Tegera - zkušenosti



Stránky: 1,  2   
host - 33.246 (?) 
24.5.2015 13:11, zobrazeno: 14544x

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s touto poměrně novou odrůdou (reg. 2005)? Měla by být raná, tolerantní k šárce a na monil. má být dokonce rezistetní.

Kdo má a zná-zájímá mě kde a v jaké nadm. výšce ji pěstujete?

Nemoci?

Plody-cukernatost, aroma? Vhodná na kvas-pálení?

Jak drží na stromě?

Jak jde od pecky?

Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 24.5.2015 13:50

Jistě rád odpoví pan Miloš Vysloužil. Mně zatím neplodila. Projevy šarky na listech se už objevily, ale protože je tolerantní, tak počítám, že plody budou v pořádku. Jinak Tegera pochází ze stejného křížení jako Katinka (Otenauer x Ruth Gerstetter) a měla by zrát 5 dní po ní. Zde asi kolem 5.srpna. Popularity Katinky Tegera prozatím nedosáhla. Zatím co pan Tomáš Jan uvádí že je v chuti navinule sladká až nasládlá, v příznivých letech a na dobrých stanovištích více než průměrné chuti, tak pan Blažek píše, že jechuť navinule sladká, harmonická, mírně aromatická, velmi dobrá. Celkově ji hodnotí jako kvalitní ranou odrůdu slivoní z dobrou plodností. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i kuchyňské zpracování. Má charakter tržní odrůdy. Odrůda je citlivá vůči virové šarce, avšak po napadení touto chorobou plody neopadávají a jsou plně upotřebitelné. Lze ji pěstovat i ve vyšších polohách. Pan Blažek uvádí křížení Borsumská x Ruth Gerstetter, stejně jako u Katinky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.5.2015 23:20

Petr zodpověděl prakticky všechno.

1. V 350 m.n.m, ale poloha studená. S polohou Tegera nemá problémy.
2. Šarka na listech je vidět, plody jsou zatím zdravé
3. Na kvas se dají použít všechny švestky, byť letní sorty se příliš nedoporučují.. Katinka mi přijde vhodnější (sladší).   Naopak Tegera ma větší plody. 
4. Na stromě drží asi jako všechny
5. Od pecky jde dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 33.246 (?), 26.5.2015 8:22

Děkuji oběma pánům za odpověď.

Zajímalo by mě co ta moniloza-pan Petr už měl plody. Myslíte, že bude skuečně na moniliozu rezistentní? Rád bych pěstoval bez chemické ochrany a u mojich 460 mnm, celoroční vyšší vlhkost vzduchu(CHKO Třeboňsko) by to odolná nebo rezistentní odrůda řešila. Jinak zahrada je naštěstí velmi mírný jížní svah s ochranou od severu.

Honza 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 26.5.2015 8:32

Na rezistenci vůči monilióze nevěřím.  Přijde mi to podobné jako rezistence proti kroupám nebo proti očesání zlodějem. Mohou být odrůdy náchylnější - se slabší slupkou, víc pukající, měkší dužinou, s plody vzájemně se dotýkajícím, atd. Švestky úplně rezistentní proti moniliové hnilobě ale podle mě neexistují. Boj proti moniliové hnilobě není jen o postřicích, Taky vzdušná poloha, nepřehoustlé koruny, čisto pod stromy, sebrané mumifikanty, aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 234.10 (?), 1.6.2015 21:29

Katinka, Tegera, Elena a Bystrická sú odrody vysoko odolné voči monilóze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 1.6.2015 22:29

Jakou moniliózu máte na mysli? Moniliový úžeh peckovin, nebo moniliovou hnilobu plodů? Tady je moniliový úžeh peckovin u slivoní prozatím zanedbatelný, za to moniliová hniloba plodů byla u pozdních švestek v minulém roce katastrofální. A například Elena byla "totál".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.23 (?), 3.6.2015 17:18

Mám na mysli moníliovú hnilobu plodov, u mňa je ELENA bez monílie na plodoch naproti tomu STANLEY trpí silnou moníliou plodov.Moníliový úžeh peckovin u sliviek je aj u nás zanedbateľný.Moníliovým úžehom peckovin u nás silne trpia marhule. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 5.8.2016 12:16

Před týdnem první sklizeň Tegery - závěry z ní dělat nebudu. Chuťově nezklamala, ale ani nenadchla. Průměr.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.8.2016 19:44

Tegera asi díru do světa neudělá. Chuťově je dobrá, ale není až tak raná, jak se uvádělo. Navíc její citlivost k šarce je větší, než by se dalo tolerovat. Viditelné známky jsou ostatně i na fotkách p. Mikeše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika