Příliš vysoký kmínek - přesadit hlouběji?



host - 49.10 (?)
27.12.2013 10:32
Jsem rád za tento Váš "kacířský" příspěvek. Ani já nejsem zastáncem nízkých kmínků, ale toto je přeci jen moc. K té vylomené větvi, ta větev je vylomená už od léta a nijak neošetřena, proto mám trochu pochybnosti jestli přiroste. Mám nějak zajistit, aby na to nepršelo, nebo to je jedno?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 26.12.2013 18:37

Není mi jasné, jak budete česat úrodu. Ty dva kmínky vedle sebe nepovažuji za šťastné řešení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.10 (?), 26.12.2013 18:52
V polovině většího stromku je jedna větev, tak jestli tam uříznout a tím snížit korunu, nebo ho uříznout celý a soustředit se na ten menší stromek? Jinak musím mít žebřík až do nebe
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.55 (?), 26.12.2013 20:20

Ten větší bych zkrátil, jak potřebujete a ten druhý bych nechal jako rezervu pro případ, že by větší neobrazil. V případě, že poroste, tak bych až v dalším roce či za dva roky ten druhý zrušil.

Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.42 (?), 26.12.2013 20:28

Hernajs, to je výška! No ale, když už jste takový kus práce udělal. Taky experimentuji a k tomu patří i to, že nějaký pokus někdy nedopadne. A taky fandím místnímu ovoci. Tak proberme „technické“ parametry. Už předchozí příspěvky je zmiňují. 
Dva kmeny z jednoho místa: není to podle zahrádkářských kánonů, ale ovoce to mít může. Po přezkoušení ovoce bych ale spíše ten horší strom v budoucnu podřízl. A taky, kmen nemusí být k zemi kolmý. I stromy se šikmým kmenem (třeba 45°) dobře plodí.
Ach ta výška: ze štaflí do koruny nedosáhnete a opřený žebřík to neudrží. Řez v koruně žádný a sklizeň jen třesením. Já bych určitě snižoval! Věřte, že ze země se trhá lépe než z 5m žebříku. Ale hlavně jinak padá! 130cm to hned nepůjde, abych zachoval nějaké větve (aspoň větvičky). Tak snižovat postupně, nadvakrát. Letos na nějakou živou větvičku nad nejspodnější větví a tu taky zakrátit. Pak za vegetace podpořit výhonky, které vyrazí nejníže. (Podpořit zaštípnutím jen samotných vegetačních vrcholků horních výhonů při jejich délce cca 25cm.) Výhonky z kmene rády rostou rovně vzhůru a víc zároveň z jednoho místa. Tak vyklánět a vyvazovat do boku ty, které budou základem nových větví. A rovně vzhůru rostoucí zaštipovat. Na konečnou výšku pak kmen sesadit až cca za 2-3 roky. A nebo zapěstovat z jednoho spodního, svisle rostoucího výhonu klasicky novou korunu a přebývající kmínek pak postupně snížit k tomuto odbočení. Prostě podle situace, jaká nastane. Tak ať se daří. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.10 (?), 26.12.2013 21:47
Děkuji za vaše příspěvky. Pan JG mi to pěkně do podrobna popsal a tou cestou se zřejmě dám. Ještě prosím o jednu radu, co s tou vylomenou větví. zatím jsem to jen tak stáhnul, ale no nevím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.10 (?), 26.12.2013 21:50

Sroste to?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 27.12.2013 9:01

Sroste to v pohodě.
   Já budu asi jediným kacířem, co   bude radit nesnižovat korunu. Strom stojí těsně u záhonů a jediná možnost, jak se pod ně bezpečně a bez námahy dostat, je dostatečně vysoký kmínek. Taky si uvědomme, že koruna stromu se zvětší a bude půdu pod sebou částečně zastiňovat. Níže nasazené a ještě úrodou skloněné větve budou natolik překážet, že je časem odříznete a korunu budete zase zakládat výš. Pár švestek na jídlo 1x za rok ze žebříku utrhnete, většinu na knedlíky, povidla či do sudu beztak sklidíte setřesením nebo samospadem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.10 (?), 27.12.2013 10:32
Jsem rád za tento Váš "kacířský" příspěvek. Ani já nejsem zastáncem nízkých kmínků, ale toto je přeci jen moc. K té vylomené větvi, ta větev je vylomená už od léta a nijak neošetřena, proto mám trochu pochybnosti jestli přiroste. Mám nějak zajistit, aby na to nepršelo, nebo to je jedno?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 27.12.2013 17:49

JIstěže zakrytím a zamazáním rány ničemu neublížíte, ale důležitější je, aby voda mohla odtéct a aby bylo místo zlomení znehybněné.  Zůstal-li kus neporušeného dřeva s kůrou, jak je vidět na předešlém obrázku, rána se časem zacelí, i když třeba nesroste přesně po celé ploše zlomu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.132 (?), 9.1.2014 19:51

No tedy, pánové, co příspěvek, to se nestačím divit! To je skoro heroický výkon, co jste předvedli! laugh

A abych taky něco k tomu řekl. Nakonec s tím vyšším kmenem to je dobrý nápad, já mám také radši vyšší kmeny, nemusím se pod stromama hrbit. A pro stromy je to i přirozenější. Avšak z toho důvodu, že jsou stromy už vzrostlejší, a ztratily velkou část kořenů (oproti korunám, kterých prozatím vůbec neubylo) se klaním k názoru, že trochu hlubší řez bude na místě. Já bych to udělal tak, že bych nejvíce prořezal horní větve - dosáhne se tím trochu snížení koruny, alespoň pro začátek (pro posílení spodnějších větví), on totiž ten strom stejně časem potáhne vzhůru, když ho necháte. Zakrátit je však potřeba asi všechny.

Tak ať se dílo podaří. Dave

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika