Roubováni švestek



Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?)
31.3.2018 20:13

Děkuji za upřesnění, máte samozřejmě pravdu. V době, kdy jsem před 8 lety JOJO kupoval, byla prezentována jako rezistent.

Před cca 3mi roky jsem si přečetl a vzápětí také zapomněl, že je vlastně hypersenzitivní. To také vysvětluje, proč mi vůbec nejde a asi ji zlikviduji.

Přesto, a právě proto si myslím, že přeroubovávat švestky na kmen odrůdy, která mi nejde, nemá velký smysl. Semenáč by měl být bezvirozní a nákup stromku z dobré školky by měl být také v pohodě. Trochu by mne zajímala možnost přenosu viru přes mirabelku.

Děkuji

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?), 31.3.2018 20:13

Děkuji za upřesnění, máte samozřejmě pravdu. V době, kdy jsem před 8 lety JOJO kupoval, byla prezentována jako rezistent.

Před cca 3mi roky jsem si přečetl a vzápětí také zapomněl, že je vlastně hypersenzitivní. To také vysvětluje, proč mi vůbec nejde a asi ji zlikviduji.

Přesto, a právě proto si myslím, že přeroubovávat švestky na kmen odrůdy, která mi nejde, nemá velký smysl. Semenáč by měl být bezvirozní a nákup stromku z dobré školky by měl být také v pohodě. Trochu by mne zajímala možnost přenosu viru přes mirabelku.

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.191 (?), 31.3.2018 20:22

Ak by malo Jojo skutocne fungovat na principe hypersenzitivity tak navrublovana odroda do neho ktora javi velmi silne znaky sarky by uschla -co sa nedeje-naopak nastepena odroda vemi dobre prosperuje.Nieje to iba moja skusenost tu na fore je viac ludi co ma Jojo prevrublovane inymi odrodami a nedeje sa tak roky.Preto si myslim ze asi to nebude celkom tak ako uvadzaju odborne informacie.Ostatne az prilis casto sa stava ze v literature sa uvadza jedno a prax ukazuje nieco uplne ine.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.165 (?), 31.3.2018 21:27
105.191: A čo ak sa tá hypersenzitivita prejaví tak, že "zařve" Jojo, a nie štep? Na túto tému existuje zaujímavý článok českých autorov publikovaný v kanadskom časopise (foto 1). Abstrakt z neho je na foto 2. V skratke: infikovali stromy Jojo (na podpníkoch St.Julien) PPV-pozitívnym štepom. Dokázali, že vírus PPV dokázal prejsť cievnym systémom Joja do podpníka. Infekcia šárkou sa prejavila nekrózami na kmeni Joja - potvrdené detekciou vírusu z miesta nekrotických lézií. Infikované stromy Joja rástli slabšie než bezvirózne stromy. A čo je asi podstatné - do 7 rokov stromy Joja začali odumierať. Nie som zbehlý vo virologickej fytopatológii, ale uvedené výsledky pokusu podľa mňa nesvedčia pre REZISTENCIU slivkovej odrody Jojo na vírus PPV (šárku). Či svedčia pre HYPERSENZITIVITU, to si netrúfam posúdiť. Taktiež si netrúfnem tvrdiť, že hypersenzitivita (?) dokáže ochrániť Jojo pred prenosom PPV voškami cez listy, ale v prípade prenosu infikovaným štepom povedie k smrti Joja (a nie štepu). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.191 (?), 31.3.2018 21:48

Hodnocení podnoží peckovin na rezistenci k přirozené infekci virem šarky švestky
Po čtyři roky bylo hodnoceno sedm podnoží peckovin na náchylnost k přirozené infekci virem šarky švestky. Rostliny podnoží byly pěstovány ve vzdálenosti 0,5 až 14,5 m od zdroje infekce PPV. Rostliny byly hodnoceny každoročně vizuální inspekci, pomocí ELISA a RT-PCR. Počet rostlin infikovaných PPV se každoročně zvyšoval. Po čtyřech letech hodnocení bylo infikováno PPV 72 % rostlin myrobalánu 29C, 70 % rostlin Nemaguard, 41 % Marianna GF8-1, 17 % St. Julien, 4,8 % hypersenzitivní podnože Docera 6 a žádná rostlina podnože GF-677 a myrobalánu BN4Kr. Na podnože myrobalánu BN4Kr a GF-677 je PPV mšicemi nepřenosný. Tyto k PPV rezistentní podnože jsou doporučovány jako vhodné podnože peckovin.

Zalezi aj na podnozi.Osobne si myslim ze Jojo zvlada virus sarky, ma ho v sebe, neodumiera pletivo, vyhchadzam z vlastnej skusenosti vlozenia stepu ktory bol brany zo stromu ktory nejavil absolutne ziaden naznak sarky na listoch a po navrublovani do joja zrazu ziaril velmi silno maskacovo sarkou.Tiez som si vsimol ze v jednom roku malo jojo na par   listoch(este v rokoch pred nastepenim inej odrody) znaky sarky-stali sme nad tym s bratrancom a neveriacky krutili hlavami a nestalo sa ze by tie listy behom par dni tyzdnov ci viac zhodil, zaschol scast pletiva odpadlo z nich nieco a pod.V dalsom roku bol zas strom bez akychkolvek znamok sarky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.19 (?), 10.12.2020 9:57

rád bych si ujasnil, zda rouby, případně očka, hypersenzitivních odrůd (např. Jojo, Jofela, Betinka) mohou přirůst na podnože zavirované šarkou. Nebo to není možné v důsledku nekrotizace pletiv v místě srůstu? Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 198.166 (?), 11.12.2020 13:21

odrudy odolne na bazi hypersenzitivity neprirostou,  dochazi k nekrotizaci jak pisete, je to ztrata casu. Na sarkoidnich podnozich vsak neni problem s mnoha tolerantnimi odrudami s dobrymi vysledky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 11.12.2020 14:06

Díky za odpověď, měl jsem podezření, ale potřeboval jsem to potvrdit.. Letos na jaře jsem rouboval rezistentní meruňku Betinku a udivilo mě, že se nechytil ani jeden roub, zatímco u tolerantní slivoně Stanley se chytly rouby všechny. Chybou v technice roubování to nebylo. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 17.4.2021 9:44

v té věci mě ale napadá, že v případě úspěšného naroubování rezistentní odrůdy na tolerantní to může prokazovat, že tolerantní odrůda dosud není zavirovaná šarkou. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.97 (?), 18.11.2021 20:46

Dotaz, když se namnoží stromek řízky, třeba švestka Gabrovská, budou plody zase Gabrovská a podnož stejná jako starý strom, co se bral řízek? Nebo jak to je s řízkováním? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.9 (?), 20.11.2021 21:52

Z čeho odeberete řízek, to máte. Takže odkopek dole u kořene je podnož a ustřihnutá větvička je plodonosná odrůda. Peckoviny se klasickými řízky - zakořenění větviček nemnoží, proto se hraje se štěpováním, kdy se nechá srůst podnož a větvička, nebo očko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika