Podnož Zelená ryngle



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?)
17.10.2014 9:32

Nemáte někdo zkušenost se Špendlíkem žlutým jako podnoží? Někde je doporučána jako hodnotná podnož. Podle mě bude na úrovni ZR.

Jinak v jílu využívám z podnoží myrobalán, ZR, odkopky místní švestky a St. Julien - pro všechny peckoviny (kromě červených). U St. Julien pozor na přísušky - poměrně mělce koření a sucho pro ní není dobré.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 250.70 (?), 13.10.2014 10:13, zobrazeno: 23286x

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jestli máte někdo zkušenosti s pěstováním slivoní na podnoži Zelená ryngle, v těžkých půdách (u mě 350 mm, svah). Případně s podnoží St. Julien A? V obou příadech by se jednalo o "polní sad" takže nějaká závlaha by byla dosti problematická. Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 25.2 (?), 15.10.2014 15:51

V případě polního sadu na svahu, by jsem volil spíše Zelenou ryngli před Juliánem.Zelená ryngle v horších pěstebních podmínkách lépe kotví v pudě a dokáže se i lépe vypořádat s přechodným nedostatkem jak vláhy tak živin. St.Julien je bezvadná podnož do rovinných výsadeb.  Podobně jako Zelenou ryngly i do těchto podmínek lze použít myrobalan nebo krymsk obě podnože mají kořenový system pro horší podmínky dostatečný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 250.70 (?), 15.10.2014 17:17

Děkuji za vaši odpověd, taky jsem se přikláněl spíš k ZR. Ohledně myrabolánu, tomu by jsem se spíš právě vyhnout, žeprý v mých podmínkách bujně roste na úkor úrody a taky později plodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.10.2014 17:09

Zkušenosti p. 25.2 nemohu potvrdit. U mně většina slivoní na Zelené rostla příliš slabě.
   To, co se píše o myrobalánu (žeprý bujně roste na úkor úrody a taky později plodí) platilo beze zbytku pro pravé Domácí švestky. Tak to nové pomologie opisují ze starých. Nové tolerantní odrůdy pološvestek a slív ale nastupují do plodnosti dřív, jsou vysoce plodné, zato bez řezu dřív zastavují růst a neumějí se samozmlazovat prosycháním, jako Domácí. Pro většinu z nich je proto myrobalán vhodnou podnoží a do polních sadů s horší půdou často jedinou možnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 250.70 (?), 16.10.2014 19:11

Dobrý den, pane Vysloužile

když nad tím těd přímýšlím co jste napsal, tak máte asi pravdu ono je velký rozdíl jestli se jedná o D. svestku nebo nové pološvestky. Právě jsem měl v plánu pološvestky Toptaste, Gabrovskou, Hanitu a jak píšete asi nakonec bude nejlepší ten myrabolán. A jinak o podnoži St. Julien A si myslíte co..? Právě jeden známý mi ho doporučoval ale popravdě moc mu nevěřím, že by byl lepší jak myrabolán...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.10.2014 22:38

Je to kvalitní podnož, růstem   o něco málo slabší než myrobalán, mám na ní ale jen 2 stromy. Velkou výhodou je že (oproti M.) neodnožuje. Pro bujnější odrůdy (Presenta, Top 2000, Topking) může být lepší volbou. Pro renklódy spíš ne. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 17.10.2014 9:32

Nemáte někdo zkušenost se Špendlíkem žlutým jako podnoží? Někde je doporučána jako hodnotná podnož. Podle mě bude na úrovni ZR.

Jinak v jílu využívám z podnoží myrobalán, ZR, odkopky místní švestky a St. Julien - pro všechny peckoviny (kromě červených). U St. Julien pozor na přísušky - poměrně mělce koření a sucho pro ní není dobré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 17.10.2014 13:09

Mám kvalitní půdu, nebo ji mohu ve většině případů stromkům poskytnout.Proto mohu využít vlastností slaběji rostoucích podnoží typu  wang.,příbuzné wang.,ST julien,aj..Stromky na podnoži ZR mám taky, nebo je zkouším, ale jeji pravděpodobně slabší růst bude u mě výhodou.Mohu tedy nasadit více odrůd.Sázet u mě stromky na myrobalánu jen ve vyjimečných případech(raritní, těžko sehnatelná odrůda).Suchou, méně kvalitní polohu nemám, což se pro myrobalán doporučuje.V nadsázce lze říci... kde ostatní podnože živoří, myrobalán jede dál,a většinou tvoří velké koruny.U švestek na rozdíl od jabloní se tak často do korun lézt nemusí, obírat úrodu ze žebříku taky né, švestky stačí setřepat, nebo posbírat ze země, takže někdo bude preferovat i vysokokmenné tvary na myrobalánu.Přinášejí větší úrody jedné odrůdy v relatívně krátkém časovém období, páličum vhodné do kvasu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 169.106 (?), 16.4.2018 15:29

Nevím zda použít podnože zelenou ryngli nebo myrobalán.

Vyženil jem zahradu v Želešicích (jih Brna,  210 mnm).

A nevím jakou podnož?
Myrobalán je do suchých a lehkých půd.
Zelená ryngle do vlhkých a těžkých.

Jenomže já mám těžkou a suchou.
Je možné použít do suché půdy i zelenou ryngli? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 16.4.2018 16:09

Takto to nemůžete zjednodušovat. Hlubokokořenící myrobalán netrpí suchem ani v kamenitých suchých půdách. Záleží taky a možná hlavně na pěstovaném druhu a odrůdě. Slebě rostoucí a hodně plodící pološvestky, renklódy (Oulinská, Č. lepotica) vyžadují myrobalán, bujnější švestky, meruňky, broskvoně je lepší pěstovat na ryngli, St.J. či Wangheimově. Nebo využít moderních podnoží, s nimi ale zkušenost nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika