řez švestek



host - 187.162 (?)
10.7.2012 18:58

Mám stejný problém a když jsem si pročetla všechno v této sekci, tak je to s naší švestkou stejné. Dokonce jsme si všimli, že v poslední době se na té straně, co " hraničí" švestka s jabloní Bohemie objevují suché větévky i na jabloni. Je možné, že by to jabloň od švestky "chytla "? Vzhledem k tomu, že 10 let stará švestka nám dala úrodu jen jednou a navíc je teď postižená tou monilií, tak jsme se rozhodli ji porazit.Jen nevíme, zda po ní lze vysadit zase nějakou švestku nebo pološvestku. Prosíme, poraďte.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
            
host - 211.181 (?), 1.5.2012 7:50

Posílám tedy obrázek - na některých větvích, které se zdají suché, jsou lístečky jen na koncích a nebo jen někde. A to mě mate. Myslel jsem, že pokud je větev suchá, tak na ní nemůže nic vypučet.

švestka ( asi Stanley)
švestka ( asi Stanley)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 1.5.2012 9:46

Je to typický průběh choroby monília laxa. Na ten strom je neustále vyvíjen tlak této choroby. Prostě je tam "zažraná". Na koncích to vždy nějak tlak živin přemůže ale na další rok už tyto níže položené větve budou suché. Jeden dva lístečky to neuživí. Další doprovodní znak je, že na víceletém dřevě se sem tam objeví takové zacelující se jizvy jakoby to někdo předtím pořezal nožem. Říkají tomu rostlino-lékaři "léze".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 211.181 (?), 1.5.2012 19:52

Tak jsme ji dnes dořezali do zdravého dřeva, ale jen zčásti. Ovšem, když čtu další váš příspěvek k tomuto dotazu, nevím, zda není lepší ji pokácet a vysadit něco jiného. Myslím, že se na stejné místo nemá vysazovat stejný druh... museli bychom ale počkat, až sýkorky vyvedou mladé, jsou teď v budce...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 1.5.2012 20:49

Pokud se neurazíte, tak v hantýrce sadařů se tomuto stylu řezu říká "amputace". To se mělo vždy uřezat u rozvětení ale stejně podle mého názoru a zkušeností, tak stromu jako tak, není pomoci. Já jsem už odepsal na konto této choroby asi tak 25 stromů různého staří, které jsou citlivé na monílii laxa ale která na mém sadu nejméně 35 let nebyla ale nebyly tam ani citlivé odrůdy švestek. Pro přehled můžu vyjmenovat co všechno pošlo. 3 druhy Čačanské, Valjevka, Stanley, Jojo. Domácí a Durancie odolává i když i tam je větší počet mrtvých pupenů než je zvykem. Mladé stromky asi 3 leté Toptaste jen s malým poškozením zatí odolávají. Zákeřnost této choroby je obrovská. Pokušel jsem se o postřik ale nebadal jsem účinek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 211.181 (?), 3.5.2012 13:47

Jistě, že se neurazím... samotné mi to připadalo krutě ofikané... Tak půjde holt holka dolů po sýkorkách...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 187.162 (?), 10.7.2012 18:58

Mám stejný problém a když jsem si pročetla všechno v této sekci, tak je to s naší švestkou stejné. Dokonce jsme si všimli, že v poslední době se na té straně, co " hraničí" švestka s jabloní Bohemie objevují suché větévky i na jabloni. Je možné, že by to jabloň od švestky "chytla "? Vzhledem k tomu, že 10 let stará švestka nám dala úrodu jen jednou a navíc je teď postižená tou monilií, tak jsme se rozhodli ji porazit.Jen nevíme, zda po ní lze vysadit zase nějakou švestku nebo pološvestku. Prosíme, poraďte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 236.201 (?), 4.4.2012 12:07

Dobrý den,

já úplně nechci reagovat na dotaz, ale spíše mít dotaz nový. Nejsem zdatný zahradník laugh, ale potřeboval jsem prožezat švestku. Četl jsem různé diskuse na několika portálech, abych se informoval, jak se to dělá a kdy. Již v této diskusi jsem se dočetl, že se to dělá z jara před květen nebo ve květu, tak jsem to udělal. Švestka byla neskutečně hustá, že se tam nedal dát ani žebřík a dost vysoká. Ořezal jsem ji tedy tak, že zůstaly hlavní silné větve a teď mám strach, že to byl nepřiměřený zásah, který ji může ohrozit. Prosím, můžeme mi k tomu někdo poradit? Děkuji moc. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 4.4.2012 14:13

Ono se asi lépe radí před řezem. 
Pokud zůstaly hlavní silné větve v rozumném počtu a zůstaly celé, tedy až ke konečkům a odstranil jste nadbytečné a zahušťující větve v místě jejich odstupu, je to nejspíš v pořádku. Jestliže jste vyřešil řez tak, že jste hlavní silné větve jednoduše přeřízl, že z nich zůstaly silné pahýly, je to špatně. I ze špatných zásahů se zdravé stromy naštěstí umějí vzpamatovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 236.201 (?), 25.4.2012 21:54

Díky za odpověď. Udělal jsem to tedy přesně špatně. Nicméně na jedné hlavní větvi už raší nový výhonek a na jedné větvi zůstala část až do konce, tak to snad strom přežije. Díky moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 86.111 (?), 26.4.2012 11:32

Akorát jste si nejpíš nijak nepomohl s tím, proč jste stříhal, že stromek byl hustý a po vašem řezu až obraší tak neispíš i zase bude. To bude nejspíš výhon na výhonu. Tam pak nejspíš žebřík zase nedáte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika