Špatně rostoucí švestky



host - 122.179 (?)
19.8.2009 23:13

Gabrovská, Stanley,Hanita, Haganta patří mezi rezistentní odrůdy k šarce.Pokud je ale prostředí silně zamořené šarkou ani u rezistentních odrůd jistota není.Jsou ale některé rajony, kde se šarka dosud neobjevuje, nikdo tam ani stromy (např.proti pilatkám)nestříká a ovoce je tam plno každý rok.Takové polohy lze jen závidět.Je to ale spíše unikát.. AB

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Rosťa M. - (10) - 43.222 (?), 17.8.2009 15:54, zobrazeno: 15035x

Druhým rokem mi takto mizerně rostou švestky. Jojo, Hanita, podobně i prvním rokem Presenta. Postřik proti houbovým chorobám ani proti sviluškám zjevné zlepšení nepřináší, ani postřik Wuxalem a hořkou solí. Stromky byly přiměřeně pohnojené NPK, kolem kmenů jsou bez plevele, mulč z trávy. Po výsadbě a za sucha zalévané. Předpokládám, že musí chybět nějaký zásadní prvek. Jde z těchto obrázků něco usoudit? Je to obzvlášť mrzuté neboť jsem vloni začal zahrádkářit pro svůj kladný vztah ke slivovici...
Stromků (švestek) mám celkem 8, na nestejných podnožích. Takto divné listy jsou na všech, nejhůře Jojo(4 ks). Jakoby plocha listů chtěla růst, žilky však nikoliv, čímž se krabatí a ohýbají za spodní stranou. K tomu ta dírkovitost. Ani pod silnou lupou není nic vidět (mšice nebo svilušky). Několik plodů, které tam mám, modrají a vypadají v pořádku. Výhonky vždy vystartují směle k růstu, vzápětí však začnou postupně chřadnout, zhruba tak, jak jdou po sobě ty fotky. Nejstarší listy vypadají nejlépe, postupně se zhoršují ke koncům výhonků a zmenšuje se jejich velikost. Nově narostlé jsou červené. Poslední, nejmenší lístek začne od špičky černat, vzápětí (za 1-3 dny) upadne a růst se zastaví. Po nějaké době (3-4x za vegetaci) opět vyrazí v podobě metly. Třeba 10 nových předčasných výhonků na 10 cm délky letorostu.
Ostatní stromky - jabloně, broskve, meruňka rostou bez podobných problémů, dokonce i mladé hrušky se drží statečně. Jen rybíz, zejména černý, po úrodě začal prohýbat listy a hnědnout i přes postřik.
Nevím, jestli obrázek o deficitu prvků, vložený do diskuze o broskvích -- Zežloutnutí listů -- platí všeobecně, nebo jen pro ty broskve. Tento, určitě užitečný obrázek je příliš malý, nevíte někdo, kde by se by se dal stáhnout větší?          Děkuji předem.

obr 1
obr 1
obr. 2
obr. 2
obr. 3
obr. 3
obr. 4
obr. 4
Listy
Listy
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 11.126 (?), 18.8.2009 22:05

Vámi uvedené odrůdy slivoní všechny tři jsou dle dosavadních zkušeností při pěstování v našich podmínkách citlivé - hodně náchylné na houbové choroby! Vaše fotky jsou toho jen důkazem.

Jojo má náchylnost těsně před sběrem k moniliové hnilobě plodů, to znamená, že ve finále sklidíte tak 30-50% zralých plodů a navíc chutově nejsou moc dobré.

Ted v tomto období jsou pěkně vybarvené, ale bohužel budou dlouho ještě nezralé.

Hanita je silně napadána šarkou a presenta vám ani pořádně nedozraje je to jedna z velmi pozdních odrůd!

Pane, zvolil jste nevhodné odrůdy do vašich klim. podmínek.

S pozdravem Josef

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.18 (?), 18.8.2009 23:00

Hanita by měla být k šarce tolerantní, alespoň podle dvou nových atlasů odrůd peckovin...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.16 (?), 19.8.2009 8:01

Pane Josefe, múžete napsat jaké švestky pěstujete, jaké máte podmínky a jak Vaše švestky hodnotíte.Chystám se nějakou vysadit, uvažuji o rezistentníchTop... ech.Na nějaké pokusničení systémem pokus-omyl už mi mnoho času nezbývá.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 122.179 (?), 19.8.2009 23:13

Gabrovská, Stanley,Hanita, Haganta patří mezi rezistentní odrůdy k šarce.Pokud je ale prostředí silně zamořené šarkou ani u rezistentních odrůd jistota není.Jsou ale některé rajony, kde se šarka dosud neobjevuje, nikdo tam ani stromy (např.proti pilatkám)nestříká a ovoce je tam plno každý rok.Takové polohy lze jen závidět.Je to ale spíše unikát.. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 11.126 (?), 20.8.2009 21:22

Pěstuji mino uvedené tři odrůdy slivoní, které jsem výše zhodnotil další ještě čtyři. Z každé odrůdy mám kolem 100 ks stromků. Stáří je u všech 6 let.

Místo: J.Morava, N.v. je 250 m/m a kolem sadu v okruhu 500m neroste ani jedna slivoň, tz. že šárku v blízkosti nemám. To je má priorita, kterou neustále hlídám.

Ta Hanita mě zklamala, je silně napadána šárkou na listech. Každým rokem cca. 10- 20 dalších a dalších stromků. Prokázal to Elisa test ve VŠÚO Holovousy.Označuji je a porovnávám jestli plody se stromků napadených jsou horší kvality než z nenapadených. Po dnešní a dřívějších degustacích, které se účastnilo více osob v mém sadu jednoznačně prohlašuji, že švestky odrůdy Hanita z napadených stromků šárkou nejsou aromatické oproti plodům z nenapadených stromků. Cukernatost je zatím stejná a na plodech z napadených stromků se nenacházejí typické příznaky Šarky- takže vypadají na první pohled bez Šarky!!

S pozdravem Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 60.159 (?), 12.9.2009 21:16

Mám stromek se stejnými příznaky které jste výstižně popsal.  Je to Gabrovka :( 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 60.159 (?), 16.9.2009 18:11

Moje švestka má shodné příznaky. Pŕez léto se zbrzdil i růst. Mezi jednotlivými listy byl cca 1 cm větvičky. Lístky opadaly. V zahradnictví mi řekli, že má patrně bakteriální onemocnění. To by znamenalo švestku vykopat a spálit. Ale... Našli na ní svilušku (zrak mám skvélý, leč o pŕítomnosti sviluśky jsem neméla ani tušení) a v případé masivního napadení by to mohla být pŕíćina stagnace růstu. Tak aplikuji první postřik pŕípravkem Talstar. Další za 14 dnů a pak ještě jednou na jaře. Doufám, že to pomůže.(Pozn. stříkla jsem i ty černé rybízy:))

Hedvika

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika