řez švestek



host - 43.70 (?)
1.5.2012 5:15

Zastříhavají se konce dlouhých letorostů (70 cm a více) jako u jabloní nebo se provádí se jen průklest. Mám na mysli švestky staré 6 let a více, které jsou v plné plodnosti.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
               
host - 43.70 (?), 1.5.2012 5:15

Zastříhavají se konce dlouhých letorostů (70 cm a více) jako u jabloní nebo se provádí se jen průklest. Mám na mysli švestky staré 6 let a více, které jsou v plné plodnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kasparkova.petra - (6) - 12.218 (?), 5.6.2012 17:21

Dobrý den všem, mám taky jeden dotaz. Teď máme 1,5 roku zasazenou švestku velkoplodou od Starkla. Letos nám hezky kvetla a i má nějaké plody. Nikdy jsme ju nestříhali - jsme totální laici. A teď vyhnala jakýsi veliký výhony. Poradíte co s nimi?

A některé lístky se mi zdají, že se kroutí. Poradíte mi, prosím, co s nimi dělat? jestli ostříhat nebo něco jiného nebo jsou v pořádku?:)Možná se mi to jen zdá. Přikládám fotku, ale nevím jestli to bude dobře viditelné, zrovna se mi zkazil fo´ták. Předem vám děkuji za radu. Hezký den, Petra



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.6.2012 19:51

Veliký výhony jsou v pořádku. Na listech, co se kroutí, budou nejspíš mšice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kasparkova.petra - (6) - 12.218 (?), 6.6.2012 10:30

Dobrý den, Miloši,

děkuji za radu. A můžu tedy hned o víkendu stříkat proti mšicím? I když už jsou na stromku malé švěstičky?:) A neporadíte mi jakým postřikem?

Děkuji pěkně a hezký den, Petra:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 62.91 (?), 5.6.2012 22:33

Dobře že jste to začali řešit, takhle by se vám ten stromek "zababčil" (terminus technikus). V tuto dobu byjste mu již řezem nepomohli, musíte počkat až do příštího března až nejpozději počátku dubna. To mu budete muset založit korunku, jak na to naleznete např. v knize 1000 dobrých rad zahrádkářům. Větve se zpočátku řežou proto, aby měly větší přírůstky a více sílily, čímž se vytvoří řádné kosterní větva a terminál (střední osa). Máte zahradu s dostatkem místa, doporučoval bych klasickou dvoupatrovou korunku (jednoduché). Stromek je zřejmě na málo vzrůstné podnoži, jinak by letos ještě nemohl kvést. Milan

PS: Nějak tam nevidím kůlek, ten stromek v prvních letech potřebuje. Na slabých podnožích je kůlek nutný trvale.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kasparkova.petra - (6) - 12.218 (?), 6.6.2012 11:49

Milane, taky Vám děkuji za radu. Tak jsem pochpopila, že tedy stříhat až příští březen-duben.A do té doby nemám ani ostříhat ty červený výhonky co rostou vzhůru?:)))

A jak píšete o kůlku taknějaký podpěrný třeba dřevěný kůl?

No a určitě si vámi zmiňovanou knůžku pořídím a začnu studovat. přeji krásný den:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 62.91 (?), 6.6.2012 13:06

Ostříhání konců větviček by v tuto dobu způsobilo zastavení jejich růstu a to opravdu nechcete, vám stromek málo roste a sílí už tak.  Pro vývin větví se naopak střihá (zakracuje na vybraný pupen) v onu uvedenou dobu, to už je si ale potřeba trochu proštudovat. Založení klasické korunky až tak velká věda není. S úrodou v dalších dvou letech ale nemůžete moc počítat, strom po správném řezu začne tvořit dřevo a nebude zakládat květní pupeny. To je v pořádku, vaším cílem je zdravý stromek s pravidelnou obnovou dřeva a s pravidelnou úrodou (žádné střídavé přeplozování).

Postřiky na mšice je potřeba střídat, jinak na ně získají časem rezistenci. Doporučit bych mohl Pirimor, Calypso, Mospilan a Reldan. Pirior je celkem selektivní a účinkuje jen na mšice. Calypso a Reldan se zas rychle odbourávají a zanechávají málo reziduí.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.6.2012 13:48

Ostříhání konců větviček by v tuto dobu způsobilo zastavení jejich růstu a to opravdu nechcete, vám stromek málo roste a sílí už tak.

Je pravda, že v prvních letech je lépe dělat jen výchovný řez pro vytvoření souměrné vzdušné korunky. Nicméně, když se podívám na přírůstky, které vyrostly do začítku června, neřekl bych, že stromek málo roste. Stejně tak zakrácení konců větvioček by muselo vést k zastravení růstu. Naopak by to mohlo podpořit obrůstání, rozvětvování a uspíšit plodnost. Zakrácením kolmorostoucích výhonů lze podpořit růst těch šikmých a vodorovných, což korunku více rozevře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 62.91 (?), 6.6.2012 15:28

Vidíte, a já mám na to názor přesně takový, jaký jsem napsal. Na tom ale přece není nic neznámého, že pokud stromek nechcete provokovat k růstu (či předčasnému obrostu), tak zkracování necháte na léto, případně do květu. Ten stromek přece nyní nemá korunku vůbec žádnou a pokud bych já osobně na něj měl vzít na jaře nůžky, tak by z něj zbyl s nějvětší pravděpodobností jen kmínek, nejspíš jen tři (víc vhodných by se tam nenašlo) dobře rozestoupené fousy do stran a seřízlý terminál. Majitel by nejdřív zaplakal, že takto se úrody nikdy nedočká, už v létě by ale otočil a radoval se z rychle rostoucí korunky nového stromku. A i ta úroda by nakonec nenechala na sebe tak dlouho čekat. To co jsem popsal je ale ještě ta lepší varianta, jak by vypadala ta horší, raději už nebudu popisovat, to by se vám zdálo kor moc drastické. Je to ale jednoduché, chyby při založení korunky nejdou později nijak napravit. A těch chyb, co se dá napáchat, že je ale hodně smiley.

Vastně jedné věci na vašem příspěvku opravdu nerozumím: "Zakrácením kolmorostoucích výhonů lze podpořit růst těch šikmých a vodorovných, což korunku více rozevře" Tomuto dopravdy nerozumím.

Ještě bych chápal letní odstranění nevhodných (konkurenčních) výhonů a nebo kolmo rostoucích vlků, toto je ale záhada.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 6.6.2012 16:02

U stromů platí tzv. "růstová dominance". To znamená, že kolmé rostou rychleji a vydatněji a ty odkloněné ustávají v růstu, proto se kolmé zakracují více aby se tok živin přesměroval tam kam chceme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika