Stratifikace peckovin



host - 212.49 (?)
14.6.2020 19:39

Pecky nesmí vyschnout. Stratifikuju meruňky a broskve hned po snězení plodů, do aspoň 5 litrů květináče s odtokovýma dírkama dole, obyčejnou hlínu, substrát je nevhodný rychle vysychá, a někde umístit do stínu do vysoké trávy do vlhka a celé léto zalévat jednou týdně, a v zimě přemístit někde na slunce až to není tak dlouho promrzlé, pak na jaře květináč vysypat a pecky už budou možná i naklíčené. MH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 251.248 (?), 28.11.2019 18:13

Tak nevím, co dělám jinak, ale hlodavci mi po peckách nejdou a broskvové, meruňkové i myrobalánové pecky na jaře normálně klíčí.

Samozřejmě ať si to každý dělá, jak mu milo. Jen mi přišlo škoda, aby se p.Igor tak trápil (jak popisuje), když vše může vyrůst přirozeně a bezpracně venku. U mě to funguje vše bez problému a se zmíněnými problémy jsem se nesetkal. Ale každý má samozřejmě jiné podmínky. Z diskuze jsem nepochopil, proč se snaží pecky stratifikovat už v létě v lednici a pěstovat semenáčky přes zimu doma, ani proč to nezkusil přirozenou cestou, proto jsem se ho ptal, proč to dělá tak složitě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 28.11.2019 20:12

Já jsem z toho pochopil, že se nesnažili pěstovat semenáčky přes zimu doma, ale že to byl jen chybný nástřel. Napoprvé se to stává i střelcům. Školkaři samozřejmě vědí úplně přesně, kdy jim pecky vyklíčí do stadia vhodného na výsadbu a stratifikují podle potřeby dané odrůdy a svých klimatických podmínek. Využijí pole do posledního možného termínu a v jarní výsadbě nemají žádné mezery. V mém případě je to něco jiného. Mám několik semenáčků z letošních meruněk a chci je plánovaně bez trápení do jara dopěstovat na odběr oček (zrychlené šlechtění). Ušetřím tím nejméně jeden rok. Chci je naočkovat na vodorovné větve mladé podnože a co nejdříve posoudit plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 241.63 (?), 29.11.2019 20:56
Pán Petr, je to presne tak, ako píše pán Mimmo. Nebol to z mojej strany zámer, rastliny nejak "znásilňovať". Bol to proste môj prvý pokus o stratifikáciu a chcel som to mať viac pod dohľadom, preto som volil stratifikáciu v chladničke. Stratifikovať som začal skôr ako bolo asi vhodné a potom to bolo ku koncu trošku trápenie, ale dopadlo to nakoniec dobre. Len som popísal svoju skúsenosť. Bol som vtedy ovplyvnený aj tým, že v nejakej staršej literatúre som vtedy našiel, že čerešne vyžadujú až cca 220-240 dní stratifikácie a že sa čerešne zvykli stratifikovať umelo už koncom leta. Teraz už mám teda odskúšané, že stačí kľudne cca115 - 120 dní a vyklíčilo mi cca 60% založených kôstok. Myslím, že dobrá skúsenosť. A tiež som sa poučil. Síce to do stratifikácie peckovin nepatrí, ale momentálne mi od začiatku 11. mesiaca beží stratifikácia semien jaderničky moravskej, opäť v chladničke. Doba stratifikácie sa udáva 80-100 dní, stred 90 dní. Vo februári to vyklíči... atď atď... predpokladám, že teraz som v lepšom termíne a ušetrím si veľa starostí. Igor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 251.248 (?), 29.11.2019 21:51

A jaký je tedy důvod, proč máte jablková jádra opět v lednici a budete opět klíčit doma, a nedáte je na podzim přímo ven? To je pro ně přeci ta nejlepší stratifikace a následné vzcházení. Žádný čas tím podle mě nenaženete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 241.63 (?), 29.11.2019 23:09
Keď ich dám niekam na záhon, je to buď-alebo a človek do toho procesu nevidí a neovplyvňuje ho. A tiež nie som v zime na záhrade každý deň. V chladničke to mám pod kontrolou v podstate denne, baví ma to priebežne pozorovať, či je všetko ok, či sa niečo ne/deje, či to trebárs neplesnivie, či nepresychá a pod., myši to tiež nezožerú, tiež to vyberiem z chladničky kedy sa mi to +- hodí, dám do izbovej teploty, či už niečo vyklíči, ak áno - určite nie všetko vyklíči. Naklíčené popresádzam do samostatných téglikov. Ak všetko dobre dopadne, tak na záhon pôjdu už hotové sadenice. Záhon ešte tiež nemám pripravený, jednak v jeseni zväčša nestíham a potom si vravím, že ani neviem, koľko tých rastlín nakoniec bude, či vôbec niečo bude, tak sa mi chystať záhon dopredu nechce. O nejakú fiktívnu úsporu času mi nejde. Možno niekedy ich dám do pôdy a dej sa vôľa božia, ale je to také neriadené, nekontrolované. Ja celkom rád bádam. Takže je to skôr také pokusníčenie. Igor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 238.17 (?), 21.2.2020 20:20
Substrát so semenami myrobalánu po nevyklíčení na jar 2019 (stratifikácia prebiehala bezvýsledne, s prestávkami až 150 dní, semená pred stratifikáciou niekoľko mesiacov ležali voľne na vzduchu a zrejme tam vtedy veľmi preschli) preležal zbytok jari, leto a jeseň 2019 na balkóne. Rašelinový substrát totálne preschol a čakal viac-menej na vyhodenie. Koncom decembra 2019 som len tak, na skúšku, substrát zase poriadne prevlhčil a založil zase do chladničky, na opakovanú stratifikáciu, ďalších asi 60 dní. Vybral som začiatkom februára 2020. A... začalo to klíčiť, zatiaľ asi iba 5 kôstok z asi 40 pôvodne... ale aj tak dobre, lebo potrebujem myrobalánové podnože. Takže mi z toho vychádza, že semená teda asi netreba sušiť dlho na vzduchu, lebo preschnú a potom kým naberú späť vodu, tak to potom predlžuje celý proces. Ale prežili 3/4 roka v suchom substráte, to je obdivuhodné. Igor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Arpagone - (13) - 230.4 (?), 14.6.2020 15:54

Zeptám se asi hloupě, ale když ted jsem získal pecky z třešní na osivo, mám je dát rovnou teď do písku do sklepa, nebo je mám usušit a do písku do sklepa dát až před zimou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 148.187 (?), 14.6.2020 16:46

Do žádného sklepa je nedávejte. Stratifikace nejlíp proběhne přirozeně venku, tedy dejte je do země a nechte normálně proběhnout zimu. Na jaře vyklíčí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 14.6.2020 19:39

Pecky nesmí vyschnout. Stratifikuju meruňky a broskve hned po snězení plodů, do aspoň 5 litrů květináče s odtokovýma dírkama dole, obyčejnou hlínu, substrát je nevhodný rychle vysychá, a někde umístit do stínu do vysoké trávy do vlhka a celé léto zalévat jednou týdně, a v zimě přemístit někde na slunce až to není tak dlouho promrzlé, pak na jaře květináč vysypat a pecky už budou možná i naklíčené. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.105 (?), 14.6.2020 20:03

Obecně je to jedno, ale buď to musí být jeden nebo druhý z postupů.

První je, že se pecky očistí a smíchají se vzdušným vododržným substrátem a trvale uloží do chladu kolem 2-6°C Jakmile se vysejí do půdy o teplotě nad 7°C, tak do 2 týdnů začnou klíčit.

Druhý, častější způsob je, že se pecky očistí a nechají uschnout v suchém vzdušném prostředí při pokojové teplotě (resp. do 38°C). Když jsou suché, uloží se jako osivo do suchého chladného skladu, kde si svou klíčivost udrží dle teploty +5°C = 10 let, -5°C = 15 let a -18°C = 30+ let. Před jarem, kdy je budete vysévat se pak od prosince stratifikují jako u postupu 1. Na 48 hodin se nechají "nabobtnat" v sutdené vodě nebo růžovém roztoku hypermanganu a poté se míchají se vzdušným vododržným substrátem a na 150 dní uloží do chladu kolem 2-6°C Jakmile začnou klíčit, vysejí do půdy v pařeništi nebo semeništi cca o teplotě od 7 do 13°C.

Největší problém je někdy ochrana před hlodavci. Tímto způsobem příroda omezuje počet semenáčků pod mateřským stromem, ale i při přímém výsevu někam do školky.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika