Sbírka švestek a slivoní



HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?)
28.1.2012 20:26

Pane Janoš, máte můj obdiv. Taková sbírka je už velký kus práce a divím se, že doposud neprojevili zájem šlechtitelé či ovocnáři ji navštívit (zřejmě ještě stromy moc neplodí). Po přečtení druhé věty jsem čekal, že uvedete přehled konkrétních odrůd, které se Vám doposud podařilo nasbírat a třeba i nějaké zajímavé informace o některých z nich. Určitě tam budete mít i řadu semenáčů a neznámých stromů, které zůstaly beze jména, ale přesto jste je z nějakého důvodu jak píšete do sbírky zařadil. Já mám několik starších slivoní, ale takto nevím, jestli je už náhodou ve sbírce nemáte. Takto by jste mohl i od ostatních lidí tady na fóru získat další materiál.

Lidí, kteří mají zájem o stromy kolem nás v naší společnosti pravda příliš není, ale tady na fóru je jich nebývalá koncentrace.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
         
host - 4.122 (?), 7.6.2009 17:36

Dobrý den.Jedná-li se o Victorii, tu již mám.Děkuji za snahu.Na toto diskuzní forum chodím i nadále, tak rád odpovím každému i po delší době.Přeji všem radost a zdraví.Václav Janoš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 213.129 (?), 12.6.2009 22:30

Reakce na žlutou švestku

Sezbíral jsem v okolí mého bydliště 3 různé odrůdy bílých švestek, převážně ze starých odumírajících stromů.

Problém je že jsou totálně zavirované šárkou, takže si s nima budu muset pohrát. Pokud máte vaši odrůdu bez příznaků šárky, ikdyž se v okolí vyskytuje, budu vážný zájemce o roub, a myslím že nejen i já.

Pro ostatní, V áleji u lesa jsem nalezl Jednu odrůdu švestky-či slívy, která dozrává v době když dozrává pšenice, listy po 3 léta pozorování bez příznaků PPV, plody jen slabě, ostatní stromy-domácí švestky totálně s ppv.

Hledal jsem v atlasech ale je pro mne záhadou, až budou zralé plody, vložím foto s detailním popisem a snad mi pomůžete přijít na kloub co je to zač.

Dále, pokud si chcete namnožit licenčně chráněné odrůdy, tak v malém si lze objednat očka u udržovatelů tady v ČR (VSUO) a ti a vás licenční poplatek zaplatí(vloni o dělalo myslím 1Kč očko.

s pozdravem J Pavlíček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 147.194 (?), 7.3.2011 13:30

Dobrý den,

snažím se také sehnat různé "špeky" co se týká peckovin, ale občas mám smíšené pocity z nabídek některých školek a obchodníků. např. stará orůda ryngle Ontario byla prezentována jako novinka apod. Mám staré německé pomologické atlasy, ve kterých je uvedeno několik druhů slivoní, které neznám česky a rád bych je sehnal na zahradu, kde jak. se domnívám rostly, než byly JZD zlikvidovány. Jde o Admiral Rigny, Buhler Fruhzwetsche, Coes Rotgefleckte, Gelbe Herrenpflaume, Hauszwetsche, italienische Zwetsche, Jefferson,Kirkespflaume, Konigin Victoria Pflaume, Konigspflaume von tours, Montfort,  Schone von Lowen, The czar. Pokud někdo znáte české názvy, příp. popisy- odolnost šarce apod. Prosím o zprávu, díky.  J. Suchý

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 7.3.2011 13:44

Ryze intuitivně:
Buhler Frühzwetzsche bude Bühlská, Hauszwetsche je Domácí švestka, Jefferson Kirkespflaume je Kirkeho, Königin Victoria pflaume bude slíva Viktorie (i když Viktorií je asi víc), Schone von Lowen je asi Lovaňská slíva, The czar snad Carská. Ve starších českých pomologiích o nich zmínky jsou. 
   Ty ostatní mi nepřipomínají žádnou, co znám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 183.140 (?), 7.12.2011 16:31

Zdravím,

ještě bych věděl Coes Rotgefleckte-Coeho zlatá slíva, Montfort-Montfortská, Itaiensche zwestche-Vlaška, Czar-Carská.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.135 (?), 7.3.2011 14:10

Zdravím.

Je to docela stará diskuze, ale zkuste kontaktovat Sdružení přátel modrého ovoce z Velké nad Veličkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 35.200 (?), 12.4.2015 21:23
Babce jsem videl naposled cca v roce 73 v Hradci Kralove na rohu Bieblovy ulice cislo 389. Strom byl stary..Odhad pres dvacet, tricet let.(Deda dum postavil v roce 1938. Tak si myslim, ze by to tam jeste nekdo mohl mit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 166.4 (?), 7.3.2011 17:40

Pokud vládnete germánštinou, zkuste se podívat sem.

Rakouské zahradnictví nedaleko našich hranic. Některé Vámi hledané sorty tam mají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 249.198 (?), 28.1.2012 19:46

Jmenuji se Václav Janoš, jsem autorem tohoto vlákna.Pokládám za rozumné zveřejnit výsledky víceleté sběratelské práce v oblasti švestek, slivoní a mirobalánů, taky renglod.

Původně jsem chtěl jen vylepšit opylovací poměry v nově vznikajícím sadu, postupně tato činost mne zaujala a vedla k větší vnímavosti svého okolí a výběru zajimavých jedinců peckovin.

Dnes mám 85 odrůd.Je zde několik starých odrůd z pomologie Josefa Vanˇka, odrůdy z valašské oblasti a různých míst naší vlasti, jak mi je ochotní lidé věnovali.Termínem zajimavý jedinec chápu strom, který mne něčím zaujme, např. stářím a velikostí, pravidelnou úrodou, samotným plodem, vzhledem listu.Taky znám švestku jež roste v nenormálně extrémních podmínkách a krásně rodí.Člověk nechápe, jak může žít strom do 50 cm od silnice, z druhé strany kolem něj jezdí manipulační technika a nákladní vozidla.Totálně zhutněné okolí tohoto stromu připomíná parkoviště a ona si žije svým životem.

Nejkrásnějším a nejsilnějším argumentem pro další zachování je zdravotní stav.Někteří jedinci si drží desítky let totálně tmavý list, bez zjevných příznaků nemocí.

Postupně jsem dospěl k nutnosti nasměrovat své úsilí a zúžit záběr.Rád bych se věnoval krajovým odrůdám, věcem nikde nezveřejněným a zajimavým jedincům, jak jsem je popsal.

Touto cestou děkuji všem za pomoc a podporu, za návštěvy tohoto vlákna a šíření této myšlenky.Bylo by jistě krásné, kdyby ve více oblastech naší vlasti operovalo více lidí a provedli malý průzkum.Zde nutno dodat, že je potřeba po více let sledovat stromy, které poutají pozornost některou z popsaných vlastností.Nejsem vědec, zdravotní stav stromů hodnotím jen pohledem na list a plod.Podnože pěstuji výsevem mirobalánových jader.Postup je to selský, proto jej takový budu držet, aby se po letech prověřila myšlenka položená na zrodu.Vědy si velmi vážím, ale schází mi korektní spolupráce s nějakým ústavem, jež by vedl se mnou vyvážený dialog.Zní to velmi troufale, ale sám jsem motivován jen pouhým zájmem, profit nehrozí.Mohl bych zde uvádět nemalé částky, které jsem pro tuto práci vynaložil s vědomím jejich nenávratnosti.Nákup pozemku, sekačka,křovinořez, stavba sklepních prostor.

Závěrem prosím všechny lidi, kteří mají takový zájem a schopnost vnímat okolí, aby se věnovali stromům pro jejich zajimavé vlastnosti, množili je, případně na ně upozornili.Děkuji za pozornost, zdraví Václav Janoš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?), 28.1.2012 20:26

Pane Janoš, máte můj obdiv. Taková sbírka je už velký kus práce a divím se, že doposud neprojevili zájem šlechtitelé či ovocnáři ji navštívit (zřejmě ještě stromy moc neplodí). Po přečtení druhé věty jsem čekal, že uvedete přehled konkrétních odrůd, které se Vám doposud podařilo nasbírat a třeba i nějaké zajímavé informace o některých z nich. Určitě tam budete mít i řadu semenáčů a neznámých stromů, které zůstaly beze jména, ale přesto jste je z nějakého důvodu jak píšete do sbírky zařadil. Já mám několik starších slivoní, ale takto nevím, jestli je už náhodou ve sbírce nemáte. Takto by jste mohl i od ostatních lidí tady na fóru získat další materiál.

Lidí, kteří mají zájem o stromy kolem nás v naší společnosti pravda příliš není, ale tady na fóru je jich nebývalá koncentrace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika