Roubováni švestek



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?) 
7.4.2016 8:44

Jistěže dají, pokud nemáte lepší z obvodu koruny. Tam jsou lépe vyvinuté pupeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
host - 237.38 (?), 16.5.2016 20:51

Ještě jednou děkuji pěkně za rady.

Přikládam panorama z fotografií všch 6-ti pokusů, jsou pořízené 11.5.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 48.25 (?), 4.3.2018 20:31

Také jsem experimentovala - na švestkový semenáč (pláně) jsem roubovala za kůru Katinku. Měl to být jen tak pokus... a chytl se jeden roub, navíc roste jako blázen a loni byly první výborné švestky - ale mám obavy, jak dlouho takhle stromek vydrží. Ten roub je už silnější než podnož samotná, až se divím, jak to může ten chcípáček dole udržet? Pro jistotu jsme stromeček vyvázali - uvidíme. Teď je mi ho líto, že jsem asi udělala, co se nemělo a že se takhle trápí, ale evidentně roste a má zase květní pupeny. Poradíte, co s tím dál dělat? Foto přikládám.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 4.3.2018 22:38

Poradíte, co s tím dál dělat?

Já bych asi odstranil ten úvazek, který může bránit podnoži v zesílení. Pozor na vylomení v místě srůstu, může k němu dojít i po několika letech. Vyvázání k opoře je nutné.  Taky bych odstranil pahýly pod neujatými rouby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 48.25 (?), 5.3.2018 7:32

Moc děkuji pane Vysloužile, ještě uděláme silnou oporu kolem místa srůstu (oporu z kůlů). Právě po prvním roce se mi roub vylomil (vítr) a růstal tam jen takový kousek, ze kterého narostlo to co vidíte na fotografii. Stromek vyvazujeme do ovocné stěny, aby s větvemi vítr nehýbal. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 124.50 (?), 31.3.2018 17:09

Dobrý den, možná už se to tu řešilo, ale nenašel jsem to. Napadlo mě naroubovat na mladé odnože (odkopky, plané výhony, nebo jak se to vlastně jmenuje) rezistentní odrůdy Jojo (připadně Katinka, Haganda). Otázka zní jestli se šárka, kterou jsou s největší pravděpodobností napadeny mladé odnože může dále šiřit do roubu Joja nebo si s ní jeji rezistence nejak poradí a zastaví její šíření. Nebo jestli je vůbec dobrý nápad roubovat tyhle rezistentní odrůdy na odkopky starých odrůd. Děkuji za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.191 (?), 31.3.2018 17:52

To ze sa sarka neprejavuje na listoch slivky neznamena ze ju strom nema, sam som bol svedom ako bola sarka na casti listov Joja(zaruceneho joja) nasledujuci rok ju strom vobec neprejavoval na tej casti listov kde predtym bola ani nikde inde, ale ak som sa pokusil prevrublovat odnoz Joja, Katinkou-zo stromu kde boli listy Katinky absolutne ciste, vrubel sa prijal a Katinka bola silne maskacovo šarkovita.Cize predpokladam ze virus šarky zije vlastnym zivotom v Joju.Neprejavuje sa navonok, strom s nim dokaze zit nema vplyv na jeho plodnost, nezoslabuje ho atd.Ano je to v rozpore z verejne sirenymi informaciami ale predkladam iba svoju skusenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 137.210 (?), 31.3.2018 17:59

Haganta a Katinka nejsou rezistenty, nýbrž toleranty.Na pravděpodobně zavírované odkopky by nerouboval nic.Od školkařů se dají sehnat kvalitní podnože (Myrobalán, Zr,St.Jul, Wang. atd.)Nebo se můžete pokusit si vypěstovat vlastní podnože z pecek.Zavírované odkopky tahat na zahradu považuju za nerozumné.Jiří F-M

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?), 31.3.2018 19:10

JOJO je dlouhodobě deklarováno jako rezistent, ovšem to neznamená, že není nakažený. Již z definice platí, že je dlouhodobě odolný a nejsou na něm patrné účinky viru. Ve své podstatě je to stejné, jako tolerantní. Ale že by nebyl nakažlivý ať přenosem vzduchem nebo přímým přenosem pletivy to určitě neznamená.

Osobně preferuji vlastní semenáče (snad zatím nejsem tak starý, abych musel spěchat), nákup podnoží je také možný, ovšem ušetřím jen cca 1 rok. Pokud bych spěchal, pak si asi koupím rovnou stromek z dobré školky. Zpravidla se ceny pohybují kolem 150 - 200 Kč, což s ohledem na pracnost a dobu pěstování není až tak moc.

Ale zajímavá otázka je, zda podnož myrobalánu je schopna se tímto virem nakazit a dále jej šířit. Zatím jsem se tím nezabýval a docela by mne to zajímalo.

enlightened

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.165 (?), 31.3.2018 19:29
Ak by sme chceli byť lingvisticky presní, tak treba rozlišovať medzi pojmami "rezistencia" - "tolerancia" - "hypersenzitivita". Skutočne rezistentná odroda slivky voči PPV (šárke) podľa mňa zatiaľ neexistuje. Jojo je tzv. hypersenzitívna odroda. Čo to znamená viď foto. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika