Šarka



mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 59.228 (?)
15.9.2009 13:56

Já ji mám ještě zdravou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 93.175 (?), 9.9.2009 9:45, zobrazeno: 14394x

Prosím o radu. Zdědil jsem zahradu, kterou jsem začal renovovat, kácet staré stromy a vysazovat nové. Před třemi lety jsem vysadil jsem mj. i slivoně a broskvoně, a až teď jsem zjistil, že dvě ze starších slivoní, Lepotica a Zelená renkloda, které jsem nyní vykácel, byly napadené šarkou. Jaké je pravděpodobnost, že nově zasazené slivoně a broskvoně se za tu dobu taky infikovaly? Vzdálenost 5 - 20 m. Na listech nových slivoní (všechny tolerantní) ani na plodech broskvoní jsem nyní žádné příznaky šarky nanašel, pouze na jedné slivoni na pouze několika listech na letošní větvičce. Pokud tuto větvičku odříznu, zachráním stromek? Nebo ho raději vykácet? Jak vlastně infikace stromu proběhne? Mšice infikuje list, a virus pak pronikne dále do dřeva? Za jak dlouho po infikaci se objeví zjevné příznaky šarky? Je možné, že strom je infikovaný, i když ještě žádné příznaky na listech nebo plodech nevykazuje?  A čím desinfikovat zahradnické náčiní - nůžky, nůž, po stříhání stromku?

Díky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jan-o - (20) - 83.178 (?), 9.9.2009 12:37
Pokud v blízkosti Vaší zahrady, třeba u sousedů jsou stromy napadené šárkou, tak to že Vy vykácíte ty Vaše vůbec nepomůže. V některé literatuře uvádějí jako bezpečnou vzdálenost 500 m, v jiné i několik km, takže těžko říct jak je to ve skutečnosti. Jakmile se na stromě objeví příznaky šárky, třeba jen na jedné větvi, tak už je nakažen celý strom. Stromy mohou být infikované a bez příznaků. Mezi největší roznašeče šárky patří mšice. K dezinfekci používám líh. Jestli mohu poradit tak tolerantní stromy ikdyž jsou napadené nekácejte. Zbytečně se připravujete o úrodu. Pokud v okolí infekce je tak stejně jednou dojde k nakažení i nově vysazených, které jsou zatím zdravé. Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.38 (?), 9.9.2009 13:06

Dobrý den.To jste mě překvapil s tou dezinfekci lihem proti šárce pane Jane-o. Můžete to trochu rozvést a objasnit jak dezinfikujete, popř. Vaše výsledky s touto obávanou chorobou.Četl jsem už obdobné pokusy s elektřinou, nebo se solí, ale ověřené výsledky žádné.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jan-o - (20) - 160.159 (?), 9.9.2009 15:13
Pane Rostislaviku, to jste mi asi špatně rozuměl. Já nedezinfikuju lihem stromy ale pracovní nářadí. O pokusech s elektřinou nebo solí jsem nikdy nic neslyšel. Kde jste o tom četl? Vím že se jednu dobu rozšiřoval "recept" s modrou skalicí, ale byl to blábol. Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 151.38 (?), 9.9.2009 15:28

Četl jsem to v posledním v čísle Zahradkáře.To si jako kupujete líh na lopaty, rýče,nůžky, nože?Pomáhá to?

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jan-o - (20) - 160.159 (?), 9.9.2009 15:41
Na očištění očkovacího nože, nebo nůžek hadříkem namočeným v lihu nevidím nic závadného. Dezinfikujete plochu a odstraníte případnou nečistotu nebo mastnotu. Lopaty si do lihu můžete nakládat sám. Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 9.9.2009 17:54

Boj se šarkou jsem vzdal, protože je všude okolo a ještě na různých hostitelských dřevinách. V mnohém má Jan-o pravdu. Přes rezignaci mám dostatek švestek, protože ty šarkové opadnou jako první (to posbírám a uklidím) a ten podstatně větší zbytek je kvalitní i na pálení. U nás se vyskytla významně v roce 1984 a od té doby je. Různé odrůdy reagují různě. Například jedna Valjevka je na listech tak markantně poškozena a na plodech nic moc a druhá vedle stojící úplně (podle listu) odolává. Nejméně odolávají šarce odkopky domácí švestky.  Jiné podnože švestky domácí docela statečně "vzdorují" i když jsou napadené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 10.9.2009 10:34

Jsem na tom stejně jako Rony.
Zaráží mě letos nápadné fleky šarky na listech Toptaste. Plody ještě neměla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 59.228 (?), 15.9.2009 13:56

Já ji mám ještě zdravou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 93.175 (?), 14.9.2009 12:49

Díky za odpověď. O té bezpečné vzdálenosti jsem četl taky, nicméně, moc tomu nevěřím. Beru to spíš až na jakou max vzdálenost se může šarka přenést, ne že v tomto dosahu se strom automaticky infikuje. Zkušenost mě už naučila, že do zahradnické literatury často píšou tací, kteří na zahradě v životě nebyli. A co napíše jeden, ostatní pak po něm donekonečna opakují. Proto spíš hledám radu na tomto foru.

Ta Lepotice, co měla šarku, měla bezvadné plody, pouze trochu začervenalou dužinu u špičky pecky. Nechal bych ji na zahradě, ale obávám se přenesení šarky na broskvoně. I když je slivoň tolerantní, zůstává po napadení šarkou stálým zdrojem nákazy. A i když u tolerantních slivoní se šarka na plodech neprojeví, u broskvoní ano -  kruhama na plodech, což - jak jsem viděl zatím jen na fotkách - moc pěkně nevypadá.

Zkusím udržet zahradu bez šarky, staré slivoně a broskvoně jsem už vykácel, u nově vysazených budu doufat že si šarku nepřinesly už ze školky. Sousedé šarku v zahradě mají, ale daří se mi je přemlouvat k vykácení napadených stromů. Občas pomůže i příroda - loni vichřice vyvrátila sousedovi napadenou slivoň, co stála hned u našeho plotu. Nářadí desinfikuji Jodisolem (normální jodová tyčinka z lékárny) - snad by měl fungovat.

Mo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika