Škůdci švestka



Stránky: 1,  2   
janatalova - (23) - 135.25 (?) 
24.5.2018 9:10, zobrazeno: 15493x

Prosím, mám na švestce bohužel dost rušno :-(Už jsou tam cca 3cm švestky. Jsou tam však škůdci, zelené mšice, černí brouci, malí bílí brouci a asi larvy. Dá se s tím něco dělat? Přitom přítel stříkal na jaře 2x s postřikem, co mu doporučili v OBI. 


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
janatalova - (23) - 135.25 (?), 24.5.2018 9:14

další


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 24.5.2018 9:15

Moc to řešíte, kdybyste viděla, co mně leze po stromech a jak mám ožrané listí...

Nechte to být, to velké černé je larva berušky, která sežere mšice. Pokud to něčím postříkáte, zničíte vše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.233 (?), 24.5.2018 9:28

To černý ošklivý s dvěmi oranžovými tečkami je naše evropské slunéčko. Ta larva "berušky" je tam proto, že vysaje denně z cca 150 mšic její hemolymfu (hmyzí krev). Až nebude mít co žát, zmizí (zakuklí se nebo se přesune jinam za potravou a nebo kanibalsky použije mladší sourozence). Pokud najdete to opšklivé černé s mnoha oranžovými tečkami až skoro úplně oranžové, pak půjde o slunéčko asijské, které saje nejen mšice, ale i své evropské příbuzné.

Ad postřik. Jsou postřiky, které zabíjejí broučky sající rostliné šťávy, nebo žeroucí listovou zeleň (prostě vegetariány) ale už nejsou jedovaté pro konzumenty těchto "vegetariánů" (tj. dravý hmyz, ptactvo, mravence,...) a včely. Taky mohl stříkat proti moniliové spále a puchrovitosti = fungicidy.

Osobně bych nestříkal - najděte si vysvětlení pojmu mez škodlivosti. Když je škůdce pod mezí škodlivosti, nemá jeho přítomnost vliv na velikost úrody či dokonce na jakost plodů.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 24.5.2018 10:08

To je příklad situace, o níž jsem se zmínil ve vlákně Padlí, strupovitost,...
    Nevíme-li, jak pečovat o své stromy,  jdeme se poradit do prodejny chemikálií. Cokoli živého nazveme škůdcem, aniž se podíváme, co tam dělá, jen divíme, jak je možné, že jsme je všechny nezahubili.
    Ale je to ten lepší případ. Slouží ke cti zadavatelky, že vyfotí a zeptá se. Jiný by šel do OBI a vyptal si "něco na potvory, co mi žerou švestky" Určitě by mu vyhověli.

Jsou postřiky, které zabíjejí broučky sající rostliné šťávy, nebo žeroucí listovou zeleň...ale už nejsou jedovaté pro... dravý hmyz, ptactvo, mravence,...) a včely.

To je pravdivý, ale zjednodušující pohled. Ty neškodné postřiky, které nezabijí ptáka či včelu nezmizí v momentě, co usmrtí mšici, pilatku či listokaze. Včely je s medovicí zanesou do úlů a vyrobí med, zbytky postřiků zůstanou v rostlině, spláchnou se do spodních vod, najdou se v ovoci.
    Historia magistra vitae. DDT byl výborný přípravek - usmrcoval hmyz a pro člověka byl zcela netoxický. O Roundupu jsme se učili, že v kontaktu s půdou se rozkládá na CO2 a vodu, na Calypsu je napsáno Pro včely neškodný...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 24.5.2018 12:08

V minulém roce jsem nestříkal proti mšicím vůbec, jelikož jsou mi ty jedy už protivné. Stromy přežily, ovoce bylo. Jen všechny listy olepené, broskve pokryté černí od mšic, a mšice byly všude. Prostě humus. Žádný užitečný hmyz si s nimi neporadil, i když ho tady bylo hodně. Páteříčci, zlatoočka, slunéčka. Letos to takhle nenechám v žádném případě. Zkouším ten pomerančový olej, ale to jsou přípravky tak leda pro "srandu králíkům". Pokud to bude nezbytně nutné, vrátím se k chemii. Mšice švestková už má na pilno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 24.5.2018 12:27

Zkuste mýdlový roztok - přijde mi docela ekologický, a na mšice mi fungoval dobře. Postříkané mšice se udusí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.109 (?), 24.5.2018 13:29

Jediný postřik, který provádím na švestky je pilatka po odkvětu. Letos přes zimu mi praskla teleskopická Solo trubka a tak jsem švestky postříkal jen do výšky asi 2,5 metrů. Před pár dny jsem se byl ne žebříku podívat jak vypadá násada v místech, kam postřik nedolétl. Rozdíl absolutně žádný. Tak nevím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 24.5.2018 14:00

Mám na mysli mšici švestkovou na broskvoních. Zdá se, že broskvoně jsou pro ně výhodnější než švestky. Hlavně v tuto dobu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 24.5.2018 19:47

Na broskvoních jsem nikdy mšice neměl, až letos. Jinak mšice neřeším/nestříkám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika