Řez švestky



host - 19.199 (?)
5.12.2015 6:41

Víte, o jaký druh švestky se jedná? Možná je cizosprašná a potřebuje mít vedle sebe nějakou jinou, která ji opyluje.Jsou v lízkosti včelky?? To je teď taky velký problém. Také bych doporučovala udělat kolem kmene tzv.mísu, doplnit kompostem a pravidelně ji odplevelovat.To můžete udělat ještě teď, před zimou.Jak píše dole jedna zahrádkářka, můžete přidat i trochu granulovaného hovězího hnoje nebo popel z uhlí.Ten je vynikající, přidá hodně přírodních minerálů.Na jaře bych zakrátila dlouhé výrůstky asi o 1/3 jejich délky.Nejsem žádná vynikající zahrádkářka, sama vše udržuji i stříhám podle příslušné literatury, ale např. tak malý stromek jako je Váš, mi letos dal cca 6 kg úrody rynglí. Nesmutněte, vše se dá naučit a hlavně si nedělejte nic z jízlivých komentářů.Přeji hodně úspěchů. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 189.156 (?), 12.11.2015 18:51

Snažím se jen poradit. V tomto případě bych aplikoval jednoznačně výchovný řez, byt opožděný. Stromek je ale stále mlád, takže zvládne i větší zákrok. Je to dvoják, ale s tím už se moc dělat nedá, respektive takto velký zákrok na mysli nemám. Nebudu dávat konkrétní návod, ale ve výsledku by měl vzniknout strom s korunou, která má širokou základnu a ne takové koště co je ted. Kácet strom je zbytečný, jak jsem říkal, je stále mlád...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 137.210 (?), 12.11.2015 19:36

C je správně, uříznout kousek nad zemí.tenhle stromek, ač je mlád, nemá žádnou perspektívu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 19.199 (?), 5.12.2015 6:41

Víte, o jaký druh švestky se jedná? Možná je cizosprašná a potřebuje mít vedle sebe nějakou jinou, která ji opyluje.Jsou v lízkosti včelky?? To je teď taky velký problém. Také bych doporučovala udělat kolem kmene tzv.mísu, doplnit kompostem a pravidelně ji odplevelovat.To můžete udělat ještě teď, před zimou.Jak píše dole jedna zahrádkářka, můžete přidat i trochu granulovaného hovězího hnoje nebo popel z uhlí.Ten je vynikající, přidá hodně přírodních minerálů.Na jaře bych zakrátila dlouhé výrůstky asi o 1/3 jejich délky.Nejsem žádná vynikající zahrádkářka, sama vše udržuji i stříhám podle příslušné literatury, ale např. tak malý stromek jako je Váš, mi letos dal cca 6 kg úrody rynglí. Nesmutněte, vše se dá naučit a hlavně si nedělejte nic z jízlivých komentářů.Přeji hodně úspěchů. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 12.11.2015 19:56

Vážení, nezlobte se na mne, ale připadne mi, že jste (jsme) moc velcí absolventi (říkalo se na vojně). Paní se na dotaz dozvěděla, že to je malé, velké, dlouhé, řídké, husté a vůbec fuj, ať to nejlíp vykope. Zbývá ještě co tu nepadlo, toho si dovolím ujmout se já. Přihnojit, nejlépe už teď kompostem, nebo hnojem, zjara umělými a nechat to být. Případně okopat a udělat mísu, je-li to možné. V květu, bude-li jaký upravit nepatrně korunku, ale neptat se jak tady na tomto fóru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 12.11.2015 21:40

Dobrý večer, paní je bezradná, tudíž bych čekal více rad a méně invektiv a ironie. Učený z nebe nespadl a vyhodit stromek umí každý...

MartinV

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 214.22 (?), 12.11.2015 22:45

Dobrý den paní Kosinková. Zkuste se podívat tady:
Rez slivkovin
strih slivka
střih švestky
Mějte se fajn.
Jenda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 12.11.2015 23:01

Když čtu tady ty příspěvky, poradil bych oné paní (trochu ve Ferdově duchu) jediné.  Švestku ponechat tak, jak je třeba 3 roky. Stromek je mladý, zdravý a má přírůstky. Poradí si sám a vbrzku hojně zaplodí. Hlavně víc neklikat na vlákno "Řez švestky"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 13.11.2015 0:12

Když jsem si přečetl :

"12.11.2015 12:59
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Myslím si, ze jsem ho tolik neomlela... Zastrihla jsem jen dlouhé letorosty. Byly tam dve větve přímo z kmene a rostly rovnou do středu koruny. Jsou tam ve středu vidět dva pahyly, ty odstranim na jaře pilkou. Dále jsem to nestrihala na to kam dosahnu. Vždy jsem mela stafle a ještě jsem se dost natahovala."

Tak jsem přestal považovat za stromek mladý/malý, ale začal jsem to brát jako stromek nahodilými zásahy udržovaný příliš dlouho v juvenilním růstu. Opustil mne tak optimismus z příspěvku napsaného 12.11.2015 0:26 o tom, že paní třeba do jara ztratí nůžky a chuť stromku neustále "radit" jak má růst. Při podrobném pohledu jsem totiž na tom cca 8-11 letém stromku nenašel dostatek plodonosného obrostu. Proto ta krutá anketa v příspěvku z 12.11.2015 18:40. Ano 76 cm je pohodlná délka k vyvrácení obkopaného pařezu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 189.156 (?), 13.11.2015 8:02

Inu když konkrétní radu, tady ji máte. Zjedndušte počet růstových konkurentů, myšleno ted jednoletých přírůstků v horních čstech koruny, v těch spodních beztoho nejsou:) Tímto přístupem korunu nenásilně roztáhnete a podpoříte i vaší zásluhou zbídačelou spodní část stromu. Zabráníte dalšímu košťoidnění... Důležité! Nazakracovat letorosty, jen provedte redukci růstových konkurentů... Nějaký větší zákrok bych nedělal, jak jsem doporučoval posledně, kdo ví jak by to ve vašem provedení dopadlo:) No ve skutečnosti vídám na zahradách běžně stromky, které jsou řezané mnohem hůř, takže v porovnání s normálem to žádná tragédie není... Jinak samozřejmě ano:)

Standova teorie o ideální délce pahýlu 76 cm samozřejmě pobavila:) jen houšť...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?), 1.12.2015 17:52

Jak říká pan Vysloužil, stromek je životaschopný a příroda mocná. Nevýhodou fotky je její dvojrozměrnost, obtížně se poznává, kam která větev směřuje v prostoru, jinak by se do fotky dalo kreslit, ale na fotce je to taková změť větví.

V podstatě má stromek optimální 4 hlavní větve k vytvoření duté koruny (terminál by byl pro švestku lepší, ale žádný není), jen jsou jakoby svázány k sobě do tvaru koštěte. Zkusil bych je opatrně roztáhnout postupně od sebe, dokud to jde, buď rozpěrkami nebo ohýbáním provázky ke kolíkům, ať se do koruny co nejvíce dostává slunce a vzduch. V květu bych odstranil dole z kmene vyrůstající vlky, odstranil výhony křížící se, zahušťující korunu, řez na pupen směřující z koruny ven. Nesnažit se všechny výhony hodně zakracovat, jinak strom poroste na úkor plodnosti a bude zahušťovat korunu. Pokud nevíte jak, raději řezat a zkracovat méně a spíše se zaměřit na odstranění nevhodných zahušťujících výhonů - mrkněte na zásady Zahnova řezu. Prosvětlení v létě je u peckovin bezpečnější z pohledu hojení ran, vyhněte se zimnímu a podzimnímu řezu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika