Prepad plodov slivky



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
riso77 - (22) - 125.13 (?) 
2.7.2013 8:49, zobrazeno: 27716x

Dobry den, chcem sa spytat ako vyzera typicky prepad plodov slivky. U mna asi tretina sliviek v tomto obdobi (zaciatok jula / cervence) omodrala, jemne zvraskavela a po jemnom tuknuti opadne zo stromu. Ostatne slivky vyzeraju zdravo a este su zelene.Je to typicky prejav prepadu plodov? Da sa prepad znizit zlepsenim vyzivy / hnojenim?

dakujem

Richard Paršo

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 2.7.2013 11:05

Možná se to liší podle odrůdy. Typické pro většinu slivoní je, že plody zežloutnou, přestanou růst a spontánně nebo po dotyku opadávají. Předčasně zmodralé opadané nezralé švestky bývaly dílem šarky (u pravé Domácí)
    Letos jsem pozoroval zvláštní propad plodů s jakýmisi modřinami - tmavé mírně propadlé fleky, dužina pod nimi zahnědlá, hořká. U lůetního Hermana tak spadlo asi 95% (!) plodů. Šarka to není, protože druhou postiženou odrůdou je Jojo (tam jich ale ještě dost zdravých vydrželo).
Na prvním obrázku je propad Hertmanů, na druhém postižené Jojo. ma třetím plody Topfist, které téměř všechny zčervenaly a opadají zřejmě také.
   Zajímavostí je, že většina ostatních odrůd jsou netknuté. Dokonce na jednom stromku Čacanské rané je přiroubovaná větev Hermana. Zatímco většina Hermanů opadávají s modřinami, všechny Čacanky jsou čisté.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 100.238 (?), 2.7.2013 13:14

Dobrý den. Ty modřiny jsou mi záhadou. Připadá mi to, jako by přišla úplně nová mutace viru šarky, která jde i na plody JOJO, i když se snad tvrdí, že JOJO by svým rychlým odumíráním mělo virus šarky zastavit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
riso77 - (22) - 125.13 (?), 2.7.2013 13:49

Identicke modriny, ako mate na JOJO sa mi objavili na C.Lepotici, nasledne asi po tyzdni/dvoch tretina plodov zmodrala a opadava, ako som pisal v prvom prispevku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.7.2013 21:21

No, doufám, že mutace šarky to není, to by byla pohroma. Na Hermanu zbylo z očekávaných cca 20 - 30 kg sotva pár plodů
Správný propad vypadá zhruba takto


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 5.7.2013 16:46

Obrovský propad plodů Hermanu mám také, podobně jako pan Vysloužil. Sklizeň bude slaboučká. To nedokázal ani loňský květnový mráz. Většina plodů vypadá jako zde na obrázcích.

Veliký propad mám však na některých odrůdách jabloní, Hany sklidím asi jako toho Hermana,  podobně Jonagored, větší propad má i Sirius, Delor a Goldstar.
Většina opadlých plodů je minimálně velikosti vlašského ořechu, bez jakéhokoliv napadení. A to jsem v 2. půli června dělal ruční probírku. Napadení pilatkou, tak jako většinou každý rok, je nulové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 5.7.2013 20:06

Ne, že bych Vám to přál, ale jsem rád, že s tou kalamitou Hermana nejsem sám. Beztak to není má oblíbená odrůda, Katinka, Opál,  se už teď málem lámou pod tíhou úrody. Podobně jako Herman dopadl Topfirst, toho mám ale jen jednu větev
    Co se týče jablek, psal jsem před pár týdny, že mám obavu, aby po loňské nulové úrodě propadly nadbytečné plody, neboť opylení jabloňovýc h květů bylo snad 100%ní. Teď už obavy nemám. stromy si poradily i bez probírky, někde až příliš. Přisuzuji to vlhkému počasí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 6.7.2013 13:33

Pane Václave, nezvážíte pořízení Katinky? Zraje sice později, ale je to sázka na jistotu. Když každý rok vidím, co má plodů z toho jejího "nenápadného" kvetení, tak mě to až udivuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 6.7.2013 21:21

Já už, Petře, žádné nové stromky sázet nehodlám. Když, tak něco přeroubovat. Ten letošní propad Hermana mi je ale zatím záhadou

Daleko více mě trápí ten propad u jabloní. Dnes jsem si třeba všiml, že u čtyřletých Andery a Beneta mi zbyly na každém stromku 2 plody.  Zajímavé přitom třeba je, že 14 letá Rubinola, mající kmínek silně zeslabený hlubokými mrazovými deskami, udržela téměř všechny plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 184.146 (?), 6.7.2013 21:37

Na jabloních je úroda bohatá i přes částečný propad, který se uskutečnil už dříve. Švestky žádné nepropadly. Myslím, že je to díky dostatku vláhy v půdě. Ale ono jich zase tolik není, a to díky špatnému opylení a nezvládnuté pilatce. Jinak, Katinka vypadá na vysoce spolehlivou odrůdu, co se týče plodnosti, ale i kvality plodů v rámci raných odrůd. To vedle stojící Čačanská raná je sice také vysoce kvalitní, ale co se týče plodnosti tak dělá švestkám spíše ostudu. Letos jsou na ní opět jen dva plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika