Povidla - overené recepty a odolné odrody sliviek



host - 234.2 (?)
14.10.2015 21:21

Z uvedených odrod je vhodná na lekvár iba Gabrovská.Dá sa uvariť aj z Katinky ale tá je na lekvar málo sladká a museli by ste dosládzať cukrom čo už nie je ono. Jano

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 0.112 (?), 14.10.2015 20:13, zobrazeno: 6164x

Dobrý deň,keďže je tu veľa skúsených záhradkarov, ktorí majú prax aj s odolnejšími odrodami sliviek, a výrobou dobrých povidiel, bol by som rád, ak by sa podelili o svoje skúsenosti s ostatnými.

Máte prosím taký ten svoj časom overený, dobrý recept na povidla, či už s prísadami alebo bez nich, ktoré si pochvaľujú aj vaši známi a nedáte na ne dopustiť?

A ktoré slivky z tých odolnejších možno použiť na povidla?

Toptaste, Haganta,Gabrovská, Topstar,Hanita, Katinka,Lepotica, a iné

Ďakujem.Peter

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 14.10.2015 20:59

Tak tenhle výčet zrovna moc na povidla není, ale zkuste toto:

Cca 6 kg vypeckovaných půlek švestek vyrovnejte na 3 pekáče slupkou dolů. Je to dost nahusto wink, když je to lehce i ve druhé vrdtvě, nevadí. Pak se to nějakou tu hodinku, či spíše desítky hodin "suší" v troubě při teplotě od 105°C do 120°C. Takto nejprve vytvoříte rozpečené slívy ve vlastní šťávě, které rozmixujete a stahnete do menšího počtu pekáčů, Jakmile odpaříte cca 50% vody (tj. z 7 kg celých máte 6 kg čerstvých vypeckovaných a 4 kg zahuštěných) je nejvyšší čas ochutnat a dle potřeby přisladit a ochutit (skořice, vanilka, karamel). Hotová povidla by měla mít více cukrů a méně vody, tj. přislazená mohou zůstat řidší (roztíratelná), nepřislazovaná musí po zchladnutí ztuhnout na "gumu".

cool

Jinak klasický předpis je, že se ve vysokém hrnci (nebo kotli brutaru) švestky rozvaří a pak se na haluškovém (řídkém) sítě odpeckují. Síto má být tak řídké, aby prošly slupky a dužina zůstala kouskovitá a zároveň tak husté, aby neprošly pecky z drobnějších plodů. Odpeckovaný základ se pak vrátí do kotle a za stálého míchání se povidla odpařují. Tento postup je dobrý zejména pro slívy, které nejdou zasyrova od pecky (durancie, myrobalán, ...) a není vhodný pro odrůdy, které mají mezi peckou a stopkou "ostruhu".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 227.207 (?), 15.10.2015 11:10

vypeckovat predem, jinak si tam uvaríte i červíky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 15.10.2015 12:32

Rozvaření červíci v povidlech nejsou vidět. Také červíci nežrali nic špatného, jen celý život tu švestkovou dužinu. Pokud jste někdy vypeckovával Durancii tak buď ty červivé doměkka vytřídíte do kvasu, nebo jim prostě "přijdete na chuť. Další cestou je předpokládat, že postřik byl účinný na 101%.

wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 166.194 (?), 17.10.2015 19:01

Durancii "za syrova" vypeckovat nelze, ale povidla z ní jsou bezkonkurenční, že by to bylo těmi červíky? cheeky. Švestičky jsem dostala ze stromu, který neví, co je postřik, plody byly moc dobré, tuhé, červíky jsem tam nepředpokládala, na lívancích to nemělo chybu!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.2 (?), 14.10.2015 21:21

Z uvedených odrod je vhodná na lekvár iba Gabrovská.Dá sa uvariť aj z Katinky ale tá je na lekvar málo sladká a museli by ste dosládzať cukrom čo už nie je ono. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 14.10.2015 21:43

Švestky se rozemelou strojkem na maso na hrubém kolečku, rozvaří a odpařují v hlubokém kastrole na plotně - klasickém sporáku na dřevo, na kraji plotny do zhoustnutí, třeba postupně dva dny. Kořeníme jen malým kouskem skořice. Před dovařením ochutnáme a doladíme cukrem. Odrůdu speciální nemáme, vaříme co je k dispozici. Řekl bych, že na povidla se dají použít jakékoliv švestky a nejen švestky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 15.10.2015 10:39

Švestky lze použít jakékoli, čím sladší a čím sušší, tím lépe. Zkoušel jsem jednodruhové: Domácí, Katinky, Opál, Elena, rozdíly prakticky žádné. Dominující chutí je karamel a konzistence závisí na míře odpaření.

Na dno hrnce 1/4litru octa, na něj 5 kg vypeckovaných švestek. Podle sladkosti se vrch může (a nemusí) zasypat cukrem  (0 - 0,5 kg). Vařit přes noc na mírném plameni, nemíchat. Jen pootočit hrncem, jestli obsah "klouže".  Když se obsah svaří na třetinu objemu, rozmixovat tyčovým mixérem. Jsou-li povidla málo hustá nebo málo černá, dopéct na plechu v troubě při pootevřených dvířkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 0.112 (?), 18.10.2015 6:53

Ako to je s octom pan Vysloužil ,citite jeho chut v povidlach? niekde som cital, ze je citit octovu chut.

dakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 227.207 (?), 15.10.2015 11:08

Ted jsem delal lekvár, slivky samozrejme vypeckovat, červivé vyhodit, potom varit kolik to jde, ja taek hodinu, potom na druhý den chvíli, na trtí den taky i na štvrtý, cukr podle chuti,.Mel jsem hodne slivek a tak jsem je dal takto do hrnce a varil každý den kvuli tomu aby se neskazili a za asi týden takového varení krátkeho se mi udelali povidla, musíse porád míchat a varit na slabém ohni, slivka Hanita, Stanley,ale i z ringlot jsem delal. Takové husté povidla jsou pomerne odolné vuči plesni ale do sklenic jsem je dával horké, pro jistotu. a když je budete varit, tak po varení za horka nezakrývejte hrnec poklopem nebo se na vrchu hrnce udelá pleseň,zakrýt mužete až po uplnem vychlezení hrnce.-

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika