Plodový myrobalán



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
22.4.2013 15:25

Těsně po meruňkách vykvetl i sousedův "dvoubarevný" plodový myrobalán???
 





Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
pavel... - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 19.114 (?), 29.10.2012 18:56

Pěstuji myrobalán třešňový /Prunus cerasifera asi 'Atropurpurea'/. Po prvním roce co dal úrodu chytil šarku a od té doby jsou plody s viditelným napadením. Jinak chuťově jsou výborné, musí se nechat dostatečně dozrát. Slupka je mírně kyselá a dužina slaďoučká. Na půdu nejsou nijak náročné, pěstuji je v dost jílovité půdě, na jižním svahu a růst myrobalánů je pro mne uspokojivý. Asi po 5 letech pěstování můj nejstarší keř dosahuje výšky asi 4 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 22.4.2013 15:25

Těsně po meruňkách vykvetl i sousedův "dvoubarevný" plodový myrobalán???
 





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 217.75 (?), 1.5.2013 15:22
Je až neskutečné jaký je podnožový myrobalán vitální dřevina a jak dokáže za relativně krátkou dobu zaplevelit sad. Nechal jsem ho pár let růst ať mám podnože pro roubování. Na druhou stranu jsem tím i omlouval včasnou likvidaci jeho výmládků, kterou jsem hrubě podcenil... A přerostlo mi to přes hlavu a teď nevím co s tím. Vysoké štíhlé stromy, mnohdy vyšší než samotné švestky. Vyrostly v pásové výsadbě rybízů poblíž.. Přesadit a vykopat by je šlo už asi jen bagrem... Ty největší jsem už zkácel, a ten zbytek zatím nechávám na "pozorování"... A taky pro včely pro které je velmi atraktivní a první zdroj nektaru jak už psal kolega nahoře. A loni taky totiž pořádně zarodily. Vypadalo to jako na výstavě ovoce. Myslel jsem si, že když jsou švestky od jednoho výrobce, že i podnože používá stejné. A mi tam vyrostly myrobalány s plody žlutými, zelenými, modrými, červenými a někdy i hnědými až černými. Plody většinou velké, větší než Nancynská mirabelka. Šťavnaté, ale chuťově dost nevýrazné. A velmi brzy zhnily. Nahnívaly už i na stromech. Ale na pohled velmi atraktivní a lákající. Cukernatost jsem nezjišťoval. Tak se letos chystám, že před jejích konečnou likvidací je přeberu a naroubují všechny ty barvy do jednoho stromku. Okrasného nebo okrasných zasazeného nebo zasazených někde mimo sad u cesty pro "pobavení" kolemjdoucích a pro ozdobu krajiny... * Nechápu tu barevnou pestrost plodů, ale myslím, že se ty peckoviny mezi sebou nějak generativně pokřížily. V těch rybízech jsem je ještě nevyrýval a nezkoumal to. Má někdo podobné zkušenosti? Rafael
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 159.145 (?), 1.5.2013 20:27

To vyštěpení různých barevných variant je normální - květy byly opyleny pylem různých druhů nebo odrůd slivoní a nebo i třeba jen jednou odrůdou. Výsledné potomstvo může být velice variabilní, viz různé odrůdy, které mají stejné rodiče (např. jablka Topaz, Goldstar nebo Opál, Sirius).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.7 (?), 2.5.2013 19:38
No. já na to koukal jak tele na nové... Myslíte, že jak všechny ty "barvy" naroubuji do jedné korunky, že i takové pak zůstanou? Nějak to nechápu... Rafael
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.9 (?), 2.5.2013 21:43

Zůstanou.yes Myslím.angel Myslím?surprise

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 3.5.2013 8:27

Zůstanou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 29.5.2013 13:35

Kdyby jste někdo náhodou věděl o co se jedná, tak napište. Připomínám, že zelená i červená část velmi vzrostlého keře (keřovitě rostoucí strom) kvete ještě před všemi slivoněmi, zhruba ve stejnou dobu, kdy kvetou meruňky. Foceno asi před týdnem. I přes bohaté kvetení je plodnost velmi slabá.
 





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 29.5.2013 14:36

Podle mě jeden z kultivarů myroše (Prunus cerassifera).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 29.5.2013 15:23

Mezi okrasnými formami jsou pestrolisté formy i ty s tmavým listem. To jsou nejčastěji P. cerasifera Nigra a P. c. Atropurpurea (někdy též Pissardii). Ta posledně jmenovaná mívá plody, ale stromy nebývají nijak nabalené. Tmavé jsou navrch i uvnitř, chuť podle mě horší než mají myrobalány okolo cest. Ostatní okrasné zpravidla neplodí. Asi to bude roubovaný stromek bez péče, podnož přerostla. Pokud by to rostlo přímo ze země, může to být semenáč. Mám na jednom stromě několik blum a myrobalán. Ten je v době květu o něco předběhl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika