Staré slivky - záchrana



host - 234.37 (?)
17.4.2018 15:31
Sttomy vyzeraju pekne ale či aj rodia? Nie su napadnute šarkou?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
   
host - 234.37 (?), 17.4.2018 15:31
Sttomy vyzeraju pekne ale či aj rodia? Nie su napadnute šarkou?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Luboš16 - (17) - 127.100 (?), 17.4.2018 17:37

To keby som vedel...:) Záhradu máme od leta, vtedy tam slivky boli /preto viem že sú tam bystričky a durandzie, asi :), ale celkovo bola zarastená a zanedbaná... Teraz vlastne začíname druhú jar na záhrade, zakvitnuté boli minulý rok krásne, ale prišli mrazy, tak nebolo zo sliviek nič, ale to ani nikde na okolí... Preto sa aj pýtam na starostlivosť, aby som niečo nezanedbal... Vlky z kmeňov nevyrastajú, iba rovné, dohora smerujúce z konárov a na koncoch vetví sú mladé výhony, ktoré sú aj teraz zakvitnuté...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 64.75 (?), 17.4.2018 17:53

Slivky bude treba na konci kvitnutia streknut proti piliarke slivkovej-teda ak chcete mat urodu.Piliarky dokazu uplne zdecimovat urodu.Pre vela ludi co vobec striekat nechcu je toto jediny nutny postrek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.37 (?), 17.4.2018 19:15
U nas v okoli ziadna starsia slivka nerodi, na chalupe sme mali 3 asi 25 rocne slivky a uz vobec nerodili, pritom ani neboli velmi prestarnute, tak sme ich vyrezali. Asi pricinou bola pilarka alebo sarka, mozno aj obe dokopy. Boli rezane stylom(nie ja) ze vsetky konare na ktore sa dosiahlo zo zeme sa odrezali a koruna tak zacinala az vo vyske 2 metrov, ani postrek sa nedal robit v takej vyske a ani by to nebolo efektivne pri takych velkych stromoch. Teraz keby som vysadzal slivky tak len tie nove odolne odrody a nepustil ich nad 2-3 m do vysky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Luboš16 - (17) - 127.100 (?), 17.4.2018 19:33

Popravde, aj keby nerodili by som ich tam nechal, aspoň väčšiu časť, neviem si predstaviť že by sa vyrezali a ostalo tam prázdno... Miesto vyrezaných som nasadil jablone, aj do inej časti záhrady, ale tieto ´predné´ by som chcel zachovať z väčšej časti... Poprípade keby sa medzi ne podsadilo zopár menších? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.4.2018 19:48

Teraz keby som vysadzal slivky tak len tie nove odolne odrody a nepustil ich nad 2-3 m do vysky

Udržet v této velikosti slivoně není lehké, u některých kombinací podnože a odrůdy prakticky nemožné.

Poprípade keby sa medzi ne podsadilo zopár menších?

Musíte si ujasnit priority. Jestli Vám jde o estetickou funkcií sadu, pak ano, postupné dosazování mladých a nahrazování starších stromů je možné. Jestli Vám záleží i na úrodě, vězte, že založit mladý sad ve starém, nenechat půdu odpočinout, ozdravit,  nepřináší dobré výsledky. Je pravděpodobné, že roky se ze sadu odvážela úroda, možná sekla tráva. Pochybuji, že někdo po dobu života sadu meziřadí pooral, provzdušnil, pohnojil. Stav stromů, jak ho popisujete svědčí spíš proto že nikoli.  Vysazení mladých stromků do vyčerpané půdy mezi ty staré přinese obvykle více zklamání než úspěchu.
   Pravda, existují hluboké, mimořádně úrodné a na živiny bohaté půdy,  které uživí i dva sady po sobě. Při pohledu na slivoně na fotce o tom ale pochybuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.111 (?), 17.4.2018 21:09

Prosvětlit, zbavit suchých větví, zakrátit na mladší výhony - kde to jde. Jinak se plodnost přesouvá na konce větví, na obvod koruny a vnitřek prosychá. Máte jich dost, tak zkuste pokusně jeden strom vzít v řezu radikálněji "na pahýly" - mně se to u starších švestek docela osvědčilo, švestky zareagovaly dobrým růstem. Kvalita plodů na nových výhonech šla o dost nahoru. Takto to dělám vždy tak po cca 5 letech, někdy pomocí Zahnova řezu, jindy "natvrdo" bez. Rány zatřu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Luboš16 - (17) - 127.100 (?), 17.4.2018 21:42

Ďakujem, určite vyskúšam... Takže po zbere, ak nejaký bude...:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 18.4.2018 6:08

Slivky na fotce (Bystričky a Durancie) vypadají být v dobré kondici, bez nekróz a jiných nemocí dřeva.Řezat slivky v plné plodnosti považuju za nerozumné, tyhle odrůdy takhle prostě rostou, při sebemenším řezu zahustí ještě víc.Řezem se jen připravíte o část úrody, raději bych je obkopal a přihnojil organickými hnojivy (kompost, odpočatý kravský nebo koňský hnůj)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 198.185 (?), 2.5.2018 20:12

Dobrý den. Využijem existujúcu tému. Urobil som nejaké kroky pri zmladzovaní slivky (slivka na moje prekvapenie zareagovala pozitívne) a rád by som si vypočul názor skúsenejších ako by bolo vhodné postupovať ďalej.

Východzí stav: Na švagrovej záhrade rástla stará slivka, už roky nerodila, posledná úroda bola 1 ks slivky pár rokov dozadu, chuťovo vraj nič moc, plod vraj vykazovali nejaké poškodenie, zošúverenosť alebo bodky na plode - už neviem. Výška stromu bola odhadom 4 m, priemer kmeňa cca 15 cm, strom je "metlovitého" tvaru, úzky a vysoký (možno nikdy nerezaný?), asi 1m od zeme bol 1 terminál a 2 kostrové konáre s nízkym uhlom odklonu (jeden kostrový konár rástol do výšky 3,5 - 4 m, ďalší do výšky iba 2 m), vo výške asi 2 m - ďalší kostrový konár z teminálu - vyzeralo to dosť zanedbane. Výhonky a listy boli iba tej najvyššej časti koruny - vo výške asi 3,5-4 m, na termináli a jednom kostrovom konári. Minulý rok slivka trpela glejotokom. Pôda bude asi dosť kyslá, skôr prevlhčená,  slivka je v dosť tienistej polohe - svetlo má iba po obede až do večera, ale je ešte aj tienená orechom. Miesto štiepenia nevidím - žeby Domáca?!?

Urobil som pokus o zmladenie, niečo som si o reze prečítal v literatúre, ale v praxi sa ešte len učím rezu: Odrezal som nadbytočné kostrové konáre, ktoré tam pôsobili ako päsť na oko - rany som zatrel latexom. Teraz kmeň vyzerá kultivovanejšie - tvoria ho v podstate 1 terminál a 1 starý kostrový konár, bohužiaľ s nízkym uhlom odklonu, ale s tým už asi nič neurobím - chyba sa urobila na začiatku. Znížil som výšku slivky zo 4 m na asi 3,5 m rezom na prevod na nižší konár smerujúci von z koruny, ostatné výhonky smerujúce do koruny, križujúce sa a pod. som odstrihol na konárový krúžok. Rany som pozatieral latexom. Tieto rezy som spravil minulý rok koncom leta. Tým som skončil, že uvidím čo to spraví. Teraz na jar sa slivka zazelenala a zakvitla! (nevídaný to jav za posledné roky - som nadšený) - ale je zelená zatiaľ zase iba v tých vyšších partiách. Pozitívne asi je, že ožilo pár adventívnych púčikov na miestach kde som odrezával staré kostrové konáre a tie púčiky vyrašili. Objavil sa aj drobný glejotok na 1 konáriku, ale to - si myslím, môže byť dôsledok toho, že som nenechal čapík pri skracovaní staršieho a hrubšieho konára pri reze na prevod a proste je tam proste zúžené miesto pre prúdenie miazgy. Konárik na ktorý som to presmeroval je tenší ako polka konára pod ním, tak asi preto ten glejotok?!? Ale to je jediný prípad glejotoku na strome, rozsah je úplne minimálny oproti tomu ako to bolo minulý rok bez rezu, keď to tieklo doslova z každého prevodu. Terminál som tiež znížil. A čo robiť ďalej? Vravím si, že by som slivku mohol ešte o niečo znížiť - pokračovať v zmladzovaní, 3,5 m je asi aj tak vysoko... (vychádzam z toho, že sa slivky vraj zmladzujú postupne, aby sa adventívne púčiky vyrašili - preto som aj slivku nerezal príliš radikálne hneď na prvýkrát). Z adventívnych púčikov by som možno mohol vypestovať nové kostrové konáre v nižšej výške, so správnym odklonom, ale bude to asi dosť dlho trvať, kým budem môcť miazgu definitívne presmerovať do nových konárov a odrezať staré... Počúvam aj názor, že som už rezal dosť a mám to už nechať tak. Slivku som teraz na jar prihnojil roztokom Cereritu, v jeseni ju ešte určite vyvápnim, to by jej tiež malo pomôcť. Čo by ste mi poradili? Nechať ju teraz tak a iba ju pozorovať, alebo pokračovať v postupnom znižovaní? Ak ju ďalej znižovať/zmladzovať - dáte tip ako v tom pokračovať? Čoho sa vyvarovať? Nech sa inšpirujem. Možno to nestojí za to, ak je to nejaká domáca slivka so šárkou, ale som povzbudený jej zatiaľ pozitívnou odozvou...Ďakujem za názory.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika