Roubovat už peckoviny za kůru?



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?)
29.5.2016 21:05

Souhlasím s p. Vysloužilem. Loni jsem nevydržel s nervama a rouby od něho zaslané jsem dal za kůru někdy ke konci květu, někde možná hned po odkvětu, už si to tak přesně nepamatuji.
Ze všech roubů se mi ujal jediný Čačanské rané.

Letos jsem si s roubováním slivoní počkal asi 10 dní po odkvětu a ujaly se téměř všechny. Trvalo 14 dní než začaly rašit.
Dnes už věřím, že jsem měl ještě týden vydržet.

Jinak roubuji nerad, jen když mě okolnosti nebo známí přinutí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 29.5.2016 15:20

Vyplatí se počkat. Tlak mízy je v tuto dobu tak silný, že rouby se ujímají bleskurychle a raší téměř před očima. Již za 10 dní jsou patrné přírůstky z vyrašených pupenů. Přitom tažná větvička ještě nestačila zareagovat na silné zmlazení stromku.

přeroubovaná švestka
přeroubovaná švestka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 29.5.2016 21:05

Souhlasím s p. Vysloužilem. Loni jsem nevydržel s nervama a rouby od něho zaslané jsem dal za kůru někdy ke konci květu, někde možná hned po odkvětu, už si to tak přesně nepamatuji.
Ze všech roubů se mi ujal jediný Čačanské rané.

Letos jsem si s roubováním slivoní počkal asi 10 dní po odkvětu a ujaly se téměř všechny. Trvalo 14 dní než začaly rašit.
Dnes už věřím, že jsem měl ještě týden vydržet.

Jinak roubuji nerad, jen když mě okolnosti nebo známí přinutí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 8.223 (?), 29.5.2016 22:05
Já rouboval Durancii na Althanovu a přes počáteční nadšení přišlo vystřízlivění. Ze zhruba 25 roubu přežily dva. Po pár dnech po naroubovani se objevily malé lístečky a já už si říkal, že to zas s tím problémovým roubovanim peckovin za kůru nebude tak žhavé. Rouboval jsem po odkvětu, ne že bych nevydržel s nervy, ale rouby už začínaly silně rašit. Althanova chlupatila, ale čekat už jsem nechtěl. Měl bych sice dobrý podklad, ale rouby už by měly listy. Možná na Svitavsku rouby v krtinci za stodolou vydrží skoro do června, na Slovácku bohužel. Každopádně nehazim flintu do žita, příští rok do toho jdu znova. Něco kopulaci, něco za kůru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 30.5.2016 7:42

Není to o krtinci na Svitavsku, stejně jsem uchovával rouby u tchána va Mařaticích. Je třeba najít místo, kde je po většinu dne stín. To je v pozdním jaru - kdy slunce vychází na severovýchodě a zapadá na severozápadě - trochu problém. Rouby musejí být silné a nařezané v prosinci. Budu-li mít jeden proutek 3mm silný,.naroubuju ho v zimě kopulací, nevydržel by. Ze svazku silných letorostů i tak nějaký uschne a něaký vyraší, ty vyhodím. Ty zbylé používám

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 193.255 (?), 30.5.2016 8:16

Rouby byly odebrany kolem Vanoc a ochovany v KG trobce metr pod zemi. Pristi rok cast uchovam stejne a pro cast se pokusim najit vhodne stinne misto. V sade takove bohuzel nemam.

Poradite co ted s tou Althanovou?

- nechat tak a az pristi rok urezat pod zaschlymi rouby a znovu roubovat za kuru. Nebude uz tento pahyl proschly?

- urezat ted pahyl pod rouby a nechat z nej vyrasit letorosty, na ktere roubovat pristi rok kopulaci a pro roubovani za kuru vybrat jine vetve?

-nechat tak, i kdyz se ujmul na vetvi jen jeden roub z peti/sesti? Asi se to ale nikdy poradne nezahoji.

Prikladam fotky z kraje kvetna, kdy uz byla Althanova odkvetena a tyden po naroubovani se na roubech objevily male listecky. Ma radost ale netrvala dlouho...




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 30.5.2016 13:07

Jsou ty rouby suché nebo jenom uschly pupeny (lístky)? Kolikrát (i letos) pupeny na roubech zaschnou, ale rouby jsou živé a často potom vyraší adventní pupeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 193.255 (?), 30.5.2016 13:11

Suche jeste nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 30.5.2016 16:00

Vidím tam jeden a dost zásadní problém. Jmenuje se apikální dominance. Když přeroubovávám jakýkoli strom, dělám to tak, aby rouby byly na povrchu koruny - přesněji, když si korunu představím jako polokouli, měly by být rouby umístěny na plášti té pomyslné polokoule. Naroubovaný pahýl utopený uvnitř stromu nemá dost mízy, aby rouby, i když se někdy ujmou, pořádně vyrašily.
    Já bych to řešil tak, že bych odřezal všechny ponechané větve. Případně bych narouboval nově vzniklé pahýly. (kůra půjde velmi dobře odloupnout).  Strom to přežije, tažných větviček má dole dostatek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 30.5.2016 21:37
Ty okolní větve jsem tam chtěl ponechat do doby, než bude jasné, že rouby prosperují. Už bohužel nemám rouby, abych se pokusil je preroubovat. Jedině ze stromu na strom, ale to asi nemá cenu ani zkoušet. Větve tedy odříznu a budu na jaře roubovat kopulaci na letorosty, vyrasene pod řezem. Druhou část koruny, do které jsem letos nezasahl, příští rok vyzkouším zase za kůru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 30.5.2016 22:52

Vy jste mě asi nepochopil. Myslel jsem, že by se měly odříznout ty větve, do kterých jste letos nezasáhl. Jenom tak se Vaše rouby dostanou na povrch (seřezané) koruny a budou moci vyrašit a růst. Na obrázcích mají zelené špičky a vypadají dobře.
    Kdybyste chtěl, nenarašené rouby Vám mohu poslat. Už jsem je sice vytáhl z půdy a hodil na hromadu ke štěpkování, ale cedulky s názvy na nich zůstaly a do víkendu, soudím, ještě vydrží. Před tím si zkuste, jestli jde odloupnout kůra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika