Poraďte jak a kdy a na co roubovat švestky



host - 134.38 (?)
18.4.2012 8:56

Ešte by som mal jednu otázku: Keď som odoberal rouby, väčšina letorastov na materskom strome mala kvetné puky. Čo sa stane, keď zaštepím letorast s kvetnými pukmi?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 206.136 (?), 17.4.2012 8:49

Dobré ráno. Som vďačný za všetky rady, škoda že nemám nablízku skúseného ovocinára.

Konáre som skrátil, lebo tak sa mi to zdalo správne. Väčšina z nich mala hodne nasadených kvetov, obával som sa že do nových očiek nepôjde dosť miazgy. Vravíte že pri očkovaní sa konáre nemajú zakracovať? Zase som o čosi múdrejší. Škoda tej chyby, no v každom prípade, už sa stalo. Uvidím či sa očká ujmú. Snáď som nad nimi ponechal dosť rašiacich púčikov. Tie pod očkami povylamujem. Čo poradíte urobiť s tými kvetmi na krátkom obraste na kmeni? Tie môžem nechať aspoň pre pár sliviek v tomto roku?

Snažil som sa zaštepiť na každý konár po jednej odrode, mal som veľa materiálu. Katinka v tom kýpti vodorovného konára je asi bez šance. Je to v dolnej časti koruny. Ak nevyraší, konár odrežem na konárový krúžok. 

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.47 (?), 17.4.2012 18:12

Na tom, čo dnes napísal p.Vysloužil, je veľa správneho, vychádzajúceho zo skúseností. Čím mladší je stromček, čím tenšie sú materské konáre, čím vyššie od zeme je miesto očkovania či vrúbľovania a čím ostrejší úhol zvierajú preštepené konáre, tým je väčšia šanca na ujatie. Všetko je to o tom, abyste odrazu nezastavili prúdenie miazgy smerujúcek k novému naštepenému materiálu, alebo abyste neumožnili rastline nájsť si náhradný výhon pod- alebo vedľa miesta štepenia, do ktorého by postupne tlačila väčšinu živín. Na to, aby očko vyrašilo, je potrebný tok živín pod kôrou v mieste očkovania. Akonáhle očko vyraší, je potrebné vegetáciu nad očkom "pribrzdiť", aby živiny išli postupne do žiadaného letorastu z očka a nie opačne.

V nedeľu som si dal prácu s vrúbľovaním do tenkých letorastov v spodnej časti koruny asi 10 ročnej marhule. Pretože hlavný tok miazgy ide do kostrových konárov, je pravdepodobné, že moja námaha bola zbytočná a vrúbliky sa vďaka slabému "bočnému" prúdeniu miazgy opäť neujmú. Nechcem surovo zmladzovať korunu zdravého stromu za účelom preštepenia. Navyše štepovať za kôru marhuľu nebude tak bezproblémové, ako natĺcť vrúble pod kôru urezaných jabloní. Uvidím o 2-3 týždne. Hop alebo trop! wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 134.38 (?), 17.4.2012 8:49

"Katinku ste navrúbľoval perfektne, ale materský konár je vodorovný... "

Chcem sa opýtať, či je chyba štepiť do vodorovne rastúceho konára? Je potom nižšia pravdepodobnosť ujmutia? Vďaka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.4.2012 10:04

Nejde ani tak o to, jestli je větev vodorovná, ale kde se nachází a kolik do ní teče mízy. Podle zákona apikální dominance mají přednost v růstu partie po horním obvodu koruny (v místech jako kdybychom korunu přikryli polokoulí). Není proto dobré štěpovat větve skloněné dolů, stejně jako větve utopené uvnitř koruny, byť by směřovaly vzhůru. Rouby a očka takto umístěná se obvykle ujmou, ale růst výhonů z nich bývá minimální nebo žádný.
   Roli hraje i vzrůstnost naštěpovaných odrůd. Pokud je odrůda, kterou štěpujeme,  výrazně bujnější než "podnožová", dokáže se někdy výhon z takového rouby "probojovat" na povrch koruny, i když je utopený nebo skloněný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 134.38 (?), 17.4.2012 18:56

Vďaka za reakcie. Takto som pri štepení ešte neuvažoval. Je pravda, že niektoré zaštepené konáre, ktoré boli vodorovné a nízko položené sa mi na slivke neujali. Tento rok to skúsim znovu a staré konáre pri minulom štepení ponechané ako "ťažne" výrazne zredukujem. Snáď tomu neublížim. Niekde som totiž čítal, že nie je dobré, keď sa ponechá príliš málo pôvodných konárov a všetko sa preštepí naraz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 134.38 (?), 18.4.2012 8:56

Ešte by som mal jednu otázku: Keď som odoberal rouby, väčšina letorastov na materskom strome mala kvetné puky. Čo sa stane, keď zaštepím letorast s kvetnými pukmi?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 134.38 (?), 23.4.2012 16:35

Nikto to nikdy neskusil? Môžem bočné, kvetné puky olámať a nechať iba prostredný, listový?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 23.4.2012 17:45

Nestane se nic.Když naroubujete roub s květními pupeny, květ nakvete a upadne. Výjimečně se někdy opylí a přinese plod. Když květní pupeny vylomíte, poroste to taky. Někdo doporučuje zatřít lůžko po vylomeném pupnu voskem či balzámem.kvůli vysychání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika