Pozdní slivoň Presenta



host - 234.45 (?)
13.10.2016 10:37

Pan Petr ak je ten stromek ešte mladý a dá sa presadiť tak ho presaďte na iné miesto to by mohlo pomocť.Ak sa sa už nedá presadiť tak si kúpte novú Presentu.U Presenty ale musíte rátať s veľmi bujným rastom podľa toho zvolte aj podnož.To že sa vašej Presente nedarí na St.Juliene môže mať aj súvis s tým že vám nerastie.     Jano

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 234.45 (?), 12.10.2016 14:22

Niečo nie je u vás pán Petr s tou Presentou v poriadku keď vám rastie slabo, je to veľmi bujná odroda.Možno máte pod ňou hryzca alebo nejakú kamenitú podu.St Julien je stredne rastúca podnož, myslím si že táto podnož sa hodí viacej pre marhule ako pre slivky.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 12.10.2016 14:58

Petře, lidi Tě tu mají za odborníka, tak si to nepokaz. Nemůžeš hlásat, že nějaká slivoň na nějaké podnoži po 3 letech přestane růst a může za to ta odrůda. Vždyť by se ti smáli.
   Rozdíl je v tom, že Ty zasadíš jeden stromek a to, jak roste, povýšíš na zákon. Já jsem za posledních 100 let naštěpoval na rozestavěné německé autostrádě stovky náletových slivoní, hlavně myrobalánů. Naroubovat v korunce, znamená zakrátko záhubu štěpu, protože podnožový myrobalán odrůdu přeroste a udusí. Jediní, kdo myrošu urostli, jsou Presenta, Top 2000 a plodový myr. Otmar. To nemám vyzkoušeno na jedné rostlince, ale na desítkách!
   Jinak ta Presenta, co se o ní bavíme, dovede být pěkně zlomyslná. Dnes jsem ochutnal plody, ještě v neděli to nebylo úplně ono. Pak zapršelo, hodně plodů popraskalo, ale ta jejich chuť je dnes naprosto skvělá. Švestkové aroma, vysoká sladkost, měkší, ale pevná konzistence, hezky od pecky.  Kdyby tomu tak bylo každoročně, zvolám: Adieu Domácí švestko, vůbec se mi po tobě nestýská..." 

 Jenomže to je jen letos.sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 12.10.2016 16:55

Petře, lidi Tě tu mají za odborníka, tak si to nepokaz

O to jde možná, Miloši, Tobě, nebo člověku, který tady s oblibou používá slovo demagogie, já jsem jen náhodný nadšenec, nic víc. Ať se každý směje, co hrdlo ráčí, já se taky často směju. Naposled třeba tomu, když někdo napíše, jak můžou ukradené švestky někomu chutnat. To bylo opravdu vtipné. Co se týče slivoně Presenta, tak nic nepovažuji za zákon, jen mně osobně roste slabě, toť vše. Hryzec v tom prsty nemá, protože strom drží pevně v zemi. Největší problém v pěstování pozdnějších švestek spočívá v tom, jak tady účinně odradit špačky, aby nesežrali na co přijdou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.45 (?), 13.10.2016 10:37

Pan Petr ak je ten stromek ešte mladý a dá sa presadiť tak ho presaďte na iné miesto to by mohlo pomocť.Ak sa sa už nedá presadiť tak si kúpte novú Presentu.U Presenty ale musíte rátať s veľmi bujným rastom podľa toho zvolte aj podnož.To že sa vašej Presente nedarí na St.Juliene môže mať aj súvis s tým že vám nerastie.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.45 (?), 13.10.2016 10:46

Adieu Domácí švestko, vůbec se mi po tobě nestýská..."

Domáca slivka je istota každoročnej úrody aj v menej teplých rokoch aspoň u nás to tak je.U neskorých-pozdních sliviek ako je Presenta to závisí od toho či je teplá jeseň-podzim.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.136 (?), 13.10.2016 11:23

Zdravím. Pane Petře, já Vám věřím a ani se Vám nesměju. Musíte si zvyknout, že některé zdejší celebrity musí mít za každou cenou jiný názor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.147 (?), 13.10.2016 14:46

Domáca slivka je istota každoročnej úrody aj v menej teplých rokoch aspoň u nás to tak je

Ano, bývalo tomu tak. Dnes je Domácí švestka téměř jistota napadení plodů šarkou. Pravda, v některých letech je tlak malý a plody dobré. Já to ale neriskuju a hledám tolerantní odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.101 (?), 13.10.2016 16:37

Na zahradě mám ještě tři domácí 25 let staré, tedy v nejlepších letech. S plodností to ale za moc nestojí. Poslední dobrou úrodu měly pře 5 lety až se lámaly větve. Od té doby nic moc, pravidelně hnojím, stříkám proti puchrovitosti, pilatce ale úroda téměř žádná. A hodně plesniví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 128.224 (?), 13.10.2016 17:06

Domáca slivka je istota každoročnej úrody aj v menej teplých rokoch aspoň u nás to tak je
Ano, bývalo tomu tak. Dnes je Domácí švestka téměř jistota napadení plodů šarkou. Pravda, v některých letech je tlak malý a plody dobré. Já to ale neriskuju a hledám tolerantní odrůdy.
*
Omlouvám se, že je to od tématu Presenta", ale reagovat musím.
Když slyším nebo čtu o Domácí švestce tak se mi zježí veškerá srst na těle.
Likvidoval jsem kdysi dost velký sad z nich. Silně napadený a až po zralé úvaze, dlouho jsem jim dával šanci a doufal...
A pak při obnově sadu jsem se nechal zlákat, výběr tehdy moc velký nebyl, údajně částečně rezistentními odrůdami typu Hamanova apod., nebo jsem si vypěstoval něco od známých které tehdy vypadalo celkem nadějně.
Zbytečná práce a hlavně ztracený čas. Asi záleží na místních podmínkách, ale u mně už co jen trochu "smrdí" šarkou do sadu nesmí!
I když místa je dost.
Na zahrádce se možná něco občas jedlého z Domácí urodí nebo vybere, ale v produkčním sadu...?
*
Celkem nedávno jsem v nějaké euforii nebo nákupní horečce když jsem už dlouho nic nevysadil, koupil m.j. nějaké polské Tolary apod. A jak jsem zjistil o co jde, vysadil jsem je hodně daleko od sadu. Na mez k lesu...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 13.10.2016 17:05

"Já to ale neriskuju a hledám tolerantní odrůdy."

Oproti tomu ten kdo má zdravou domácí švestku, ten náhradu hledat nemusí. Slyšel jsem že v jednom produkčním sadu před rokem nahradili starší část jabloňového sadu slivoňovou "super" odrůdovou novinkou, odolnou a tolerantní vůči všem chorobám a nepříznivým podmínkám. Představte si, že letos budou celou tuto výsadbu rušit, protože jim stromky během léta odešly do věčných lovišť, nebo spíš do věčných sadů. Více podrobností neznám, jak jsem to slyšel, tak předávám dál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika