Šarka švestek



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?)
21.11.2014 3:26

Hospodářsky významnými viry jsou :

  • PPV-virus šarky
  • PDV-virus zakrslosti
  • PNRSV-virus nekrotické kroužkovitosti
  • CLSV-virus chlorotické skvrnitosti
  • ApMV-virus mozaiky
  • ESFY - Evropská žloutenka peckovin

ale pouze PPV je virem karanténním. Rozhodně se vyplatí stromek ze kterého chcete brát rouby znát delší dobu (optimálně dvě sezóny) a vědět, že dobře reaguje na zmlazení (či hlubší střih) a nemá tak PDV nebo že na rostlině nejsou příznaky zbývajících PNRSV, CLSV, ApMV a případně další "podezřelé" znaky. Zejména kombinace PDV s PPV je "k nas.ání", protože nejprve nejde pořádně zapěstovat korunka a posléze je ovoce nepoužitelné. Při pořizování si více než 12 stromků se vyplatí poslat vzorky z matečného stromu k testování (testy ELISA, PCR,...).

Viru PNRSV se občas říká "falešná Šarka", protože příznaky na listech jsou podobné šarce, ale plody jsou sladké.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
host - 178.235 (?), 17.8.2010 6:54

Ve Vašem případě bych se příliš neukvapoval, mozaika na listech napovídá, že jde o šarku.To však samo o sobě je jenom jakýsi průvodní a proměnný jev. Rozhodující je kvalita ovoce (bez jizev a deformací).Odstraněním roubů byste stejně šarku, která je jako viróza i v podnoži, neodstranil.Nechte rouby zaplodit a pak se rozhodněte.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 17.8.2010 7:17

Mnoho mladých švestek odrůdy domácí jsem přerouboval Čačanskou a ty větve rodily Čačanskou bez viitelných znaků choroby na ovocí (na listech to bylo evidentní),  zatímco plody Domácí byly na témže stromě poškozené. Jenomže v růstu větve Čačanské předbíhaly Domácí a poměrně brzo usychaly. Také možnou příčinou je a byla choroba "monília laxa". Takže dnes mám několik stromů švestky Domácí, kde byly uřezány poměrně silné větve Čačanské a stromy plodí i nadále ovoce odrůdy Švestka domácí. Část úrody spadne jako poškozena a větší část se dá zpracovat jako dobrá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 17.8.2010 20:37

Asi půjde přece jen celý strom pryč... v okolí ani na starších stromech příznaky šarky nejsou - narad bych ji po okolí rozšířil. Jedinou záhadou je, odkud se šarka vzala - rouby byly od jedné nejmenované firmy z Litoměřic z prostorového izolátu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 18.8.2010 6:55

Rouby, mšice,puklice, ptáci.Jde o virózu.Rouby ale nejspíše.Resistentní odrůdy na listech příznaky trpí, na ovoci ne.Jinak řečeno chorobu mají, ale jí odolávají.Spálíme všechno, i ty resistenty?  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.55 (?), 20.11.2014 19:55

Stará diskuse, ale napadá mne, zda má cenu používat rouby, které jsou zaručeně bezvirozní, předpokládám ty z Litoměřic, nebo použít i rouby od přátel? Šárka je totiž všude kolem a stejně dříve či později se strom nakazí šárkou. Děkuji za vaše názory

Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.11.2014 23:25

Určitě je dobré preferovat bezvirózní rouby. Každý rok, kdy bude stromek bez viru, se může na jeho zdravotním stavu kladně projevit. Na druhé straně, máte-li šarku na zahradě, není asi nutné se bránit neprověřeným roubům od přátel.
   Otázkou je, nemá-li šarka víc klonů. Zavléct si potom na svou zahradu další klony, které se pak navíc mohou vzájemně rekombinovat, může vést ke vzniku dalších agresivnějších forem. Ale to je teorie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 21.11.2014 3:26

Hospodářsky významnými viry jsou :

  • PPV-virus šarky
  • PDV-virus zakrslosti
  • PNRSV-virus nekrotické kroužkovitosti
  • CLSV-virus chlorotické skvrnitosti
  • ApMV-virus mozaiky
  • ESFY - Evropská žloutenka peckovin

ale pouze PPV je virem karanténním. Rozhodně se vyplatí stromek ze kterého chcete brát rouby znát delší dobu (optimálně dvě sezóny) a vědět, že dobře reaguje na zmlazení (či hlubší střih) a nemá tak PDV nebo že na rostlině nejsou příznaky zbývajících PNRSV, CLSV, ApMV a případně další "podezřelé" znaky. Zejména kombinace PDV s PPV je "k nas.ání", protože nejprve nejde pořádně zapěstovat korunka a posléze je ovoce nepoužitelné. Při pořizování si více než 12 stromků se vyplatí poslat vzorky z matečného stromu k testování (testy ELISA, PCR,...).

Viru PNRSV se občas říká "falešná Šarka", protože příznaky na listech jsou podobné šarce, ale plody jsou sladké.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 193.108 (?), 21.11.2014 8:39

Děkuji za reakce, vzhledem k tomu, že mám spíše sádek, než sad a spotřebu mám taky malou (nepálím z ovoce), tak preferuji více odrůd na jednom stromě. Než tedy vezmu rouby od někoho, pojedu se podívat na daný strom v sezóně.

Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 21.11.2014 8:47

Za zvážení stojí namočení roubů do vody 50st. teplé, na 10-15 minut. Tato teplota by měla inaktivovat virus a nemusela zrušit ujímavost roubu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 16.5.2015 20:45

Dobrý den,

mám na jaře vysazené švestky. Když jsem dnes prohlížel stromky, všiml jsem si, že u všech stromků odrůdy Gabrovska jsou nažloutlé listy a tak trošku mi to připadá jako mozaika šarky. Myslíte, že je možné, že by hned tak rychle byly stromky nakažené šarkou? Mám je zakoupené v kvalitním obchodě. Jiné odrůdy(Stanley, Č. lepotica, Hanita a Toptaste) jsou bez těchto příznaků

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika