Potřebuji tip na dobrou švestku



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
5.3.2017 13:10

Já to vidím vcelku jasně a bylo to i popsáno. Příčinou je nesprávný a příliš hluboký řez, jeho dalším důsledkem je zahuštění koruny.
    Nejjednoduší řešení spatřuji v úplném vynechání řezu 1-2 roky. Když současně stromek obryjete a přihnojíte hnojivem s nižším obsahem dusíku, nic nepokazíte. Jsem přesvědčen, že nejpozději příští rok tak stromek přinese nejméně 1/2 q úrody.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
Enna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 7.69 (?), 5.3.2017 12:16

Takže opylovače bych na blízku měla. Já mám Althanovu a sousedé ob zahradu mají prý mladou zelenou ryngli.  Co se týče hnojení, vždy 1x na jaře a 1x v létě používám pod stromky granulované hnojivo na ovocné stromky a drobné ovoce. Dávkování dodržuji podle návodu. Postřiky provádím proti pilatce (Calypso, i když letos už jsem ho nesehnala, prodavačka mi doporučila Reldan) a proti mšicím Mospilanem.

Půda je hezká, zdravá. Kdysi zahrada sloužila pro pěstování zeleniny, my jsme z ní udělali ovocnou zahradu. Ale o trávník se starám, 2x za rok vertikutím a řádně vyhrabávám a 2x za sezónu rozhodím trávníkové hnojivo. Podle potřeby po jarním ošetření dosévám trávník.

A teď, prosím, co dál?  Potřebovala bych aspoň trochu napovědět jak provést průklest.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Enna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 7.69 (?), 5.3.2017 12:41

Beru zpět, už si radu jak na to, čtu. Dnes je krásné počasí, tak půjdu napravovat chyby.

Ještě jsem zapoměla napsat, že 400 - 500 metrů od nás je zahradkářská kolonie a zahradkáři tam chovají v maringotkách včelstva. Jakmile vysvitne sluníčko, máme kolem stromků plno včel i čmeláků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 5.3.2017 12:52

Nikam nepospíchejte paní Enna, ještě máte hromadu času.Vhodná doba řezu peckovin ještě nenastala.Nyní si ještě dobře prohlédněte celou korunku, a ujasněte si, které větve chcete odstranit, jak budete řezat, a jak by měla po řezu koruna stromku vypadat.Protože při zbrklém řezu lze napáchat nevratné škody.Nebo si sjednejte školenou obsluhu.

Vím, že jarní slunce vlévá elánu do žil nejenom sadaře a zahradníka, Nyní je vhodné ještě s řezem švestky počkat nejméně o měsíc.Nejpříhodnější doba nastává před květem, nebo v době květu.Hluboké, řezné rány nenamrzají, a v době proudění mízy se tak rychleji hojí a zacelují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.3.2017 13:10

Já to vidím vcelku jasně a bylo to i popsáno. Příčinou je nesprávný a příliš hluboký řez, jeho dalším důsledkem je zahuštění koruny.
    Nejjednoduší řešení spatřuji v úplném vynechání řezu 1-2 roky. Když současně stromek obryjete a přihnojíte hnojivem s nižším obsahem dusíku, nic nepokazíte. Jsem přesvědčen, že nejpozději příští rok tak stromek přinese nejméně 1/2 q úrody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Enna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 7.69 (?), 5.3.2017 13:44

Takže vynechat i ten průklest? Prosím, a jaký má to hnojivo s nižším obsahem dusíku název? Já používám Agro hnojivo pro ovocné stromy a drobné ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Enna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 7.69 (?), 5.3.2017 13:54

Když jsme vysazovali stromky, snažila jsem se najít v okolí odborníka, který by za úplatu prováděl pravidelnou údržbu stromků. Dokonce jsem dala do regionálních novin inzerát, ale nikdo se neozval. Když se poptávám po okolí, každý řekne, že si stromy ořezává sám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 5.3.2017 15:38

Pokud by se ještě našlo místo pro další švestku, která by pomohla Gabrovskou opýlit, volil bych vynikající letní odrůdy Katinka nebo Hanita, popřípadě srpnovou renglotu s velkými plody Oulínskou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Enna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 7.69 (?), 5.3.2017 16:17

Já už vážně nemám ani kousek místa. Mám mezi stromky rozestupy 6 metrů a nechci jim zmenšovat prostor další výsadbou. Ale před chvíli jsem na zahradě mluvila se sousedkou a ta mi řekla, že Zelenou renklódu měla ona a vyměnila ji za Jojo. A vedle ní mají další sousedé mladou dvouletou ryngli, ona je sice zelená, ale odrůda Oulinská. Zahrada je od naší vzdálena cca 55 - 60 metrů severozápadním směrem. Takže o opylovače by neměla být nouze. A vlastně nebyla tím pádem ani v minulých letech.Chyba je vážně asi v tom stříhání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.71 (?), 5.3.2017 20:38

Ano, je potřeba letošní řez provést uvážlivě a ve vhodném termínu. Ten termín je každopádně po odkvětu toho mála, co by tam mohlo kvést.  Podle toho, jestli dojde k opylení nebo nedojde (například mrazíky v době květu). se provede odstranění části vzájemně konkurenčních výhonů nebo Zahnův řez. Odstranění části konkurenčních výhonů se provede proto, aby pro nasazené plody zůstala taková trocha světla uvnitř korunky, že plody nevyholí. pokud plody nebudou, bude Zahnův řez proveden až s ústupem mízy (v červnu) tak, aby s druhou mízou narůstaly přírůstky nekonkurující nasazování plodonoše. Ten růst je udržován po léta juvenilní a tak i rada, vynechat řez letos zcela má ten smysl, že se stromek uklidní a při provádění zpětného sesazení Zahnovým řezem v příštím roce bude méně náročné na přesnost provedení (budete si moci dovolit nějakou tu chybu v logice návrhu řezu).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Enna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 7.69 (?), 6.3.2017 11:11

Děkuji všem za rady, rozhodla jsem se dát stromku ještě šanci s tím, že letos neprovedu žádné úpravy. Příští rok opět vložím fotky a budu velmi ráda za každou radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika