Rozkvétání slivoní



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?)
11.4.2014 23:51

Dalo by se říci, že jsem boj vzdal. Byl jsem téměř první, kdo po hromadném výskytu šarky asi v roce 1984 začal sadit modernější odrůdy švestek (vlastně pološvesteky). Celkem dobře začaly plodit Čačanky a pak to pro mne to "neznámé" začalo škodit (první švestky měly asi 12-14 let). Prostě na jaře zjistíte ve spodní části habitusu "mrtvé větve" a po třech letech je konec a to už i předtím se na ten strom nedá dívat. Kromě postřiku proti pilatce jsem jiné neaplikoval. Jednou nebo 2x jsem zkusil na odrůdě Jojo na jaře nějaký přípravek ale to je vlastně pozdě a vůbec jsem nezaznamenal nějaký účinek. Jden poznatek na dostatečném počtu vzorků mám. Není napadná odrůda Domácí, Durancie a Hammanova. Co je nejhorší, že jsem odepsal taky asi 3 třešně a jednu višeň.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 209.170 (?), 9.4.2014 17:37
A co to teda je za chorobu? Mam dojem, ze na zahrade sem to na nejakych vetvich videl, ty lezy. A jak se to leci, nebo jak proti tomu postupovat? K.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 9.4.2014 19:11

JOJO je supercitlivou odrůdou na šarku.Napadené větévky ihned odumírají, takže choroba nepostihuje celý strom.Kdo tomu nevěří ať na Valachy běží.   AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 9.4.2014 20:26

Domácí švestka rozkvétá dosti pozdě, alespoň u mě a má poměrně malé květy. Mám dojem, že okvětní plátky jsou užší a jsom mezi nimi mezery. Pravý opak ke květům, kterými disponujeˇtřeba Čačanská lepotica. Podle chuti je Domácí švestka naprosto nezaměnitelná a to mluvím o běžně prodávaných typech s názvem Domácí švestka, či Domácí velkoplodá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 9.4.2014 21:22

Chorobu dříve pro mne neznámou sleduji a fotografuji několik let. Například jak vypadjí odumřelé větve Stanley nebo "dobře chycený strom".



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 11.4.2014 22:11

I z obavy z napadení bakterialními chorobami už léta ošetřuji na podzim a na jaře všechny peckoviny měďnatým fungicidem. To ošetření má i vedlejší efekty.

Když, Rony, už delší dobu zápolíte s touto chorobou, máte už nějaké vlastní zkušenosti s preventivní aplikací mědi? Pozoroval jste nějaké snížení výskytu choroby?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 11.4.2014 23:51

Dalo by se říci, že jsem boj vzdal. Byl jsem téměř první, kdo po hromadném výskytu šarky asi v roce 1984 začal sadit modernější odrůdy švestek (vlastně pološvesteky). Celkem dobře začaly plodit Čačanky a pak to pro mne to "neznámé" začalo škodit (první švestky měly asi 12-14 let). Prostě na jaře zjistíte ve spodní části habitusu "mrtvé větve" a po třech letech je konec a to už i předtím se na ten strom nedá dívat. Kromě postřiku proti pilatce jsem jiné neaplikoval. Jednou nebo 2x jsem zkusil na odrůdě Jojo na jaře nějaký přípravek ale to je vlastně pozdě a vůbec jsem nezaznamenal nějaký účinek. Jden poznatek na dostatečném počtu vzorků mám. Není napadná odrůda Domácí, Durancie a Hammanova. Co je nejhorší, že jsem odepsal taky asi 3 třešně a jednu višeň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 12.4.2014 7:42

"Dalo by se říci, že jsem boj vzdal."

To je smutné. Rád bych nějak pomohl, například s výsadbou nových stromečků, ale jsem bohužel příliš vzdálen... A co stromy v nejbližším i vzdálenějším okolí, ty tím trpí také? Držím palce, dělejte si radost a nevzdávejte to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 12.4.2014 11:19

Přečtěte si tento a nebo tento dokument.

V okolí to už vzdali také a pěstují odkopky Domácí nebo Durancie nebo taky Wagenheimku a různé jiné "kulovitého tvaru".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.168 (?), 20.10.2022 14:31

Veľmi zaujímavé čítanie! Ja tiež aspoň zatiaľ nestriekam ničím, z princípu. Mám podobne postihnuté slivky na záhrade. Najviac 4-ročný Stanley, tam vždy po zime tieto lézie v kôre vyrezávám až do zdravého dreva, ošetrím rany octovým roztokom a zamažem balzamom. Nič lepšie ma zatiaľ nenapadlo, len takto riešim tie následky. Stromček našťastie tie rany postupne hojí a "hniloba" sa v ošetrenom mieste ďalej nešíri, ale tých poškodení mám každým rokom viac a viac a neviem ako dlho je tento spôsob ošetrovania pre stromček udržateľný. Ošetroval som najmä kostrové konáre, lebo tie sú kľúčové a tam sa mi to podarilo zastaviť. Ale šíri sa to ďalej. Samozrejme, nevyzerá to navonok príliš pekne, vidieť toľko ošetrených rán po konároch. No a tieto poškodenia som už objavil, aj keď zatiaľ vo výrazne menšom rozsahu, aj na Čačanskej Lepotici a tiež na Čačanskej rodnej. Toptaste je zatiaľ bez poškodení. Wangenheimovu mám tiež, ale ešte mladý stromček sadený nedávno, asi je ešte skoro aby sa to na ňom prípadne prejavilo. Okrem sliviek podobné poškodenia u iných ovocných druhov nemám. Veľké dík za túto Vašu cennú skúsenosť! To s Duranciami, Wangenheimovou atď. je zaujímavé. Igor   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 9.4.2014 17:50

Ale, co je?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika