roubování



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?)
28.3.2009 21:01
Nedovedu pochopit, že roubovací páska se prodává již řadu desetiletí ve stejné šířce a navíc pouze v jedné. Přitom na jemnější práci nevyhovuje, mnozí sadaři jsou nuceni ji provizorně půlit. Naopak přeroubování staršíéch větví by šlo líépe s páskou širší a silnější. Jediné, co je na pásce každoročně inovované, je tak její cena.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 28.3.2009 17:57

Větší ujímatelnost roubů peckovin jsem dosáhl až jsem někde vyčetl v literatuře, že idealní čas je u švestek, když švestky naznačují bílý květ. Používám kopulaci, polovinu pásky a malý kolíček na prádlo, mám volné obě ruce při zakládání úvazku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 28.3.2009 21:01
Nedovedu pochopit, že roubovací páska se prodává již řadu desetiletí ve stejné šířce a navíc pouze v jedné. Přitom na jemnější práci nevyhovuje, mnozí sadaři jsou nuceni ji provizorně půlit. Naopak přeroubování staršíéch větví by šlo líépe s páskou širší a silnější. Jediné, co je na pásce každoročně inovované, je tak její cena.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 157.114 (?), 29.3.2009 21:01

Včera som prerezával Starkrimsona, mám pocit, že už sa začína kôra oddeľovať od dreva...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 30.3.2009 9:16

Jabloně drží mízu poměrně dlouho, V posledních letech posouvám roubování za kůru do čím dál pozdějšího termínu. V podstatě až do doby květu. Je to jednak příjemnější díky teplu, navíc rouby se ujímají a začínají rašit během pár dní.  Odpadá tak riziko zaschnutí řezných ploch po nedostatečném zavoskování. I když v době pozdního roubování mají jiné, dříve štěpované rouby již lístečky,  do léta je rozdíl smazán.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
VašekB - (38) - 166.20 (?), 30.3.2009 23:41

Tak tak, už včera jsem chtěl napsat, že roubování za kůru jsme dělali vždy v době květu i v práci. Už za týden je vidět růst pupenů, nezebou ruce a prostě to je nevhodnější doba. VašekB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 125.72 (?), 8.4.2009 8:07

Narouboval jsem pár švestek na odkopky kopulací a rád bych věděl, kdy budu znát nějaké výsledky. Je to zhruba týden a rouby už začínají rašit.

Raší z mízy podnože nebo jen ze zásob ve dřevě. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 8.4.2009 9:42
Objevení se zelené barvy na pupenech ještě neznamená ujmutí. Rouby by vyrašily i ve sklenici s vodou. Zejména, pokud byly nařezány nedávno. Rašení roubů nařezaných v prosinci je naopak dobré znamení. Týden bývá krátká doba, ale při tomto počasí - kdo ví.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.183 (?), 10.4.2009 19:42

Dnes jsem si všiml, že u části meruńkových roubů povadly již narašené pupeny. Konce roubů jsou zatřené balzámen, ale míza "protrhla" vrstvu balzámu a zaschla jako vzhůru rostoucí krápníky o délce několika milimetrů. Nerozumím tomu, ty krápníky jsou přeci důkazem, že je roub natlakovaný mízou, nebo se pletu? Rouby byly odebírány v prosinci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.183 (?), 13.4.2009 12:14

Tak s tím zaschnutím pupenů u roubů meruněk to není tak zlé, jak to vypadalo.  Zaschly pouze květní pupeny, růstové se stále zvětšují. Je to zřejmě reakce na současné extrémní teploty.

Tento víkend jsem začal roubovat za kůru. Letos poptvé mám dost nenarašených roubů, tak jsem zkusil za kůru třešeň, meruňku a švestku.

Začátkem března jsem kopulací narouboval tři dvouleté rouby (s ročním obrostem) staré neznámé meruňky na kořenové odkopky. Jeden roub roste, další dva zatím ne, ale rouby nejsou vyschlé, vypadají dobře. Snad se záchrana povede, plody jsou velké a dobré, ale strom už se loučí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.167 (?), 8.4.2009 11:33

Jsem začátečník, roubuji teprve druhou sezonu. Ale jak píše pan doktor, zatím není důvod jásat.

Vloni mi uschly dokonce rouby s několika listy. Já začnu oslavovat úspěchy až budou na roubech alespoň 2 týdny listy. A definitivní úspěch je, pokud roub přežije první zimu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika