Ryngle - kvete, ale neplodí



host - 127.208 (?)
9.7.2012 20:06

Děkuji všem za reakci. Po opadání květních lístků se na stromě vyskytovaly plody s černou tečkou (napadené pilatkou) i bez ní. Z toho jsem usuzoval, že alespoň nějaké na stromě zůstanou. Postupně ale téměř všechny opadaly. Na zahradě je ještě vyskytuje velkoplodá, asi desetiletá švestka, která měla v minulém roce velké množství "nabodnutých" plodů. Letos jich po použití lepových desek zůstalo na stromě mnohem víc. U starých stromů švestek, ani u těch mladších, asi desetiletých, jsem nezaznamenal žádné poškození pilatkou. Stromy jsou velmi dobře obsypány a dochází pouze k přirozenému propadu. Takže teď řešíme, co s rynglí dál, resp. jestli by stejný problém nenastal i v případě zasazení nového stromku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 127.208 (?), 6.7.2012 16:54, zobrazeno: 11745x

Známí mají na zahradě několikaletou ryngli neznámé odrůdy. Každoročně bývá obsypaná květy, ale dozraje vždy jen několik málo kusů. Letos jsem jim dal na stromy lepové pásy proti pilatkám, ale ani to nepomohlo. Postupně vše opadalo a já nevím, kde je chyba. Na zahradě je ještě několik švěstek různého stáří a ty plodí pravidelně a hodně. Poradíte někdo? Děkiji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
oivo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 166.45 (?), 6.7.2012 17:09

Já nevím, je to divné, že švestky jsou bez problémů, ryngle nikoliv. Lepový pás není až tak velká záchrana, na pilatku je bohužel nutný chemický postřik při opadu 2/3 okvětních plátků a možná za týden zopakovat. Ten rynglový opad plodů zaznamenal nějaké známky pilatky, navrtání a pod.? Možná nepůjde o pilatkový problém, ale v tom případě mě nic nenapadá.   I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 6.7.2012 17:31

Je to pilatka, zlikviduje až 100 % plůdků. Při dokvétáná Calypso nebo Mospilan či Karate nebo Decis.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
oivo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 166.45 (?), 6.7.2012 17:49

Jsem téhož názoru, ale proč si nevšímá trnek?   I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 13.246 (?), 6.7.2012 19:59

Neskúšal ste opadnuté plôdiky rozrezať a pozrieť dovnútra, či nie sú napadnuté? Ak neboli, potom kvety mohli byť aj nedokonale oplodnené, preto sa nedobre vyvinuli a opadli. Máte správneho opeľovača pre Vašu rynglótu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 7.7.2012 0:54

Pokud byla renglóda napadena pilatkou (renglódy a ostatní velkoplodé odrůdy jsou pilatkou napadány obzvláště silně), se dá přeci velice snadno zjistit. V opadaných plůdcích je tmavý otvor, často s hnědým či černým trusem larvy.

Pilatky si přednostně vybírají velkoplodé odrůdy , a tak je trnky příliš nezajímají.

Lepový pás na kmeni proti pilatkám nepomůže, to spíš bílé lepové desky, ale i tak bude účinnost neuspokojivá, protože se na ně přilepí především samci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 7.7.2012 9:57

Ryngle s většími plody jsou pilatkami vyhledávány s oblibou,  to je známá věc. Ale nejsem si jist, že za všechny pěstitelské neúspěchy může pilatka nebo absence opylovačů. Občas vídám v nevelké vzdálenosti stromy (bez ochrany) jak obsypané, tak jen s pár plody. Ryngle jsou obecně poměrně tolerantní k šarce. Mám však obavu, že virózou napadené stromy - konkrétně Althanovy a Zelené - se projevují právě nižší plodností. Ale možná jde jen o dojem. Roli samozřejmě hrají, podobně jako u višní, půdní poměry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 127.208 (?), 9.7.2012 20:06

Děkuji všem za reakci. Po opadání květních lístků se na stromě vyskytovaly plody s černou tečkou (napadené pilatkou) i bez ní. Z toho jsem usuzoval, že alespoň nějaké na stromě zůstanou. Postupně ale téměř všechny opadaly. Na zahradě je ještě vyskytuje velkoplodá, asi desetiletá švestka, která měla v minulém roce velké množství "nabodnutých" plodů. Letos jich po použití lepových desek zůstalo na stromě mnohem víc. U starých stromů švestek, ani u těch mladších, asi desetiletých, jsem nezaznamenal žádné poškození pilatkou. Stromy jsou velmi dobře obsypány a dochází pouze k přirozenému propadu. Takže teď řešíme, co s rynglí dál, resp. jestli by stejný problém nenastal i v případě zasazení nového stromku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika