Pozdní odrůdy slivoní v roce 2010



Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?)
17.4.2011 8:51

Dovolím si poznámku k Čačanské ranné. Dle mého názoru je to asi nejhorší slivoň s jakou jsem se za svůj život setkal (v mých podmínkách) Měl jsem ji hezkou řádku let. Byla málo úrodná (mrazová kotlina)  a konzumní zralost trvala maximálně pět dnů. Loni jsem ji vykopal. Například s chutí Katinky se nedá vůbec srovnat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 210.187 (?), 15.4.2011 15:09

Tophit mně připomíná chuťově lepší Čačanskou nabolju. Je to vylepšená Nabolja. Je to její kříženec. A když bych šel ještě dál, tak tam cítím Wagenhaimovu, což je jeden z rodičů čačanských. Tophit má třeba hodně podobnou chuť jako Čačanská ranná. To je asi nejvhodnější připodobnění. Na nabolju zapomeňte, ta může mít někdy chuť hodně špatnou. Třeba Wagenhaimovu jsem trhal po letech na Vysočině, ale už mě tolik neoslovila, jako kdysi. Stejně tak Hamanova, což je kvalitnější švestka. Jak říkám, nejlepší chuťové srovnání Tophitu s jinou odrůdou, je srovnání s Čačanskou rannou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 210.187 (?), 15.4.2011 15:25

Ještě bych k tomu dodal, že na rozdíl od Tophitu Čačanská ranná dozraje prakticky vždy do dobré kvality, protože zraje kolem 25.7. nebo lépe řečeno zraje v době, kdy zraje Velkopavlovická meruňka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 151.252 (?), 15.4.2011 16:26

Ještě poznámka k mému příspěvku z Hané 300metrů.

Lonský rok byl atypický (snad) a tak lze čekat lepší vyzrátí pozdních kadlátek.Navíc nesledoval jsem přesnou knižní zralost pozdních kadlátek a tak jsem je zkoušel trhat jak byly modré a trochu měkké, což zjevně neznamaná zralost.Tož letos bude li co budu trhat pozděj-na konci září nebo dle padání nebo zjevné měkoty.Kadlátke mám 4. rok.Navíc třeba President a tuším i Tophit při plné zralosti není úplně tmavě modrý ale modro-růžový.President roste ale jako blázen, pokud bude stále tak růst bude koruna velká jako malý ořech.

Jinak musíme spoléhat na solidnost prodejců-školek, že odrudy opravdu odpovídají tomu co udávají, tj. nejsou smíchané navzájem-popletené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 15.4.2011 18:58

Dobrý večer, mohl by se prosím někdo vyjádřit k odrůdě Čačanská Rodná. Prosím z vlastní zkušenosti. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 15.4.2011 21:17

Také by mě ty zkušenosti zajímaly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 210.187 (?), 16.4.2011 9:23

Čačanská rodná -  Nemá typickou příchuť čačanských. Dužnina je velmi šťavnatá, chuť nasládlá, mírně aromatická. V dobrém roce je kvalitní a určitě stojí za to si ji pořídit. V minulém roce nic moc.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 210.187 (?), 16.4.2011 17:01

Letos na jaře jsem sázel Topstar, Amers, Tegeru, Herman, Jubileum a Tipalu, tak uvidíme, co se z nich vyklube.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 17.4.2011 8:51

Dovolím si poznámku k Čačanské ranné. Dle mého názoru je to asi nejhorší slivoň s jakou jsem se za svůj život setkal (v mých podmínkách) Měl jsem ji hezkou řádku let. Byla málo úrodná (mrazová kotlina)  a konzumní zralost trvala maximálně pět dnů. Loni jsem ji vykopal. Například s chutí Katinky se nedá vůbec srovnat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 210.187 (?), 17.4.2011 10:41

Děkuji za názor. Moje Č.ranná zatím také moc nerodí. Podle mého stromu ji nehodnotím. Známý jich má v sadu hodně a na každém stromě jich je na pohled poměrně málo, ale za to jsou veliké. Vypadá to jako kdyby je tam někdo rozvěsil, jak na vánoční stromek. Každému jednotlivci by ale úroda na takovém to stromě stačila, protože jsou opravdu velké. Mně osobně chutná moc. Má výraznou chuť, klasickou pro čačanské. Je určitě chutnější než Najbolja. Katinka je úplně něco jiného. Ta asi bude chutnat všem, kdežto Č. ranná díky té výrazné chuti možná každému ne. Vzhledem k tomu, že zraje současně z meruňkou Velkopavlovickou je vítaným zpestřením k meruňkám. Ještě se vrátím k tomu sadu. Jsou tam vedle sebe Č.ranné a mnoho LÜTZELSACHSENSKÝCH, na kterých je mraky malých švestek ale nedájí se s Č.rannou vůbec srovnat. Na tuhle starou německou ranou švestku dneska v prodejnách stromků už asi nenarazíte i když tyhle švestky vysázené u silnic přišly taky kdysi k chuti. Co se týče Katinky, tak mám tady Zahrádkáře ze září 2005, kde pan Jan hodnotí Katinku jako málo aromatickou a chuťově průměrnou. To samé píše o Tegeře a Carpatinu. V novějším atlase Pěstujeme slivoně je to zase naopak, tam jsou hodnoceny kladně. Mně chutnají jak Č.ranná, tak Katinka. Každá je ale o něčem jiném.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 189.180 (?), 17.4.2011 22:09
Dobrý deň pán Petr! O sorte Topstar Plus píše predajca (Jukka), že rodí už na jednoročnom dreve. Pozoroval ste to aj na iných nemeckých novošľachteniach? Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika