Šarka švestek?



Stránky: 1,  2   
host - 192.39 (?) 
15.7.2018 18:10, zobrazeno: 5236x

Připojuji foto plodů švestek.Na listech stromů jsem si žádných změn si nepovšiml.Až teď v dozrávání příznaků na plodech. Děkuji Jan

Šarka_
Šarka_
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 15.7.2018 20:20

PPV-virové neštovice-šarka švestek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 130.35 (?), 17.7.2018 12:37

Dovolím si připojit teoretickou úvahu zakončenou dotazem. Sám mám špendlíky (listy i plody) zřejmě napadené šarkou. Napadené plody mají kupodivu stejnou kvalitu jako plody zcela zdravé (vyjma zdeformovaného tvaru), pro potřeby na pálení dostačující. Poškozených plodů na stromě je maximálně do 20%. V okolí se vyskytuje spousta slivoní napadených šarkou v okruhu do 200m. Napadený strom se nachází v sadu asi 60-ti stromů. Vzhledem k výše uvedenému nepovažuji za nutné daný strom vykopávat. Má někdo jiný názor, především s ohledem na rozšíření choroby na ostatní stromy v sadě. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 17.7.2018 12:54

Když ho vykopete, zdravé stromy dříve či později šarku "chytnou" odvedle. Pokud strom plodí jak popisujete a vyhovuje Vám to, tak je podle mne zbytečné se ho zbavovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 17.7.2018 13:52

Před pár lety tu někdo na fóru psal, že léčí šarku kořenovou výživou. Už nevím, kdo to byl. Všichni jsme ho tehdy setřeli, že jde o virózu, která je neléčitelná a žádnou agrotechnikou nevyléčitelná.
   Ale on ten pěstitel měl svůj díl pravdy. Stromy napadené PPV a jejich plody skutečně vypadají, jako by strom těžce strádal suchem, nedostatkem živin, červivostí - padají nezralé plůdky, jsou drobné, bez cukru, přírůstky menší, olistění řidší.
   Z mládí, z dob, kdy šarky bylo málo, si pamatujeme na staré stromy švestek, u cest, na mezích, které samy od sebe,  bez větší péče, plodily kvalitní sladké švestky. Takto to již nepůjde.
   Nicméně, pokud budeme slivoni podstrojovat - pravidelně obrývat, hnojit, prořezávat, ošetřovat, tak kvalita plodů, procento bez známek nemoci se zvýší. Mnohdy natolik, že jejich palírenská kvalita překoná tolerantní, ale méně sladké a aromatické odrůdy. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 130.35 (?), 17.7.2018 14:31

Kéž byste měl pravdu. Každopádně napadený strom o kterém hovořím suchem jistě netrpěl, zálivky měl více než dostatek. S hnojením jsem začal až letos. Loni jsem výrazně strom prořezal s ohledem na dostatečné proslunění a řekl bych, že letos byly plody o něco větší a vyzrálejší než loni, při zhruba stejném počtu plodů(roli jistě hrálo i teplé a suché letošní počasí). Pokud vydrží v takové kondici 20 let, budu mu vděčný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.251 (?), 21.7.2018 15:31

Přeji dobrý den a dovolím si laický dotaz. Je slivoň, jejíž list je na fotce, napadena šarkou? Žádný savý hmyz jsem na listu nenašel. Jde o mladý stromek, který zatím neměl ovoce, tedy případná likvidace nebude tak bolet.  Děkuji všem za odpověď.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.7.2018 16:03

Není to šarka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.251 (?), 21.7.2018 18:41

Velmi Vám děkuji za rychlou a potěšující odpověď. Přeji pěkný večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 86.101 (?), 4.9.2018 11:25

Chci se zeptat- bude mít příznaky šarky strom, který má kořeny myrobalánu, kmen Wangen. a v koruně přeroubovaný na Durancii? Sama Dur. by měla být šárce odolná, ale nepřenese se z kmenu Wangen. ten znak a důsledky nemoci do koruny? Děkuji za názor E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika