Šarka švestek



tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?)
8.8.2011 23:32

dá se ubránit šarce?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 172.1 (?), 8.8.2011 17:41, zobrazeno: 29623x

U švestky Stanley vysázené na podzim 2009 se objevily nepravidelné světlé skvrny na listech, v letošním roce se objevil podle zahradníka "metlicový" růst nových větví, což by mělo být znakem "šarky". Zahrada je v místech původních polí, v blízkém okolí se stromy nevyskytují. Mohl být stromek nemocný již od "výrobce"? Stromek jsem vykopala, ale chtěla bych nasázet nový. Jakou odrůdu použít pro běžnou konzumaci, případně na povidla? Když jsem se zahradníkovi zmínila o švestce JOJO, zrazoval mě, že není dobrá. V jaké vzdálenosti od první nemocné švestky nový stromek vysázet? Jak mohu poznat, že stromek bude kvalitní? (Stromek vysázel zahradník, měl být koupený ve velkém zahradnictví, na kmínku byla bílá umělá visačka pouze s názvem "Stanley" napsaným tužkou.)

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.38 (?), 8.8.2011 18:25

Záleží taky, kdy chcete plody konzumovat.Doba sklizně včasných odrůd od pozdně dozrávajících je dvaapůl měsíce, i tři, a odrůd je mnoho, záleží na Vás.

Když je stromek nakažen šarkou, a je následně vyklučen, zeminu vyměňte, přidejte kompost, nebo statkové hnojivo, nechte místo přes zimu ladem, a na jaře sázejte.Nemoc šarky nevydrží tak dlouho v zemi.Zpravidla zaniká, když odumřou kořeny, které byly nakaženy.Nemoc přetrvává jen v živých tkáních.

Váš stromek se mohl nakazit vícero způsoby.Například když hned po vykopání starého stromku byl zasazen nový na stejné místo.Většinou virozu přenášejí mšice, možná nákaza je přenos infikovanými rouby.Včely nemoc nepřenášejí.Takže jsou vhodné postřiky proti přezimujícím škůdcům, proti mšicím.

Snad ještě dobrá rada na závěr-Jojo nekupujte, jsou jiné, mnohem lepší odrudy.Snad se hodí tam, kde je velká pravděpodobnost nákazy šarkou.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 172.1 (?), 8.8.2011 22:12

Děkuji za odpověď. V místě, kde jsme stromek vysázeli, nebyl nikdy žádný strom, byla jsem tedy moc překvapená a zklamaná, že musím 2 letý stromek vykopat - jsem totiž ovocnář začátečník. Proto jako prevenci dalšímu nezdaru jsem uvažovala o švestce Jojo. Na dobu sklizně plodů jsem nějak pozapomněla  -nejlépe odrůdy dozrávající od druhé poloviny srpna do poloviny září.  Pomůže koupě od jiného prodejce? jitkacerna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 8.8.2011 22:17

Příznaky u 2 letého stromku skutečně budí podezření na infikovaný stromek již ze školky. Jestli je metlicovitý růst způsoben šarkou, to si netroufám tvrdit. Obávám se, že ani důsledným postřikováním se infekce nevyvarujete. Řešením je výsadba odrůd s vysokou mírou tolerance.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 8.8.2011 23:27

Pro jistotu si tedy pořiďte odrůdu odolnější vůči šarce. Co se týče doby zrání jednotlivých odrůd je závislá na pěstebních podmínkách (v rámci ČR se může lišit řekl bych až o 3-4 týdny v extrémních případech). Doporučil bych Vám čačanskou lepotici (mně zraje v 550m.n.m. přelom srpen září), ač mě možná někteří ukamenují. Není to typická švestka, nýbrž pološvestka, ale při dostatečném vyzrání je chutná, hodí se na zavařeniny, buchty a i ta povidla z ní ujdou. A je to dříč co do plodnosti, navíc tolerantní šarce. (Jen nutno stříkat při dokvétání proti pilatce.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 8.8.2011 23:32

dá se ubránit šarce?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m@rten - (40) - 140.21 (?), 8.8.2011 23:38
Myslím, že metlovitý růst není způsobený šarkou, ale nějakým roztočem (hálčivec višňový). Měl jsem jej letos na Wazonově taky a úřadoval pořádně.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 92.61 (?), 9.8.2011 0:20

Ak nemal na listoch okrúhle škvrny, nevykopal bych ho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 172.1 (?), 9.8.2011 9:46

Skvrny na listech nebyly přesně kruhové, ale na stromku nebyl snad jediný list, který by neměl světlé skvrny - nepravidelné flíčky, fleky, nerovné pruhy apod. Ale už je vykopaný. Sousední stromek je meruňka a měla jsem strach, že by onemocněla i meruňka. Stanley měla být taky tolerantní proti šarce - nechápu to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.34 (?), 9.8.2011 12:18

Myslím si, že až na naprosté výjimky dané stanovištěm (vysoká nadmořská výška, odlehlé místo, odrůda Jojo) dnes musí každý počítat s tím, že se stromky šarkou nakazí. Odrůdy, které jsou vůči šarce tolerantní, se sice nakazí, ale projevy onemocnění jsou v naprosté většině málo výrazné nebo žádné. Virus ale v rostlině je a když se zhorší podmínky (třeba sucho, horší výživa, napadení...) může se onemocnění projevit, ale nikdy ne v takové míře, jako u odrůd, které tolerantní nejsou. Pokud je odrůda uváděná jako tolerantní, má tedy šarku dobře snášet.

Oproti tomu resistentní (odolná) odrůda se šarkou vůbec nenakazí. To je dnes jedině Jojo. Z našich dvou prvních sklizní Joja bylo pár plodů, které považuju na výborné, ale stromky zdecimovala předloni monilióza tak, že jsme je museli vykopat. Zatím jsme je ničím nenahradili. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika