Šarka na Čačanské lepotici



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 191.35 (?)
15.6.2010 19:13

Takhle je postižena /jen/ jedna větev na Domácí. Přišel jsem na to až dnes.

Šarka? na domácí
Šarka? na domácí
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 191.35 (?), 14.6.2010 20:07, zobrazeno: 10234x

Pokusím se vložit fotku. Tak se to povedlo... Č. lepotica je tolerantní k šarce, ale to neznamená, že jí netrpí. U nás /HK/ jsou švestky promořené hodně. Mám ještě "Domácí", ale o její zdravosti taky pochybuju. Šarku jsem měl i na meruňce /už je skácená/. Ta měla propadlinky na plodech a plody měly divnou "houbovou" příchuť. Zatím se drží Stanley, ale to není pravá švestka, spíš blumka.

Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 14.6.2010 23:03

Lepotici jsem měl asi 2O let. Nikdy jsem na ní projevy šarky nezaznamenal. Zato asi 6 letá Valjevka se mi nezdá. Loni měla část plodů nechutných, nechtělo se jim dozrát a nešly od pecky. Úroda byla bohatá, ale asi čtvrtina až třetina plodů byla takto postižena. Na listech jsem však příznaky šarky v podstatě nenašel. I v naší oblasti se šarka vyřádila a i když silničáři stromořadí švestek podél silnic už dávno zlikvidovali, z kořenů narostl bohatý obrost a nemoc šíří dál. A také můj nový soused, jenž koupil sousední zahradu se starými nemocnými stromy, všechny stromy domácí švestky na mou radu zlikvidoval, ale jeden strom si ponechal. Prý aby měl na knedlíky. Ten je však také nemocný. Je to prostě složitý.

Rovněž u mne je Stanley dosud v pohodě a také bohatě plodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 15.6.2010 7:30

Mohu doložit foto jak vypadá Valjevka o které se v literatuře mluví jako o tolerantní k Šarce. Je na tom podle listu (malé, pokroucené a flekaté) hůře jak švestka Domácí. A aby to nebylo tak jednoduché, druhá Valjevka vzdálená asi 50 m zatím tímto netrpí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 191.35 (?), 15.6.2010 19:13

Takhle je postižena /jen/ jedna větev na Domácí. Přišel jsem na to až dnes.

Šarka? na domácí
Šarka? na domácí
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 15.6.2010 22:54

Tohle šarka je.

Prosím, Rony, jestli můžete dát foto vaší postižené Valjevky. Já jsem tu svou odpoledne prohlížel a jsem na 95% přesvědčený, že na listech je šarka. Já nefotím, musel bych případně požádat vnuka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 15.6.2010 23:28

Zítra dám aktualizované foto. Toto je staršího data.

Valjevka a šarka
Valjevka a šarka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 16.6.2010 18:40

Vážení pěstitelé, včera jsem byl navštívit jednoho svého kamaráda a s velkou hrůzou jsem u něho v peckovém sadu objevil Šarku na odrůdách Hanita, Top Taste a Těchobuzická. Hanitu a Top Taste jsem mu osobně přivezl před asi šesti lety z jedné velmi kvalitní školky, kdy se na běžném trhu ještě ani neprodávala. Nebude to asi do budoucna s touto chorobou jednoduché.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 16.6.2010 20:28

Zde jsou fotografie mé Valjevky. Je to docela smutný pohled na ten stromek. Podobné příznaky se začínají projejovat i na čtyřletém vřeteni Herman.

A reakce na příspěvek p. Boštičky. Které odrůdy vlastně pěstovat???

list č.1
list č.1
list a plod
list a plod
list č.3
list č.3
list č.2
list č.2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 191.35 (?), 16.6.2010 22:07

Není na listech sviluška???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 196.170 (?), 18.6.2010 7:03

Šarka mutuje stejně jako všechno, pokud byla nějaká odrůda před deseti lety rezistentní, neznamená to že bude i dnes! Existují i klony které napadají třešně a višně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika