Šarka švestek



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?)
30.1.2012 18:59

Co se týče regresní křivky, ta je u šarky obvyklá i u citlivých odrůd. V jednom roce může být tlak choroby větší, v jiném menší.
   Obecne lze říci, že všechny stromky z dobrých školek, i ty citlivé,  se vysazují jako zdravé, později se obvykle objeví pár kroužklů na listech, pak na plodech. Někdy strom (zejména dobře živený) dlouhá léta s chorobou žije, v některých letech přinese i pěkné úrody zdravých plodů. Jindy stromy chřadnou, předčasně jim opadávají listy i nezralé plody, ty co dozrají jsou nechutné.
    Tolerantní odrůdy mívají někdy výsev choroby na listech a plody zdravé. Mám taky tolerantní odrůdy, u nichž jsem šarku neviděl ani na těch listech (možná zatím). Např. zmíněná lepotica, Katinka, Tophit aj.  Ona asi ta míra tolerance bude u jednotlivých odrůd různá. Taky je možné, že jako tolerantní jsou někdy (možná z markletingových důvodů) označovány odrůdy, které úplně tolerantní nejsou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 30.1.2012 18:59

Co se týče regresní křivky, ta je u šarky obvyklá i u citlivých odrůd. V jednom roce může být tlak choroby větší, v jiném menší.
   Obecne lze říci, že všechny stromky z dobrých školek, i ty citlivé,  se vysazují jako zdravé, později se obvykle objeví pár kroužklů na listech, pak na plodech. Někdy strom (zejména dobře živený) dlouhá léta s chorobou žije, v některých letech přinese i pěkné úrody zdravých plodů. Jindy stromy chřadnou, předčasně jim opadávají listy i nezralé plody, ty co dozrají jsou nechutné.
    Tolerantní odrůdy mívají někdy výsev choroby na listech a plody zdravé. Mám taky tolerantní odrůdy, u nichž jsem šarku neviděl ani na těch listech (možná zatím). Např. zmíněná lepotica, Katinka, Tophit aj.  Ona asi ta míra tolerance bude u jednotlivých odrůd různá. Taky je možné, že jako tolerantní jsou někdy (možná z markletingových důvodů) označovány odrůdy, které úplně tolerantní nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 30.1.2012 19:06

Malinko odbocim od tematu, ale zajimalo by me zda existuje nejaka studie o regionalnim rozsireni sarky. Zda se vyskytuje vsude v CR, nebo existuji i oblasti, kde se zatim neobjevila...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 30.1.2012 19:29

Podle údajů z roku 2002 je virus rozšířen hlavně ve středních a východních a západních Čechách a na celé Moravě s výjimkou části jižní Moravy. Malý výskyt je v jižních Čechách. Nedávno jsem si přivezl odkopek švestky domácí z Novohradských hor, měl by být čistý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 2.2.2012 14:06

Šarka je přenosná viróza.Stačí puklice, mšice, ptačí trus a kde ty Novohradské hory jsou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 2.2.2012 17:23

Já tedy vím pouze o přenosu mšicemi (kromě šíření rouby a odkopky). Kolem nás v okruhu cca 100m žádná slivoň neroste, tak uvidíme, jestli vydrží zdravá.

Lepší si přenést zdravý odkopek do rizikové oblasti a doufat, že vydrží, než zavléci napadený odkopek do nezamořené oblasti. Za pokus o zachování staré dobré švestky domácí to stojí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.235 (?), 2.2.2012 19:27

Přeji Vám, Michale, hlavně štěstí.Na jižní Moravě máme snahu v oblastech, zamořených virózou šarky, spíš zjistit, co na šarku platí.Vykopávat to, co má stále snahu růst a plodit, se nám příčí.Hnojte a zavlažujte hnojivými spodními zálivkami i to, co se Vám zdá nepostižitelné.Zaručuji, že neprohloubíte.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 131.114 (?), 2.2.2012 21:12

Ak môžem poradiť, Michale, vyvarujte sa v budúcnosti akéhokoľvek vrúbľovania do koruny nových sliviek. Znížite tak riziko infekcie šarkou. V minulosti som si takýmto spôsobom odpísal obidve "zaručene" tolerantné slivky- Stanley a Hanitu. Ako keby sa práve vrúbľovaním preniesol na rastlinu ten najagresívnejší typ vírusu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 30.1.2012 20:52

Letos jsem měl možnost česat švestky domácí ze dvou míst poblíž svého bydliště (JZ Čechy), Jedna lokalita - stará neudržovaná zahrada "na samotě u lesa", druhá lokalita  - stará neudržovaná zahrada v podhorské zapadlé pošumavské vesničce. Stromy naprosto zdravé, ovoce prvotřídní! Zatímco já, bydlíc přibližně uprostřed mezi oběma místy ve vzdálenosti asi 20 km a v nižši nadmořské výšce, jsem už své staré švestky na zahradě kvůli šarce vykopal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 134.12 (?), 30.1.2012 22:28

Drobná nešarková poznámečka: správný tvar je "bydle" (bydlíc patří k ženskému rodu). Přechodníky se sice znovu dostávají do módy, ale málokdo se v nich orientuje. Ani já ne a tak je zpravidla nepoužívám. I tuto svou poznámku jsem si nejprve musel ověřit na internetové jazykové příručce. Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 31.1.2012 12:33

Mně to "bydlíc" tak nějak citem uchu lépe lahodí, než "bydle". Já na stará kolena už používám takovou češtinu, kterou jsem si postupným vývojem přizpůsobil sám sobě. Je to taková "pačeština". Dokonalou gramatiku nechť se učí žáci a studenti, já už jsem nad sebou v tomto ohledu zlomil hůlsmiley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika