Střih podzimní výsadby najaře?



onry - (14) - 136.70 (?) 
9.3.2009 14:33, zobrazeno: 4248x

V prosinci jsem vysadil pár stromků švestky a meruňky. Korunky byly ostříhány jen tak aby se vešly do balíku.U jabloní zastříhávám kurunku hned při vysazení, ale tady jsem si nebyl jistý a nechal to až na jarní období, ale teď mi známí radí ať to nechám až do květu. Jen mám obavu zda to kořeny utáhnou.Jedná se o cca 50-60% větví, které by se měly odstranit.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 122.200 (?), 9.3.2009 22:14

Do květu bych to nenechával a ostříhal bych je hned jak budou trochu narašené. Stříhání v květu je nejlepší z hlediska hojení ran, ale u mladých stromků se jedná pouze o tenčí větvě, které se hojí dobře i při dřívějším řezu. Pro klid duše můžete rány zatřít latexem smíchaným s některým baktericidním přípravkem (např. Kuprikol) nebo stromovým balzámem. Pokud byste stříhal až v květu, tak by se zas tak moc nestalo, akorát byste ustřihl konce větví, které by byli více narašené a zůstali by méně narašené pupeny v níže položených částeh větve, které znovu samozřejmě vyraší také, ale budou mít menší zpoždění oproti dřívějšímu řezu. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 10.3.2009 13:13

Myslím si totéž co Jirka. Jabloně zasazené v prosinci bych ostříhal až nyní. Peckoviny buďto taky nebo v začátku rašení. Ponecháním řezu do doby květu by se asi omezily přírůstky v prvním roce. Kořenů je ještě málo a živiny poslané do pupenů k vyrašení by se odřezáním ztratily. V dalších letech u dobře zakořeněných stromků už bude lepší kvůli hojení ran a klejotoku řezat peckoviny později.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika