roubování



Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 25.187 (?)
7.3.2009 16:42

Odpověď je taková že, jak většina z nás ví, slivoně mohou nekrotizovat pletiva při neůměrném řezu.Proto jsem se vyvaroval seříznutí podnože v místě roubování a postupoval jak postupoval.Prakticky jsem neudělal nic jiného než že uplatnil zahnovo pravidlo při roubování.Jak je vidět, ůspěšně.Chce to nebát se a experimentovat, samozřejmě pokud už nejsou vymyšleny osvědčenější způsoby. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 25.187 (?), 6.3.2009 22:16

https://www.zahrada.cz/forum/slivone/hrubka-vrub-a-108877/?stranka=

zde jsem řešil úspěšně otázku narašených a dvouletých roubů při roubování u slivoní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
VašekB - (38) - 166.20 (?), 6.3.2009 22:15

Pro Jirku, klidně můžete zkusit i na starší dřevo a nebude v tom problém. Pokud bude malinko silnější podnož, udělejte plátkování, někdo má sklon k udělání za kůru. Za kůru je dobré u trochu silnějšího dřeva a to hlavně zlepšeným způsobem. To že se dělá u kopulace pupenem skoro proti sobě je z toho důvodu, že v tomto místě se nachází nejvíce hojivých pletiv a tak roub lépe srůstá a prosperuje. Nejdůležitější je, aby plochy byly rovné co nejvíce na sebe přiléhaly kůrou a délka řezu trojnásobná oproti síle. Učili jsme se to stovky hodin na vrbovém proutí, to je měkké a tak se hezky řeže. Za domácí úkol jsme dostali i vícekrát týdně 10dkg plátků. To je plátek dřeva silný asi půl milimetru a stejný z obou stran. No a potom se teprve začnulo s ovocnými. Jsou mnohem tvrdší a jejich tvar často záludnější.

Páska roub krásně stáhne, musíte ji mít ale upravenou pro svojí potřebu. Ta která je v obchodech je šířkou jen pro přeroubování třeba za kůru. Pro kopulaci si ji musíte napůlit. Pokud by to někoho zajímalo detailněji, udělám fotky. Možná že se normálně dají koupit gumičky, jak tu píše pan Boštička. Samozřejmě že na očkování jsou jiné než na roubování. Pokud bych rouboval profesionálně, určitě kych se po nových trendech poohlédl. Při kopulaci je samozřejmě potřeba vosk jen na ránu nad posledním pupene. Okolo řezu v žádném případě a lýko hoďte do popelnice. VašekB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.127 (?), 7.3.2009 16:17

Díky za mnoho užitečných informací, moc si toho vážím. Ještě bych se rád zeptal p. Pavlíčka na to zlepšené roubování do boku, u ovocných stromů jsem se s tím snad ještě ani nesetkal, jen u angreštu a rybízu, díky. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 25.187 (?), 7.3.2009 16:42

Odpověď je taková že, jak většina z nás ví, slivoně mohou nekrotizovat pletiva při neůměrném řezu.Proto jsem se vyvaroval seříznutí podnože v místě roubování a postupoval jak postupoval.Prakticky jsem neudělal nic jiného než že uplatnil zahnovo pravidlo při roubování.Jak je vidět, ůspěšně.Chce to nebát se a experimentovat, samozřejmě pokud už nejsou vymyšleny osvědčenější způsoby. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.127 (?), 7.3.2009 21:17

Zajímavé řešení, jen by mě zajímalo, jak často takto roubujete u peckovin do boku a jaká je úspěšnost. Cením si toho, že si svoje zkušenosti nenecháváte jenom pro sebe. Jen si myslím, že toto robování je vhodné spíš někde do korunky nebo do větší výšky od země kde je kolem více obrostu.  Já mám stromky, které jsou silné asi jako malíček a již mají asi do výšky 80 cm kmínky bez obrostu a malou korunku. Tak jsem si mslel, že bych mohl korunu sestřihnout a pod ní naroubovat, na roubování do boku jsou větve příliž slabé. Asi zkusím korunky sestřihnout a ve výšce cca 40 cm bad zemí naroubovat anglickou kopulací a co se neujme tak, příští rok na dřevo co obroste.Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
VašekB - (38) - 166.20 (?), 7.3.2009 22:28

Udělal jsem fotky jak půlit pásku pro roubování slabšího dřeva jako je třebas kopulace.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
VašekB - (38) - 166.20 (?), 7.3.2009 22:41

Přesto mi ale vrtají hlavou zmíněné roubovací gumičky o kterých zde píše pan Boštička. Tím bych ho poprosil kde se dají koupit, zda v nějakých zahradních centrech nebo zásilkových zahradnických prodejnách. Můžete dát i nějaký obrázek, jak vypadají. Po tomto jsem se nikdy nesháněl ale vývoj jde stále kupředu. VašekB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 8.3.2009 11:44

Gumičky jsou asi 5mm široké a můžete si koupit různé délky. Jejich obrovská výhoda je to, že se sami asi do třech měsíců povolí a rozpadnou se. Na podzim v porostu nenajdete ani zbytky. Dokonale přitlačují řezné plochy a odpadá tak pracné rozvazování. Odtud pramení moje propagace anglické kopulace, neboť při obyčejné, když gumička sama povolí a roub je bujnějšího růstu, může dojít např. k vylomení větrem. Avšak prodávají se v balení cca 400 kusů, v ceně asi 2 Kč za kus a lze je uchovat maximálně do příští sezony a to v chladu a temnu.

           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.10 (?), 10.3.2009 7:35

Dobrý den, gumičky jsem používal jednu sezonu a vrátil jsem se k pásce. Náklady jsou nesrovnatelné i když je to asi dvakrát zdlouhavější. Jsou lepší při očkování, ale tam se zase dobře osvědčila roztáčená folie.
Půlení pásky viz pan Beran je úplně nejlepší. Pro jedno-dvouletépodnože snad lepší varianta není. 

Prchal Jan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 55.221 (?), 12.3.2009 22:06

Bol som včera na záhrade, kôra ešte odlúpiť nejde, takže za koru asi ešte nie.  V sobotu sa bude asi kopulovať...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika