Stratifikace peckovin



host - 168.81 (?)
12.3.2019 21:03

Schválně k vláknu jsem se, dnes odpoledne, byl podívat, v jakém stavu klíčení jsou, u nás 450 m/m, pecky myrobalánů (ležící pod křovinami mirošků). Pecky ještě neklíčí, nepraskají. Živá jádra mají jen maličký výčnělek budoucího kořínku, cca do 0,5 mm. JG

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 212.49 (?), 31.1.2019 7:23

Myrobalány v tuto dobu už musí klíčit.

Před týdnem jsem dal na pec s cca 35°C sklenici s mokrým ubrouskem. Do ní vylouskané pecky z broskví a meruňěk, které jsou stratifikované venku v květináči v neporušených peckách. Meruňky za 2 dny 100% klíčivost, broskve po 2 dnech jen 15%, za další týden 50% vyklíčilo - ty by ještě potřebovaly dál stratifikovat. smiley MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 7.2.2019 19:51

Do dnešního dne vyklíčilo 85% broskvových semen z pecek. Nevím co si o tom mám myslet. Stratifikace použitých pecek byla maximálně na polovině, tak 80dní odhaduji.

Nevím jestli klíčení pomohla vysoká teplota,, ale vypadá to, že poloviční stratifikační doba stačí, když se pecky těsně před výsadbou vyluští. Nebo dokonce není třeba stratifikovat při vyluštění z pecek vůbec?surprise MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.58 (?), 31.1.2019 9:00

Pán Vysloužil, už su v chladničke. Vonku ich už nedám, lebo by v kvetináči zrejme vymrzli, skleník nemám. V chladničke ich mám viac pod kontrolou. Viem, že podľa 1 rozlúsknutej kôstky ťažko niečo hodnotiť, ale to jadro kôstky nebolo suché, plesnivé, ale ani naklíčené. Iba vypĺňalo vnútrajšok kôstky, vyzeralo OK. Kôstku som pred otvorením dal do pohára s vodou - klesla na dno, usudzujem, že nacucnutá vodou bola dosť, aj navonok tak vyzerala (tmavšie sfarbená kvôli vlhkosti). Po otvorení kôstky som videl, že kôstka je rovnako sfarbená aj na vnútornej strane kôstky, tak ako na vonkajšej, takže voda prenikla asi skrz naskrz, neboli tam povedzme svetlejšie a tmavšie miesta. Toľko moje pozorovania. Do konca februára ich nechám v chlade a vlhku a potom sa uvidí. Ďakujem všetkým za rady. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.58 (?), 12.3.2019 10:30

Tak len doplním. Po 120 dňoch stratifikácie 43 semien semien myrobalánu a 2 týždňoch pri izbovej teplote - bohužiaľ, stále nič nevyklíčilo. Absolútne nič, 0! Ale! Keď už som nevedel čo si o tom myslieť, našiel som na internete údaj (je vo veľkom rozpore so skúsenosťami tunajších pestovateľov), že myrobalán vyžaduje na stratifikáciu 120-150 dní. Takže je tu ešte nejaká nádej a tak na ešte 1 ďalší mesiac dám semená do chladničky - to bude práve 150 dní a potom sa hádam definitívne uvidí...

Moje doterajšie pokusy potvrdili, že na čerešňu vtáčnicu potrebujem 100-120 dní stratifikácie. To je v súlade aj s literatúrou aj skúsenosťami tuná na fóre, ale s tým myrobalánom mám zatiaľ úplne inú skúsenosť. 60-90-120 dní je u mojich semien myrobalánu zrejme stále málo?!? Uvidím po 150 dňoch. Igor 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 12.3.2019 12:26

Neměl jste je mokré? Musí být jen velmi mírně vlhké. Nejlepší je promíchat před stratifikací se štěrkem "potěrákem". Aspoň hned vidíte, zda není pro pecky mokro. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 12.3.2019 15:54

Myrobalány jsem sadil před 14 dny. Měly už 1cm klíčky a pecky byly všechny otevřené. Byly stratifikované venku v květináči v trvale mokré hlíně smíchané s pískem. Stejně tak meruňky, 1cm klíčky.

Málo zalévané pecky jen v mírném vlhku na stratifikaci nestačí. MH

Kdyžtak kolem planých myrobalánů je spousta semenáčů, dokud není vysoká tráva, dobře se hledají. Stačí jen vykopat. smiley MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 12.3.2019 17:25

Nedávno jsem si pod třešní všiml mnoha pecek, které neklíčí. V létě v nich semena tak extrémně přeschla, že už nemohla nasát vodu. Jsou mrtvá. Namáčení v tomto případě nepomůže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 12.3.2019 17:29

Většina myrobalánů kolem keřů - aspoň u nás - jsou odkopky, nikoli semenáče. Dají se odělit od mateřského keře, ale kořínků mají málo a chvíli trvá, než zakoření a naroste jim štěpovatelný přírůstek. Naopak snadné množení a rychlý růst z vysetých jader mi přijde efektivnějí.
   Přesto pěstování myrobalánů ze semen pomalu opouštím. Odnožují totiž výrazně víc, než ty selektované, množené školkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 12.3.2019 19:10

Můžu se vás pane doktore zeptat na zkušenosti neselektovaných Myr s afinitou na meruňky, broskve, švestky jestli jste zkoušel a pozorujete nějaké rozdíly nebo čistě jen silné podrůstání neselektovaných?

Všimnl jsem si malého rozdílu v listech u selektovaného myrobalánu z odkopku pod švestkami oproti tomu divokému. smiley

Jinak máte pravdu, pod stromy / keři rostou odkopky, ale třeba 2 metry za okrajem koruny i mnohem dál už rostou semenáče z pecek. Dají se vyrýt jako 2-leté do průměru kmínku 1cm. Starší a tlustčí tam už je kůlový kořen silný a musí se podsekávat a kořenový bal je ve vrchní vrstvě pak celkem chudý. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 12.3.2019 21:03

Schválně k vláknu jsem se, dnes odpoledne, byl podívat, v jakém stavu klíčení jsou, u nás 450 m/m, pecky myrobalánů (ležící pod křovinami mirošků). Pecky ještě neklíčí, nepraskají. Živá jádra mají jen maličký výčnělek budoucího kořínku, cca do 0,5 mm. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika