Postižená kůra slivoně



Stránky: 1,  2   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 179.243 (?) 
3.2.2018 18:13, zobrazeno: 7091x

Jedná se o zhruba pětiletou čačanskou lepotici. Na podzim jsem zaznamenal, že u země v tomto postiženém místě byla velká hrouda klejotoku. Odstranil jsem jej. Teď vidím, že kůra je v tomto místě tmavší, měkčí a na některých místech při zatlačení vymáčknu kapku tekutiny připomínající hnis. Ony tam jsou 2 kapky vidět i teď, jedna na okraji skvrny a jedna i vpravo od skvrny ve zdravé kůře. Oč by mohlo jít? Měl bych celé toto místo vyříznout (čímž by byla cca 1/3 obvodu bez kůry), nebo třeba jen hustě propíchat a ošetřit Kuprikolem?


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 3.2.2018 18:33

Můžou tam tak řádit živočichové-např. drvopleni. A kde má Váš stromek místo štěpení-pod úrovní terénu? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 179.243 (?), 3.2.2018 19:02

Těžko říct. Vím, jak sázet, ale toto byl můj první strom, tak si nejsem jist, zda jsem tenkrát postupoval správně, zda je mírně pod zemí, a nebo jestli nebyl roubovaný a srůst není vidět...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 148.187 (?), 3.2.2018 18:46

Podle mě nějaká bakterióza nebo houbovka - takto mi vloni odešla Elena a objevilo se to i u meruňky a třešně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.143 (?), 3.2.2018 20:05
Petr z H.: Rád by som sa mýlil, ale zrejme ide o fytoftóru. Pôvodcom je Phytophtora cactorum a choroba postihuje krčok stromu, ale aj korene v pôde. Zopár informácií je na fotkách. Skúste poodhrabať pôdu v mieste postihnutia a pozrieť sa ako to vyzerá pod pôdou, prípadne aj trochu zoškrabnúť kôru. Pod úrovňou pôdy je pre túto chorobu typická červenohnedá farba postihnutého tkaniva stromu. Ak by išlo o fytoftóru, je lepšie strom hneď vykopať a ušetriť si viacmesačný či viacročný pohľad na postupne chradnúci strom (prestane mať prírastky, neplodí, listy sú čoraz menšie a bledšie až stromček zahynie). Z jabloní je veľmi náchylná na túto chorobu odroda Topaz na slaborastúcich podpníkoch. IH (nevravím aby Ste strom hneď vykopali, bolo by treba spraviť jednoznačnú diagnózu, ale ak to je fytoftóra tak prognóza je zlá).





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 179.243 (?), 3.2.2018 22:07

Neé... sad Zatím se můžu utěšovat tím, že nemá žádné příznaky - listí bylo pěkné, velké, i velké přírůstky. Naprosto normální růst až do podzimu.

Podívám se ještě kousek pod zem, případně budu sledovat příští rok. Postižené místo vyřežu a ošetřím.

Nechce se mi věřit - jak by se mi to sem po mnoha letech spokojeného růstu toto dostalo?

Nevíte, kde se infekce nachází? Můžu bez obav použít rouby z tohoto stromu, pokud by se jednalo o fytoftóru?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 3.2.2018 22:30

Spíš bych to viděl na některou houbu rodu Leucostoma (Diaporthe, Perzicula,Cincta, Personii).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 179.243 (?), 4.2.2018 7:42

Pokud by šlo o houbu, doporučujete celé místo vyříznout (nyní nebo na jaře?), nebo jen narušit a nechat máčet např. v Kuprikolu, aby se kůra nasákla a houba zlikvidovala?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 4.2.2018 9:58

Tyhle houby Leucostoma (Cytospora) "úzce spolupracují" s bakterií Pseudomonas syringae.Ošetřuje se podobně, v období dormance (po opadu listí a před rašením měďnatými fungicidy.Za vegetace se doporučují dvě oštření přípravky Aliette a Dithane.Vyříznutí nekrotických tkání se provádí zásadně za vegetace, při rašení.Teď bych napadené místo očistil od klejotoku a dezinfikoval mědí a po mrazech znovu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 111.183 (?), 5.2.2018 2:45

Pro SPCH:   Tam, kde začínají ty lišejníky, tam je místo štěpení. Je vidět jiná barva i struktura kůry, taky mírné vyhnutí kmene. Mám takovýto nenápadný srůst na většině slivoní.    Rosťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika