Řez trnky - obecná zásada na konkrétním případu



Stránky: 1,  2   
sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 90.70 (?) 
26.4.2017 10:38, zobrazeno: 6488x

Zdravím vás,

dovolil jsem si založit nové vlákno, aby můj dotaz nezanikl na některém z mnoha podobných, nicméně můj dotaz se týká spíše řezu obecně, než řezu na konkrétním stromku na přiložených fotografiích.

Přikládám fotografie stromu s červeně označenou větví, které se bude dotaz týkat. Jedná se o větvi nižšího řádu rostoucí z kosterní větve.Všude se dočítám, že má být zapěstováno 3-5 kosterních větví a má být dodržena podřízenost větví nižších řádů.

Související dotaz. Mám na stromku zasazeném před 2 lety na jaře zapěstovány 3 kosterní větve a terminál. K vyrašení požadované 4 kosterní větve v požadovaném směru se zatím příliš žádný výhon nemá. Co bude špatně pokud ve směru chybějící 4 kosterní větve zapěstuji jako"náhradní kosterní větev" červeně zakroužkovanou větev nižšího řádu vycházející z jiné kosterní větve? Nebude plodit? Bude pouze slabší než ostatní kosterní větve a bude zde tudíž riziko vylomení pod tíhou plodů nebo jiný závažný problém?

Děkuji všem za přínosné odpovědi.  Sadař





Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 26.4.2017 10:51

Sadaříčku, jak Vás popadla myšlénka, že by tato náhrada za kostru č.4 neměla plodit? A stejně tak-ke hrozbě vylomení pod tíhou plodů je cesta daleká, času na opatření hafo! SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 90.70 (?), 26.4.2017 10:58

Sdílím Váš názor, jen všude kolem slýchám a čtu 3-5 kosterních větví a následná podřízenost větví nižších řádů a přes to nejede vlak. Tak jsem chtěl vědět, co by tedy mohl být za skutečný problém? ;-) Sadař

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.4.2017 11:29

následná podřízenost větví nižších řádů a přes to nejede vlak

Tomuto výroku v pravdě nerozumím. Jestli větev vyrůstá z kmene či z jiné větve, v tom nevidím rozdíl, u nás přes to vlak normálně jezdí.
    Co ale platí bez výhrad, je apikální dominance. Pokud je spodní vfětev hodně přerůstána horními, tak zakrní i když bude vyrůstat z kmene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 90.70 (?), 26.4.2017 11:35

Děkuji za vysvětlení, nicméně tady zase já nerozumím apikální dominanci. Můžete prosím vyvětlit na mém příkladu s červeně zakroužkovanou vetví. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.4.2017 11:40

Nemůžu, protože nevidím, kam Vaše větve sahají. Apikální dominance je od slova apex - tedy vrchol. Vysvětlení od gugla už jste zkoušel?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 90.70 (?), 26.4.2017 11:49

ano zkoušel, ale i tak si nejsem jist, zda-li jsem pochopil správně. V mém případě tomu rozumím tak, pokud by se červeně zakroužkovaná větev stala více dominantní (více by přerůstala do délky) než kosterní větev ze které vyrůstá, tak tato kosterní větev zakrní, ikdyž roste z kmínku, rozumím tomu správně?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.4.2017 12:16

Nahradíme-li termín "do délky" slovy "do výšky" tak je to asi tak, jak jsem myslel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 90.70 (?), 26.4.2017 12:29

To znamená obecně, pokud by větev nižšího řádu vyrůstající z kosterní větve (např. ta má v červeném) měla větší délku než kosterní (byla více vodorovná) a kosterní byla sice kratší na délku ale sklonem by výškově přesahovala větev v červeném, pak je vše v pořádku a kosterní větev vyrůstající z kmínku by si přesto zachovala dominanci a nezakrněla?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 26.4.2017 12:38

Sadař82: "...a přes to nejede vlak...". Vari u Vás Indiáni vytrhali koľajnice?smiley.   Ale vážne, nesmiete tie poučky brať takto smrteľne vážne a dogmaticky. Kľudne tú vetvu ponechajte, dôležité je aby strom nebol príliš hustý (čo podľa fotky nevyzerá). Prípadne ju vyviažte aby smerovala viac šikmo (k horizontále) a bola podriadená hlavnému konáru z ktorého vyrastá. Teda aby ho dĺžkou nepresiahla a aby nešla kolmo nahor. IH (Tvar stromu vzorovo podľa učebnice sa nie vždy dá dosiahnuť, ale to neznamená že je to chyba alebo že "jinudy nejede vlak"wink). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika