Slivoně 2017



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?)
30.8.2017 14:12

Ty menší plody by Opál být mohl. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 30.8.2017 11:24

dozrievajú teraz v cca 600 mnm pod tatrami, majú cca 55g, dĺžka 55mm (ale sú aj väčšie), kôstka je malá a dobre oddeliteľná od dužiny. na fotke je ešte druhá odroda (opál?) a tie sú podstatne menšie. prosím vás o aké odrody ide? 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 30.8.2017 14:12

Ty menší plody by Opál být mohl. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 30.8.2017 16:12

Petr: dakujem. ja som ich len dostal, tak netusim či tie menšie sú všetky také malé, alebo len povyberané. opál som spomenul podľa času dozrievania a posunu u nás (pár týždňov), ale veľkosťou neviem, či sú také malé :(

tie veľké nevie niekto aká je to odroda? pred pár dňami som kúpil v obchode odrodu "stanley", tieto sú veľmi podobné aj veľkosťou, tvarom a konzistenciou, chuťou. ale z obchodu to bol asi dovoz zo zahraničia, u nás stanley ešte nedozrieva (podľa mňa). tak aká to môže byť odroda, že to má také veľké plody a dozrieva relatívne skoro v podhorskej oblasti?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 30.8.2017 16:20

Bunny, ani kdybys poslal vzorek, tak to není jisté, že se trefím. Taková Čačanská lepotica nebo najbolja by se podle chuti poznat dala. Nakonec i Gabrovská, Hanita, Č.Rodná, Stanley, Těchobuzna ale i jiné. Jenomže třeba taková momentálně předčasně zralá Haganta je měkčí, ale chuťově naprosto hrozná, fádní, mdlá a přitom jsou roky, kdy je hodně dobrá. Chuťově zcela jiná, doufám, že další plody najedou do těch správných kolejí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.204 (?), 30.8.2017 17:47

Stanley u nas uz davno dozrela, posledne plody opadaju najneskor zaciatkom buduceho tyzdna.

Trnavsko 145 mnm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 31.8.2017 9:48

Je to hodně zajímavé, proč nejsou nyní švestky chutné. Jestli je to počasím, tak to rozhodně vyhovovalo letos broskvím, protože jsou nejchutnější od doby, co je pěstuju a to komplexně všechny odrůdy byly aromatičtější než jindy. Švestky byly v červenci taky dobré. Pokud je to suchem, tak odrůdy na St.Julien sucho nesignalizují, protože na nich se to projevuje nejdříve. Hlavně mě nyní naštvala ta Haganta. Dělala to v prvních letech až jsem myslel, že to není dobrá odrůda, pak se stav radikálně zlepšil a teď zase ta švestková mdlost a "bezchuť". Přitom jsem ji začal považovat za nejjistější zářijovou švestku, co se týče chuti. Snad se to ještě zlepší. Jsou to jen první měkčí plody. Toptasty vymrzly, ale těch "pět", co zbylo byly standartně "koncentrované", nebo-li "nabušené".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 31.8.2017 13:35

"Je to hodně zajímavé, proč nejsou nyní švestky chutné".

Tady zatím nic takového nepozoruju. Švestek je, kromě dvou odrůd, letos málo, všechny mají svou standardní chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 31.8.2017 15:17

S těmi švestkami to můžu podepsat, zato ryngle-to je mana finskákiss! Jak je to možné? SPCH

Chutnal jsem teď Nějaké švestky a je to hrůza děs.Přesně jak píše Petr, švestky, trnky jsou letos totální propadák. 

Na švestkách jsem si letos taky nepochutnala. Jediná jedlá byla Čačanská ranná, Hanita a Top Gigant plus.

Kdyby to bylo jenom u mě, tak bych se tím ani nezabýval, ale jak je vidět z předchozích příspěvků, tak i ostatní mají podobnou zkušenost. Hledal jsem dnes na stromě Domácí švestky, ale zmizely. Zůstaly jen mumifikované moniliózní plody. Našel jsem všeho všudy dva. Jeden zralý a vynikající, druhý málo zralý. Takhle mě zmizela i Gabrovská a Valjevka. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.41 (?), 1.9.2017 14:06
Súhlas s Mikešom13. Mnoho závisí od lokality a mikroklímy. Slivková sezóna u nás je výborná, ba skôr výnimočná. Kam zmizla monilióza, klasterosporióza a hrdza mi nie je jasné. Hrdiť sa ako som "trafil" postreky na piliarky a obaľovače by síce bolo možné, ale neférové. Tento rok je jednoducho vymknutý z kĺbov a všetky choroby a škodcovia niekam zmizli. Čím to je neviem, najlogickejším vysvetlením je veľmi suché, teplé a slnečné počasie. Skoro by ma neprekvapilo, keby zmizla aj tá dlhoročná šárka 😃... Chuťovo sú (boli) slivky skvelé. Veľkosť a zdravotná kvalita plodov tiež mimoriadna (foto). Takýto rok sa asi už tak ľahko nezopakuje. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 1.9.2017 14:42

Teda Ivane, Ty nám to dáváš. Nejdřív ty fotky jablek "z fotoshopu", teď oslavná báseň na švestky bez chorob. crying
   Já švestkovou sezónu mohu hodnotit vcelku kladně. Loni a předloni jich bylo o trochu víc - hodně přes tunu, letos bude tak polovina, z toho 300 už je sklizeno. Spíš než menší násadou je to dáno vykopáním starých strom Oulinské a Althanovy. Neřekl bych, že chuť je nějaká horší, dokonce si myslím, že některé odrůdy, které obvykle nemají chuť žádnou nebo špatnou (Presenta, Tophit, Empress, aj.) dík teplému létu budou lepší. Červivost i monilie je standartní, t.j. veliká, vezmou zhruba 20% úrody.
    Pozoruji obrovské rozdíly v napadení hnilobou mezi jednotlivými odrůdami. Žádná není samozřejmě imunní. Třeba Katinka, Procházkova, Elena, Toptaste či Těchobuzická mají (nebo měly) hnilých plodů relativně málo. Naopak Carpatin, Tophit, Verity, Amers, Topstar, tam podlehlo monilií možná 50% plodů. Bohužel spíš k náchylnějším patří i nové německé odrůdy Jofela, Azzura, Haroma.   Zajímavostí je, že tradičně nejpostiženější Chrudimská letos hnije málo. Tak se v tom vyznejte. Chemicky jsem slivoně ošetřil 1x tankmixem po odkvětu proti pilatce a úžehu. Proti moniliové hnilobě nezasahuju, to bych musel stříkat každý strom jindy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika