Podnož St. Julien



Stránky: 1,  2   
host - 40.158 (?) 
5.10.2017 9:36, zobrazeno: 20993x

Podnož St.Julien je používaná např. u nových rezistentních odrůd švestek (Jofela, Joganta), zatímco podnož Myrobalán u těchto švestek nabízená není. St. Julien prý ale potřebuje vlhkou půdu. Máte někdo zkušenosti jak zalévat stromek s touto podnoží, pokud je v suché oblasti? A lze jej tam vůbec pěstovat? Děkuji Pepa, oblast Rosice a Velká Bíteš.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 5.10.2017 16:38

St.Julien byla vyšlechtěna v Anglii, řadí se mezi slívy (Prunus insititia).V Evropě je nejrozšířenější vegetativně množenou podnoží.Snadno se rozmnožuje dřevitými řízky.Odrůdy pěstované na této podnoži rostou přibližně o 10-25% slaběji než na semenném myrobalánu.Na velmi dobrých půdách a při dobrých agrotechnických postupech se tento rozdíl nemusí vůbec projevit.Stromy dříve vstupují do plodnosti a v průměru dobře plodí.Obvykle se také vyznanačují větší mrazuodolnosti.Mají mělčí kořenový systém, přesto bývá ukotvení v půdě vyhovující.Doporučuje se především k použití do vlhčích a těžších půd.V lehkých a suchých půdách je tato podnož bez dopňkové závlahy méně spolehlivá.Na St. Julienu mám většinu švestek, meruňky i broskve, já jsem s ní spokojen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.10.2017 22:40

Jiří, s Vaší poslední větou souhlasím, taky mám tuto podnož rád (třebaže je stále púroti myrobalánům v menšině). Zbytek příspěvku je citace z literatury, ale to nevadí, je tdobré připomenout, že podnože S.J. se není třeba bát ani tam, kde není úplně vlhko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 214.120 (?), 10.10.2017 7:01

Dobrý den, zajímalo by mně, jestli v suchu St.Julien zaléváte (jak moc) a jestli pod stromem udržujete půdu bez porostu (trávy).

Je vhodné u stromku nastýlat mulč, např. posekanou trávu?

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.240 (?), 10.10.2017 8:00

Stromky (všechny) zalévám jen v roce po výsadbě, pak už ne. Mulč trávou a štěpkou používám prvních několik let, později trávník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 40.151 (?), 23.10.2017 14:09

Sehnal jsem rezistentní švestku JOFELA na podnoži St.Julien. Překvapilo mně, že stromek je poměrně malý, asi jako zákrsek. Je to obecná charakteristika stromků na této podnoži nebo se pěstují i jako čtvrtkmen, či polokmen?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.10.2017 19:24

Slivoně na S.J. se pěstují i jako čtvrt- a polokmeny. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 23.10.2017 19:28

I ze zákrsku se dá vytvarovat vysokokmen, ale ztratíte tím mnoho času. S podnoží se musíte smířit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.81 (?), 5.11.2017 19:41

Dobrý den. St.Julien jako podnož prodávaných stromů zná asi každý zahrádkář. Chtěl bych využít toto vlákno k dotazu, zda má někdo nějakou zkušenost se semenáčem St.Julien jako podnoží.
A ještě bych se chtěl zeptat, jak vlastně strom St.Julien vypadá a jaké má plody. Na internetu jsem našel i obrázky, na kterých plody připomínají malé zelené ryngle. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.191 (?), 25.3.2018 20:42

Dobrý večer vedeli by ste poradiť na ktorej podnoži odolávajú naštepené slivky viac suchu: na St.Julien alebo na Zelenej ringlote? Som v suchej oblasti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika