Rozlomená Čacanská lepotica



host - 123.1 (?)
24.6.2015 20:51

Co leží uříznout, zbytek očistit, zatřít latexem nebo kravincem-záleží co máte po ruce.Mám doma taky lepoticu starou 23 let.Byla veliká až do 15.října 2009 kdy na plně olistěnou napadlo 20cm mokrého sněhu.Rano vstanu nevěřím očím a vidím jak se pod tíhou sněhu kácí.Naprosto lehla a já zvažoval co s ní.Ale jelikož mám stromy rád tak jsem vytvaroval motorovkou menší korunu aby šla vůbec zvednout.Zatloukl jsem vedle stromu silnou trubku a kurtou vyráčnoval kmen do zhruba stejné pozice jak rostl a přivázal.Na jaře obrazila a roste a plodí dodnes-teď je úplně obalená plody.Strom je živý tvor a dovede se odvděčit.Vašek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Honza z Polabí - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.137 (?), 24.6.2015 18:09, zobrazeno: 4577x

Takhle dopadla po deštích a obtěžkána plody ca 10 let stará Čačanská lepotica. Co s tím co zůstalo? Dá se s tím něco dělat nebo na podzim ven?? díky!


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.116 (?), 24.6.2015 18:42

Bez ošetření vydrží ještě 3-5 let, s ošetřením fungicid+nátěr 4-10 let.

Záleží, jak je stavěná korunka nahoře a jak se o ni budete starat. Pokud místo kde stojí nepotřebujete a nevadí Vám kosmetická vada, tak lepoticu nechte dožít a kácejte, až bude v plodnosti nový náhradní stromek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 123.1 (?), 24.6.2015 20:51

Co leží uříznout, zbytek očistit, zatřít latexem nebo kravincem-záleží co máte po ruce.Mám doma taky lepoticu starou 23 let.Byla veliká až do 15.října 2009 kdy na plně olistěnou napadlo 20cm mokrého sněhu.Rano vstanu nevěřím očím a vidím jak se pod tíhou sněhu kácí.Naprosto lehla a já zvažoval co s ní.Ale jelikož mám stromy rád tak jsem vytvaroval motorovkou menší korunu aby šla vůbec zvednout.Zatloukl jsem vedle stromu silnou trubku a kurtou vyráčnoval kmen do zhruba stejné pozice jak rostl a přivázal.Na jaře obrazila a roste a plodí dodnes-teď je úplně obalená plody.Strom je živý tvor a dovede se odvděčit.Vašek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 32.237 (?), 24.6.2015 22:17
10 let starý strom je mladík.;-) Ránu začistěte nožem - hrany zarovnejte, zatřete nejlíp Tervanolem. Rána se zavalí. Odstraňte výmladkový myroš. Pod stromkem sekejte nízko trávu, na jaře (i teď ještě) přihnojte. Za dalších 10 let nebude po ráně ani vidu ani slechu. Zdraví M.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 24.6.2015 22:32

...a více hlídejte-z fota je patrné, že to nepřišlo z ničeho. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 24.6.2015 23:33

Rád bych byl optimista jeko Vy, ale neviděl jsem stav koruny. Protože nevím, jestli se v koruně neopakuje záludnost z detailu, tak jsem radši pesimista s pouhými 10 roky. Ano, není problém aby při ideální péči překonal strom toto "škobrtnutí" s normální životností čačanky, což je 40-50 let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 114.238 (?), 25.6.2015 8:26

Bohužel mám zkušenosti s 20 lepoticemi ve stáří 10 až 35 let, dvě jsem v rozštěpu obvázal hasičskou hadicí to pomohlo na dvě sezóny a pak praskly nad rozštěpem.

Tato rána se nezavalí - stromek další dva tři roky bude rodit pak přestanou přírustky a sníží se úroda i ošetřená rána středem zetleje a vítr dokončí její pouť. Za těch šest let vám vyroste vedle ní teď zasazený nový stromek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 25.6.2015 10:50

Když už někdo dopustí, aby k takové havárce došlo, tak může vedle stromu vrazit kovovou trubku a k ní strom přivázat, úvazek občas zkontrolovat, vyměnit. Je vhodná doba na umístění podpěrek pod větve těžknoucí dorůstajícím ovocem. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 25.6.2015 12:37

Zdravé kůry je víc jak 2/3 obvodu. Nevymýšlejte zbytečnosti, ležící kus odřízněte, ránu zatřete balzámem či barvou.  Strom bude růst a plodit dlouho. Rána se možná zahojí, možná úplně ne, ale takových stromů je kolem mnoho a nijak moc to nevadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika