Slivoně 2017



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 196.17 (?)
1.8.2017 11:55

Jak ale tu chuť TOPTASTE popsat, viďte. Je výrazně sladká až sladce navinulá, nikoliv švestkovitě kořenitá, přitom ta sladce navinulá chuť není prázdná, ale jaksi podbarveně švestková, plná, kompaktní, silná. Velké plus, že se dá trhat už v počátku zralosti, kdy je dužnina velmi pevná a hutná a přitom překvapivě již dostatečně sladká. Mně teda letos vymrzla, což je taky překvapivé, ale nemile. indecision

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 196.17 (?), 1.8.2017 11:55

Jak ale tu chuť TOPTASTE popsat, viďte. Je výrazně sladká až sladce navinulá, nikoliv švestkovitě kořenitá, přitom ta sladce navinulá chuť není prázdná, ale jaksi podbarveně švestková, plná, kompaktní, silná. Velké plus, že se dá trhat už v počátku zralosti, kdy je dužnina velmi pevná a hutná a přitom překvapivě již dostatečně sladká. Mně teda letos vymrzla, což je taky překvapivé, ale nemile. indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 55.156 (?), 1.8.2017 13:15
Pěkný popis. Ještě bych přidal velkou šťavnatost, díky které máte té skvělé chuti plnou hubu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 1.8.2017 14:32

Jste mě navnadili... Asi nasáčkuju ten jediný přeživší plod této odrůdy. Tedy pokud mě nepředběhl obaleč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 196.17 (?), 1.8.2017 14:37

Ale pořád mi nejde do hlavy ta mnohem pozdnější zralost Toptaste u Miloše, ale hlavně v teplé oblasti u Milana. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 83.84 (?), 1.8.2017 20:56

Tak jsem minulý týden narychlo projel mj. Bílé Karpaty a Valašsko a někde jsou stromy bez jediného plodu (např. okolí Suchova) - tady je to tragédie, jinde (Vnorovy) se to naopak všechno modrá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.101 (?), 2.8.2017 17:41

U nás již Toptasty a Hanity vybarvují, v půlce srpna nohou být zralé. jsou obsypané plody. Musím podpírat větve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 83.84 (?), 8.8.2017 20:17

Dozrává Chrudimská, velká to citlivka na obaleče a monilii. Letos bude plodů málo, ale kvůli té chuti a masivní dužnině se jí nevzdám.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.8.2017 8:30

Chrudimská, velká to citlivka na obaleče a monilii.

Já jsem naopak plánoval, že se Chrudimské vzdám. Ale letošní úroda je velká a plody pěkné, tak asi počkám. Chuť je někdy skvělá, v jiných letech horší. Monilií u nás trpí hodně, obalečem taky.. Trpí i šarkou, ale plody viditelně postižené zůstanou sladké. Zvláštní jsou rány na dřevě - jakoby po úžehu zhojené hypertofickými jizvami.
   Ještě jednu vlastnost pozoruji na Chrudimské. Pokud je přiroubovaná k jiné slivoni,  její plodnost je mimořádná, naopak plodnost původní odrůdy na stromě se sníží. Ono to platí obecně v případě víc a méně plodné odrůdy na jednom stromě a nejen u slivoní. U Chrudimské je to ale nejmarkantnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 9.8.2017 12:28

"Pokud je přiroubovaná k jiné slivoni,  její plodnost je mimořádná, naopak plodnost původní odrůdy na stromě se sníží".

Něco na tom bude - mateřský strom je na myrobalánu - plodnost různá, při větší násadě většina plodů bez chuti, nepoživatelná, ale přiroubovanou ji mám i na několika švestkových odkopcích a také na Oulinské a tam plodí velmi dobře, roste méně bujně (na myroši je to zahuštění silné - bez řezu i s řezem). Pro zajímavost - na Oulinské dřevnatí Chrudimské stopky plodů a vybarvuje do světlejších odstínů.

A ty otevřené nekrotické rány (Pseudomonas?) na kmenu a větvích také sedí.

Chrudimská na Oulinské
Chrudimská na Oulinské
Chrudimská na Oulinské
Chrudimská na Oulinské
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 90.70 (?), 8.8.2017 22:18

Špendlík katalonský... no comment...:)









Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika