 22:37

Jsem na tom stejně, meruňky opadaly v dubnu, švestky v květnu a teď usychají a začínají opadávat i broskve.Pokud nějaká úroda vůbec bude, tak jen na Durancijich, Toptastu a Domácích švestkách.Takže nic výjmečného, prostě standart posledních let, co nezmrzne to uschne a o zbytek se postará hmyz a hniloba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.107 (?), 28.5.2018 7:55

Většina lidí, se kterými mluvím, hovoří o nadprůměrné očekávané úrodě. Malé rozpaky mám jen z meruněk, kde úroda odpovídá rokům s jarními mrazíky, kdy sem tam pár plodů vydrželo. Na to, že přechozí 2 roky nebyly meruňky vůbec nemrzlo a květů byla spousta, je to trochu zklamání. Ale broskve,  švestky, jablka, hrušky se činily. Ovšem zající se počítají po honu, že...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 28.5.2018 8:11

Jabloně zatím solidní násada, padá jen to co má. Květopas prakticky na nule. Meruňka po solidním kvetení úplně opadala (jeden mrazík v dubnu), strom je bez poškození monilií. Peckoviny velmi solidní násada (Zelená, Ontario, Topy, Oulinská, Althanova, "myroše"), výrazněji propadávají plody na Královně Viktorii. Po ošetření proti pilatce žádné škody, teď sem tam někdy nějaký napíchnutý plod. Kan. borůvky nasadily, trochu zasychají poslední plůdky. Ještě nekvete arguta (jak je na tom jinde?). První třešně velmi solidní, ptačí havěť měla co dělat celý týden, teď už žere sousedovic Early Sweet. Sotva má líčko, ale už je sladká. Višeň zatím propadává, ale ta mívá solidně skoro každý rok, bez ohledu na počasí, mrazíky. Nemá ani trochu monilie na výhonech. Rybíz, angrešt slušný, některé odrůdy asi dík suchu částečně sprchly. Podrobně jsem je neprohlížel, soudím jen dle keřů na dohled od schodů do chaty. Réva +- kvete. I ta je nějaká zpožděná, jako ta katinidie.  Jahody velké, úrodu dost korigoval květopas. Nejvíce bude odrůdy Frikonsa, ta začíná solidně kvést až když zrají první plody na Primě. Broskve jsem probral. Asijské hrušně mají plodů akorát, zůstaly v každém květenství 2-3, což je nezvyk. Obyčejně drží všechny a musí se probírat. Nsadila i Kozačka štutgartská v koruně asijské hrušně, jestli dozraje a bude mít semena, vyseju je.    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.18 (?), 28.5.2018 10:19

U mě neskutečná násada plodů na všech stromech. Teď už jen doufat, že se na stromech udrží a nesklidí je předčasně kroupy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika