Rez "sloupovite" odrudy



host - 28.19 (?) 
11.3.2017 18:53, zobrazeno: 7098x

Dobry den,

hned na uvod, bych rad podotkl, ze jsem naprosty laik, takze bych poprosil o shovivavost a trpelivost :)

Mame malou zahradku a chteli jsme vyzkouset pestovani nejakych stromku. Proto jsme se rozhodli zkusit "sloupovite" varianty (uvozovky, protoze jsem cetl, ze jedine jablone jsou opravdu sloupovite odrudy), ktere jsme na podzim minuleho roku zasadili. Ruzne jsem se docetl, ze se blizi idealni cas na rez. Precetl jsem nekolik clanku, prohledl obrazky, ale stale si nejsem jisty, jak nejlepe postupovat. Prikladam proto fotky mych vsech trech stromku :) a poprosil bych, zda-li by mi nejaky odbornik nemohl na fotkach vyznacit, kde a jak bych mel cca rez udelat. Byl bych moc vdecny.

Cetl jsem, ze by se mel delat pro vodorovne vyhonky rez za druhym ockem (za vnejsim?). U terminalu rostoucich svisle, nechat jen jeden... atp. Ale vzdy kdyz prijdu ke stromkum, tak ztratim odvahu :)

Dekuji vsem predem za rady.

Jarda


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 184.133 (?), 13.3.2017 12:36

Pokud chcete pěstovat sloupovité stromky, určitě máte podnože pod stromky pomalu nebo alespoń pomaleji rostoucí. Ne tedy meruňka na semenáči, třešeň na ptačce, slivoň na myrobalánu. Záleží též na odrůdě, aby ani ta nerostla bujně, nasazovala květy na krátkém dřevě, dobře větvila. U meruňky odstraňte jeden terminál, zbylý zkraťte od místa řezu na polovinu, u větve jdoucí odspodu odřízněte vše na tou odbočkou (krátkou větvičkou do strany. U třešně jen zkraťte terminál cca o 10 oček. U slivoně bych nechal jen ten průběžný kmen, nahoře odstřihl kratší výhon z toho dvojáku a zbylý zkrátil na 1/2. Boční větve bych zastříhl na první větvičku na nich směřující ven z koruny a výhony bych ohnul tak aby konec oblouku byl pod místem odkud rostou... Řez nad očkem nedělá vodorovné výhonky, ten má očko nad kterým je - probudit. Vodorovné větvičky se dělají buď vyvazováním nebo pomocí různých háčků, rozpěr a háků, "kolíčkovou metodou podle Blažka".  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.178 (?), 13.3.2017 20:19
Dekuji moc za vycerpavajici odpoved. Momentalne jsem na dovolene, tak se to pokusim vstrebat a pripadne se ozvu s doplnujicimi otazkami :) Jeste jednou dekuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.62 (?), 22.3.2017 18:14

Dobrý den,

sloupovité švestky na obrázku jsou střihány takto: každé jaro terminál zkrácen na cca 8-10 oček, postranní větve na 5 oček, totéž opakováno v červnu a v srpnu. Účelem radikálních řezů je docílit obrost po celé délce kmínku, pokud se to neudělá, zůstane kmínek holý a obrost se na něm nevytvoří - tudíž ani plody.

Sloupovitou meruňku nemám, sloupovité třešně jsem po 3 letech vyhodit, jejich růst byl absolutně nezvladatelný a úroda byla řádově v několika desítkách plodů.                   pidlipasek

sloupovité švestky Top
sloupovité švestky Top
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 28.19 (?), 25.3.2017 18:39

Dobry den,

Dekuji za reakci a za tip ohledne svestek. Co se tresne tyce, to me merzi. Uvidim, jak se bude darit, priapdne se poohlidneme po necem jinem.

Dekuji.

Jaroslav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 50.171 (?), 27.9.2018 17:40
Dobry den, stromy opet povyrostly a ja prichazim s prosbou o pomoc. Opet bych potreboval poradit, jak postupovat pri rezu nebot si nevim rady. Aktualni stav na obrazcich. Dekuji za jakoukoli radu. Jarda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 50.171 (?), 27.9.2018 17:43
Tresen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.171 (?), 27.9.2018 17:44
Merunka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika