Probírka plodů u mladých slivoní



host - 186.41 (?) 
7.5.2019 7:54, zobrazeno: 1469x

Dobrý den, rád bych vás požádal o radu, kdy probrat nasazene plody na 2,5 letých slivoních? Některý stromy jsou doslova obsypané plody.

Děkuji

Zdenek

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 168.103 (?), 7.5.2019 9:59

propadnou samy. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 208.9 (?), 25.5.2022 22:20

Hezký den, již několikátou sezónu přemýšlím jak omezit přeplozování některých(většiny) odrůd slivoní a ušetřit tím ruční probírku plodů. Slivoně ošetřuji pouze proti pilatce při dokvétání. Zkoušel někdo u odrůd či jednotlivých stromů, které Vám pravidelně přeplozují např. nechat část práce s probírkou pilatce a stříkat proti ní systémovým isekticidem až např. za 1,2 či 3 týdny po odkvětu, kdy larvy pilatek přelézají na další plody? Případně poraďte nějakou jednodušší možnost, než je ruční probírka slivoní. Předem dík za radu JzP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 208.9 (?), 25.5.2022 23:08

Jestli pilatka přelézá - snad ne?, později obaleč ano. Opožděný postřik na pilatku o týden jsem jednou dal taky a bylo pozdě. Vše záleží na síle napadení pilatkama v lokalitě a odrůdy, někde způsobí probírku, jinde skoro totálku. U mě švestky zlikviduje nad 90%, ale pološvestku lapoticu tak 50%...

Následují vlny obalečů kteří s probírkou pomohou, plus přirozený propad.

Jedno řešení ještě je, sice není absolutní, ale částečně funguje, záleží co je cílem probírky. U mladých stromků zapěstovat řídkou korunu - tedy vzdálenější rozvětvování stříhat po zimě na 60cm, u starých stromů vyřezat některé kosterní větvě pokud jsou pravidelně zapěstované. Zbylé plodné větvě budou obtěžkané stejně, ale strom bude živit méně plodů, lepší poměr kvalita / kvantita, přístup do koruny lepší, ohlídání hliloby i podpírání, akorát budou se na řídší koruně vyhánět nové větvě hlavně vlky, které je třeba každý rok po zimě odstranit.

Zapěstováváte někdo takovéto řídčejší koruny švestek - spíše delší pruty s obrostem a méně větvení, jaké máte zkušenosti?  MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 208.9 (?), 26.5.2022 7:23

 Řeším starší stromky 10 a více let. Dle literatury je cyklus od vylíhnutí přibižně 28 dní a každá larva pilatky zničí asi 4 plody. Proto jsem uvažoval jí nechat nějaký ten čas aby probírku třeba 50- 70% udělala za mě. Nevím zda je to dle lokality, ale odrůdy např. Hanita, Herman, Elena, Gabrovská, Toptaste, Haganta, Bluefre, Č.Lepotica každým rokem přeplozují a pokud je neproberu kvalita kvalita plodů trpí. JZP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika