Poraďte jak a kdy a na co roubovat švestky



host - 43.70 (?)
27.2.2012 17:45

Já jsem koupil Vaňkovu právě na myrobalánu, myslíte, že je to špatně?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 99.48 (?), 23.2.2012 14:40, zobrazeno: 36306x

Poraďte jak, kdy a na co roubovat švestky. Literatura se rozchází - jedni radí tak a druzí zas jinak. Tak bych radši radu z praxe, která je ověřená. Mám nějaké pláňata a nějaké mladé švestky, které nerodí. Je možné roubovat i starší stromy a jak, na větve nebo uřezat korunu a přímo na kmen? Děkuji za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 178.235 (?), 23.2.2012 17:16

Odkopky z bezvirózního stromu budou asi nejlepší.Ale dají se roubovat pláňata, semenáčky z výsevu pecek myrobalánu i broskví.Starší stromy mírně omlaďte a přeroubujte na mladé dřevo. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.141 (?), 27.2.2012 13:06

Roubování jsem prováděl na podnož myrobalán kopulací koncem února až do půli března.Založil a po rozmrazu vysadil.Výhoda, roubujete v teple a s oběma částmi můžete manipulovat.Ujmutelnost v mém případě 2 ze 3 roubovanců.Velkou pozornost věnujte podnoži (rozhodně nepoužívejte náhodné odkopky-nebezpečí šárky).Takto jsem ztratil tři roky.Objednat u autorizovaných prodejců.Rouby odebírejte ze zdravých a plodných stromů.Také jsem přeroubovával stromek pláněte v korunce(koupená jako ušlechtilá odrůda) ušlechtilou odrůdou za kůru v době květu slivoní.Ujmutelnost stejná jak u kopulace asi 2/3 -tinová.

Důležité:
rouby pro kopulaci(bez mízy)odebrat do ploviny ledna. rouby pro roubování za kůru(Tittelovou metodou)odebíráme již v listopadu

Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 47.15 (?), 27.2.2012 15:31

Řekl bych, že se někdy doba odběru roubů zbytečně přeceňuje. Pro roubování v době květu prosím, ale pro roubování kopulací v předjaří... Většinou roubuji ze stromu na strom - v březnu, jakmile skončí poslední větší mrazy a ujímatelnost je výborná - z desítek se semtam jeden neujme. Roubuji takto třešně, meruňky, slivoně, jabloně i hrušně. Samozřejmě peckoviny dříve, jádroviny později. Základem je rovný řez, dobrý úvazek a při velkých suchách na jaře zalít (samozřejmě stromek). Dokonce se mi loni, k mému velkému překvapení, ujaly mírně narašené rouby třešní a višní (zelené špičky) odebrané z nižších poloh na úplně spící ptáčnice v 550m.n.m.. Od těchto dob jsem optimista. Takže s chutí do toho. Zdraví Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 27.2.2012 15:37

Myrobalán se jako podnož pro švestky (pravé švestky) nedoporučuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 43.70 (?), 27.2.2012 17:45

Já jsem koupil Vaňkovu právě na myrobalánu, myslíte, že je to špatně?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 27.2.2012 18:20

Já si myslím, že to špatně není. Pro Vaňkovu je myrobalán asi nejlepší.. Její růst, habitus stromu, pupeny i plodnost připomínají spíš pološvestku.
   Myrobalány nebývaly doporučované pro pravé Domácí švestky, protože stromy na nich byly příliš velké a na dobrých půdách plodily méně než na slabších podnožích. Pro horší polohy a půdy to ale úplně neplatí. Nakonec všechny kdysi tak časté švestkové aleje kolem silnic a cest rostly právě na myrobalánech. Ostatně o tom svědčí zbytky myrobalánových keřů vyrostlých od kořenů již odumřelých a vykácených stromů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 206.136 (?), 16.4.2012 9:01

Ja som v štepení začiatočník. Mám na záhrade dve mladé slivky nie dobrej chute, tak som si povedal že ich preštepím.

Minulý rok na jar (23.3.) som skúsil Forkertovo očkovanie a vrúbľovanie do rázštepu, a takmer všetky (8 z 10) sa ujali.  

Tento rok 1.4. som preštepil druhú slivku, použil som zase hlavne Forkertovo očkovanie, ale aj klasické do T rezu, a vrúbľovanie (kopuláciu). 

Po dvoch týždňoch už niektoré očká rašia. Je to povzbudzujúce, aj keď to nie je samozrejme záruka, že z očiek vyrastú nové silné letorasty.

Neviem sa rozhodnúť a potreboval by som poradiť, kedy po očkovaní zastrihnúť ponechaný čapík. Je vhodné zastrihnúť čapík hneď keď očko začne rašiť? Alebo radšej ešte počkať?

Na väčšine ponechaných čapíkov, ako aj na krátkom rodivom obraste na kmeni stromu sú kvety. Môžem ich na strome nechať, alebo radšej odstrániť? Je to mladý silný strom, všetky hlavné konáre som buď veľmi skrátil alebo celkom odrezal, tak si myslím že by pár plodov mohol uniesť.

Pripájam ilustračné foto - napr. očká broskýň Vistarich a Royal Majestic začali rašiť medzi prvými.

Pre zaujímavosť, jeden rez sa mi dobre nepodaril. Chcel som urobiť T-rez, lebo konárik bol dosť hrubý na Forkerta. Ale bolo už neskoro večer, prsty skrehnuté, a nepodaril sa mi dobrý T-rez. Tak som ten nepodarený T-rez "prerobil" na Forkertov, a vložil som doň dve očká vedľa seba, reku uvidím či sa aspoň jedno ujme. Zdá sa, že rašia obe. Som zvedavý, ako sa to bude vyvíjať ďalej.

Peter

Očko broskyne Vistarich
Očko broskyne Vistarich
Mladá slivka po preočkovaní
Mladá slivka po preočkovaní
Vrúble odrody Katinka
Vrúble odrody Katinka
Očká broskyne Spring Belle
Očká broskyne Spring Belle
Nektarinka Fantasia
Nektarinka Fantasia
Slivka Top taste
Slivka Top taste
Slivka Ruth gerstetter
Slivka Ruth gerstetter
Dve očká Top taste
Dve očká Top taste
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.4.2012 11:22

Já, v případě očkování, ponechávám čípky dlouho. Nejlépe až do doby, kdy je výhon z očka silný jako ten čípek. Pouze na něm pravidelně zakracuji obrost, který vyrůstá z pupenů, aby nekonkurovaly výhonu z očka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.43 (?), 16.4.2012 21:33

Zdravím Vás pán Peter! Pozeral som Vaše snímky jarného očkovania na bdiaci púčik. Domnievam sa, že bolo chyba zakracovať konárky pred očkovaním, tak ako ste videl pri preočkovaní kmeňov viniča u mňa vo vinohrade. Spomalí sa tok miazgy a zhoršuje ujatie očiek. Našťastie niektoré čapíky hore obrašili. Pod očkom odporúčam rašiaci obrast a hlavne kvety vylomiť, aby sa tok miazgy neodklonil smerom k nim a išiel hore do vrcholového púčika nad očkom. Katinku ste navrúbľoval perfektne, ale materský konár je vodorovný a navyše nad miestom vrúbľovania máte šikmo konkurenčný mladý kvitnúci konár. Ten by som odstrihol, ale aj tak nedúfam, že Katinka vyraší. Čapíky nad vyrašenými očkami máte čas odstrániť až začiatkom leta. Spočiatku Vám pomôžu ako opora na vyviazanie vyrašených očiek do žiadaného smeru. Počas rašenia naštepených očiek úmerne brzdite zaštipovaním vrcholku materského konára tok miazgy, aby sa presúvala viac na rašiace očko. Predčasným odstrihnutím čapíka môžete zastaviť prúdenie miazgy a rašiace očko by mohlo uschnúť. Nech sa Vám darí! Držím palce!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika