Rzivost slivoně - Hrdza slivková



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
10.6.2018 13:56

Způsobuje choroba opravdu významné škody?
Možná by bylo účinné brzy poséct trávu, aby v ní nebyly listy sasanek či jaterníků - rzivost má mezihostitele.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.13 (?), 10.6.2018 13:38, zobrazeno: 5231x

Dnes som si všimol na mladych stromkoch sliviek Toptaste žlté drobné flaky.Myslel som si že sú to roztoče ale pozrel som čes.zahradkára z r.2013 a tam boli fotky a nadpis Rzivost slivoně, podla toho som usúdil čo to je za chorobu. Vyskytuje iba v daždivých a teplých rokoch ako je tento.Treba striekať Horion, Dithane, Signum asi 3 postreky za sezónu. 



Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 10.6.2018 13:56

Způsobuje choroba opravdu významné škody?
Možná by bylo účinné brzy poséct trávu, aby v ní nebyly listy sasanek či jaterníků - rzivost má mezihostitele.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4469) - 38.136 (?), 10.6.2018 14:07
Tohle rzivost (a ani červená skvrnitost) slivoní není. Spíš to bude jen nějaká fyziologická porucha. Např., že po dlouhém suchu zapršelo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 10.6.2018 17:20

Mohu přidat svou fotku a poprosit, jestli se jedná o rzivost? Jedná se o švestku domácí.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 10.6.2018 17:27

Hledal jsem tady na foru a mohlo by se jednat o svilušky. Našel jsem i pár listů napadených halčivcem. To jsem před 2 roky aplikoval dravého roztoče a stromy stříkám pouze jednou mospilanem.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.116 (?), 10.6.2018 20:09
Pán Fiala: Nie je to hrdza sliviek. Tú poznám dôverne, v r.2016 sa u nás vyzúrila. Nechce sa mi to všetko opakovať - takže viď foto 1 (v tom mojom príspevku je aj fotka typickej hrdze). Základné symptómy: príznaky sú na spodnej strane listov, vo forme hustých drobných hnedočiernych bodiek, pri pomrvení listu medzi prstami vám zostane na prstoch tmavé sfarbenie (tak trochu ako po dotyku pásky písacieho stroja). Hrdza sliviek sa prejaví trochu neskôr v lete až skorej jeseni, typický je následný masový predčasný opad listov, už koncom augusta alebo začiatkom septembra môže byť strom úplne bezlistý. Katoo: Ste na dobrej stope, pre Vás foto 2 - viď údaje v danom príspevku. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.116 (?), 10.6.2018 20:41
Hrdza slivková (Tranzschelia pruni - spinosae) - pre názornosť pridám fotky, ako sa obraz prejavov hrdze na listoch mení v čase. Na foto 1 je choroba na začiatku - vtedy je farba na spodnej strane listov naozaj hrdzavá (od toho je odvodený názov choroby). V tomto štádiu si príznaky väčšinou ešte nevšimneme. Následne sa prejav choroby zmení tak, že farba stmavne na hnedú až takmer čiernu a obraz je tvorený množstvom drobných nahusto natlačených tmavých bodiek na spodnej strane listov. Na foto 2 je typický vzhľad hrdze slivkovej v štádiu, kedy zmeny väčšinou zaregistrujeme. Na foto 3 je zriedkavejší obraz choroby, tvorený redšími a veľmi tmavými škvrnkami. V konečnom štádiu listy žltnú, usychajú a predčasne(!) zo stromu padajú (foto 4). IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika