Slivoň Hanita



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?)
16.5.2014 16:47

Nemůžu to potvrdit. Plody vypadají normálně. Listy jsou stočené jakoby od mšic a taky hojně dírkovité. Ani na nich nejsou vidět šarkovité kroužky (zatím).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 33.7 (?), 1.11.2013 9:45, zobrazeno: 29958x

Prosím poraďte. Objednal jsem slivoň Hanita. Zasadil jsem teď na podzim celkem dle předpisu i s kůlem. Dodaný stromek čvrtkmen je holý taková tyčka bez obrostu. Jak mám provést řez po výsadbě, aby se vytvočil obrost? A hlavně kdy to provést, teď anebo na jaře. Děkuji za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 242.172 (?), 1.11.2013 11:39

Dobrý den. Pokud nemá stromek obrost, nejde o čtvrkmen, ale o špičák. Pokud jste platil za čtvrtkem, natáhli Vás - špičák by měl být levnější. Požadovaný tvar si zapěstujete sám po rozvětvení stromku. Přečtěte si aspoň základní příručku, jsou jich plná knihkupectví/antikvariáty, často i web (pdf). Obrázky jsou ilustrativnější než prostý text.

V zásadě střih provést na jaře. Zastřihnout přibližně o 1/3 (podle míry poškození kořenů - malé kořeny = výrazný střih). V průběhu roku zakracovat boční obrost až do výše požadované korunky. V červenci odstranit boční obrost úplně. Na jaře následujícího roku, v době rašení, provedete zastřižení k zapěstování korunky - terminál delší o +-10cm, boční 3-4 větve hezky rozmístěné do všech stran zakrátíte tak, aby poslední pupeny byly vně a současně na stejné "pomyslné vodorovné hladině". Zamazat rány.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 33.7 (?), 1.11.2013 13:22

Díky za radu. Takže špičák, je to vyskytované slovo, patrně mě natáhli, jak tvrdíte, protože jsem měl toho více i pro známé a požadoval čtvrtkmeny. Takže špičák vložili do celkové zásilky. Řešit to nebudu. Nicméně teď je to od Vás jasné a srozumitelně napsané.  Tyčku neboli špičák jsem nepěstoval a dále, jak navrhujete vyhledám ještě vhodnou brožuru a za dlouhých zimních večerů nastudujismiley. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 16.67 (?), 6.2.2014 13:50

Zdravím. Chtěl bych si koupit slivoň Hanita ve tvaru zákrsek, ale našel jsem na internetu pouze na podnoži zelená. Chtěl bych se zeptat jak vysoký stromek z toho může vyrůst, půdu mám jílovitou. Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 6.2.2014 14:11

Pokud je stromek na ZR, je třeba se podívat, jaké vysoké stromky ZR rostou po okolí ve Vaší jílovité půdě.Takový je předpoklad budoucí výšky Hanity na podnoži ZR.

Tvar zákrsku nepřectavuje pro podnož problém vypěstovat z odrůdy vysoký strom.Zapěstovaný tvar je pouze výrobcem určená výška kmínku, dolní patro korunky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 6.2.2014 19:03

Zelená rengloda je dobrá podnož, vhodná i do těžkých půd. Podle mých zkušeností s touto podnoží na zahradě u zetě, nebudete mít problém s udržením menšího tvaru. Růst ZR je o poznání slabší oproti myrobalánu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 16.5.2014 16:10

Mám dotaz pro Miloše, či někoho, kdo má na zahradě Hanitu, Domácí švestku, ale také šarku. Všiml jsem si, že zavirovaná Domácí švestka, ale i zavirovaná Vlaška z bohatou násadou plodů, mají nyní plůdky zcela normální, kdežto Hanita je má už nyní mírně zdeformované. Máte to také tak (v případě zavirované Hanity)? Nejsem si jistý, jestli to bylo stejné u Hanity i minulý rok. Plody měly později standartní chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 16.5.2014 16:47

Nemůžu to potvrdit. Plody vypadají normálně. Listy jsou stočené jakoby od mšic a taky hojně dírkovité. Ani na nich nejsou vidět šarkovité kroužky (zatím).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.131 (?), 16.5.2014 19:20

Hanitu mám, ale zatím snad nezavirovanou. Mšice a dírky mám na ní také, plody normální oválky.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 245.242 (?), 17.5.2014 10:06

Na plodech slivoní se šarka nejvíce projevuje na Vlašce (viz.vlákno Vlaška končí). Většina plodů je zdeformovaných všelijak hrbolatých a uvnitř je dužnina červená a bez chuti (chybí hlavně cukry). Jen málo plodů si zachovává standartní tvar i chuť. U Domácí švestky jsou jen v dužnině červené skvrny, ale chuť je prozatím standartní. Vlaška stále bohatě kvete i plodí. Meruňka Radka, kterou jsem bohužel vlastní chybou včas neodstranil a díky které jsem si sem šárku přitáhl, má projevy onemocnění na listech a na peckách, ale dužnina je stále velmi chutná, ba přímo báječná (v minulém roce méně velkých plodů z touto výbornou meruňkovou chutí). U plůdků Hanity jsem si letos všiml deformací, či hrbolků až při bližším zkoumání. Jubileum nemá letos prozatím na listech nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika