špendlíky



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.3 (?)
14.8.2017 20:32
Zdravím pán Fiala. Mojzesovo je 10km od nás (Šurany), takže pozdravte krajana- záhradkára.A spýtajte sa ho či vie kde sa nachádza Ezdeg 😉 (u nás sa ešte stále obce nazývajú starými maďarskými názvami ešte z čias Uhorska, toto je maďarský názov Mojzesova). Pekné plody žltej slivečky, ale podľa mňa tam tá šárka asi je (najmä tá posledná fotka je "podozrivá"). Ale to je jedno, aj moja stará Bystrická má už dlhé roky šárku a napriek tomu sú slivky výborné. IH (P.S.: fotky sú pekná vec, ale doniesol Ezdečan aj belicovicu?).
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25   
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 14.8.2017 15:25

Jestli to bylo na mě, tak žádnou zvláštní péči nemají. Ale jak jsem psal, netvrdím, že šarku nemají, jen jsem ji při ohledání listů a plodů nezaznamenal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 65.113 (?), 14.8.2017 19:13

Kámoš zahradkár ktorý so mnou pracuje v Partizánskom pochádza z obce Mojzesovo pri Novych zámkoch priniesol foto žltej slivky 50 ročný strom ktorý nádherne rodí plody na slnku majú červenšiu farbu vo vnútri koruny su žlte.Aj keď na listoch je badať slabú viživu ubespečoval ma šarku nemá volaju ich Belice u vas asi špendlik.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.3 (?), 14.8.2017 20:32
Zdravím pán Fiala. Mojzesovo je 10km od nás (Šurany), takže pozdravte krajana- záhradkára.A spýtajte sa ho či vie kde sa nachádza Ezdeg 😉 (u nás sa ešte stále obce nazývajú starými maďarskými názvami ešte z čias Uhorska, toto je maďarský názov Mojzesova). Pekné plody žltej slivečky, ale podľa mňa tam tá šárka asi je (najmä tá posledná fotka je "podozrivá"). Ale to je jedno, aj moja stará Bystrická má už dlhé roky šárku a napriek tomu sú slivky výborné. IH (P.S.: fotky sú pekná vec, ale doniesol Ezdečan aj belicovicu?).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 65.113 (?), 14.8.2017 21:42

Belovica bude vravel už má 200l sudok plný odkôskovaný a druhý napĺňa jeho švagor, zajtra sa ho spýtam na ten maďarský názov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 15.8.2017 16:39

Na obrázcích od pana Milana Fialy a pana Mikeše 13 je pěkné ovoce žlutoplodých slivoní. Jsem rád za tyto obrázky. Je to pro mě osvěta. Ale určitě to není ovoce, kterému se před cca 50 lety na JZ Moravě (JZ okresu Třebíč a J okresu Jihlava) říkalo špendlík a které rostlo „všude“. Později jsem „zjistil“, že byly i špendlíky červené (viděl jsem) i zelené (neviděl).
Jenom ve svém současném okolí (nejbližší vesnice), znám tři různé, nepříbuzné (různé zdroje, různé stáří), žlutoplodé slivoně (švestky). Například: starý strom žlutoplodé švestky u kostela zde 48.8897664N, 15.7345917E. A dále ještě příklad: prodejce, prodejstromku.cz, uvádí hmotnost jejich špendlíku žlutého až 100 g! Z toho usuzuji, že různých žlutoplodých slivoní, pro které se dnes používá společný název „Špendlík žlutý“, je v rámci ČR celá řada.
Můj příspěvek se netýká myrobalánu. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.119 (?), 15.8.2017 17:57

Dobrý den. Špendlíky, které si pamatuji z doby před padesáti lety, byly žluté plody, lehce ojíněné a maličko modře přemyté. Měly tvar jako švestka a velmi úzkou tenkou pecku, proto se jim říkalo špendlíky. Rostly skoro v každém humně a slivovice z nich byla považována. Možná ale také, že byla vlastně první "letošní". To si pamatuji zcela zřetelně. A bylo jí víc, než meruňkovice. Té jsme moc nemívali. Tedy měřeno jihomoravským měřítkem. Deset, dvacet litrů nebylo žádné množství.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.8.2017 22:31

Musíte rozlišovat správný pomologický název a to, že se někde něčemu nějak říká. Třeba skoré švestce Brněnská špička se říkalo špendlík modrý. Jistě bude více odrůd, zřejmě ne zcela zmapovaných. Už proto, že světlá barva je zřejmě recesivní - tedy čistá linie a špendlíky jsou povětšinou samosprašné. Jejich semenáče tak budou plodit podobné a opět světlé plody.
    Na terminologii internetových obchodů bych se neodkazoval. Jsou to obchodníci ne pomologové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 26.8.2017 22:45

Připojuji obrázky ovoce staré žlutoplodé švestky, o které jsem psal výše. Nyní už silně padají. Mají velikost běžné švestky. Letos jsou docela sladké, chutné. JG

žluté švestky
žluté švestky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 26.8.2017 22:47

druhý obrázek


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 26.8.2017 22:48

třetí obrázek


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika