Šarka švestek



host - 1.251 (?)
30.8.2006 3:40

Známý mi tvrdil, že napadení domácích švestek šarkou hodně závisí na stáří. Mladé stromky i napadené mají mnohem více plodů než staré. Mělo by se vyplatit staré stromy švestek zlikvidovat a vypěstovat nové, třeba i z odkopků původního stromu, pokud je pravokořenný, v horším případě ze semenáče a naroubovat.

Ale taky jsem se chtěl zeptat, jestli má někdo zkušenost třeba s domácí švestkou s mezikmenem z nějaké odolné odrůdy, jestli to někdo zkoušel. Já mám na odkopcích Domácí švestky naroubované mirabelky nancysské a na jaře bych chtěl na ty mirabelky naroubovat zase švestky. Ale bude nějaké roky trvat, než to bude plodit. Taky mám nějakou starou odrůdu ryngle, je taková červeně žíhaná, dobrá , plodí hodně, zraje v polovině srpna ale je velice náchylná na šarku, takže uzraje tak jedna z deseti.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 178.235 (?), 27.7.2010 9:08

Zkoušel jste hnojit ke kořenům pomocí vrtů po obvodu koruny?Zkuste to, mám s tím ověřené zkušenosti.Nejlepší je zasadit strom nad zbudovanou drenážní sítí s možností hnojit spodem Souhlasím s názorem, že šarku nelze zničit, ale jí odolat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 191.35 (?), 26.8.2006 21:51
Hm..., čačanská lepotica je velice úrodná a atraktivní, ale chuťově podřadná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 85.27 (?), 27.8.2006 10:01
Křížené tolerantní pološvestky (Čačanské, Stanley, Gabrovská aj) nejsou tak špatné, jak se často uvádí.
Zatímco pravé švestky sládnou ještě ne úplně vybarvené, a ve zralosti vydrží dlouho na stromě (pokud jsou zdravé), ty Čačanské napřed zmodrají, pak teprve začnou zrát a získávat chuť. Při přezrání zblátovatí. Trefíte-li se do optimální zralosti, jsou chutné. Pravým švestkám se ovšem nevyrovnají v kvasu a v povidlech, mají méně cukru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 191.35 (?), 28.8.2006 20:20
To je pravda. Čačanská lepotica je právě /HK/ v tom atraktivně - nezralém stádiu. Ta, která spadne nebo je naďobnutá, je už docela k jídlu. Ale brzy měkne. Před několika lety jsem koupil asi švestku domácí. Krásně roste, šarku snad nemá, zraje koncem září a je vynikající. Co je mně ale divné, má viditelně světlejší listy než okolní peckoviny. Čím to je?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.251 (?), 30.8.2006 3:40

Známý mi tvrdil, že napadení domácích švestek šarkou hodně závisí na stáří. Mladé stromky i napadené mají mnohem více plodů než staré. Mělo by se vyplatit staré stromy švestek zlikvidovat a vypěstovat nové, třeba i z odkopků původního stromu, pokud je pravokořenný, v horším případě ze semenáče a naroubovat.

Ale taky jsem se chtěl zeptat, jestli má někdo zkušenost třeba s domácí švestkou s mezikmenem z nějaké odolné odrůdy, jestli to někdo zkoušel. Já mám na odkopcích Domácí švestky naroubované mirabelky nancysské a na jaře bych chtěl na ty mirabelky naroubovat zase švestky. Ale bude nějaké roky trvat, než to bude plodit. Taky mám nějakou starou odrůdu ryngle, je taková červeně žíhaná, dobrá , plodí hodně, zraje v polovině srpna ale je velice náchylná na šarku, takže uzraje tak jedna z deseti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 30.11.2006 16:56
Mezikmen je nanic, virus šarky se neinfikuje kořeny, přenášejí jej např. mšice. Nakažené mladé stromy plodí více proto, že nejsou chorobou ještě tolik zeslabené. V žádném případě tyto odkopky nemnožte!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.35 (?), 31.8.2006 20:23
Teď jsem byl ochutnat první plody od výsadby odrůdy Stanley, tolerantní, švestky-pološvestky. Ve srovnání s Čačanskou lepoticou je vynikající chuti, takové švestkové nasládle-hořko-nakyslé. Kdyby měla šanci dozrát, tak je fakt moc dobrá. Jenže byly jen 4 plody. HK.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.167 (?), 6.9.2006 14:06
Včera jsem očesal stromek Stanley (5 let). Chuťově  je výborná. Letos bylo dost sucho, plody jsou menší ale něco přes 5kg jich bylo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 12.9.2006 17:30

Ad světlé listy švestky:
Pokud je světlá barva na celém listě souvislá a na všech stejná (mladé lístky mohou být světlejší) jde o odrůdový znak a nic se neděje
Pokud jsou na listech okrouhlé skvrny světlejší zeleně, jde o šarku, to je blbý.
Pokud jsou listy světle žlutozelené s tmavší žilnatinou, jse o fyziologickou chorobu chlorozu - převápnění. Pomůže zálivka nebo postřik zelenou skalicí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.35 (?), 24.9.2006 19:52
Děkuji, myslím si, že to je bod první.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika