Pilatka svestkova



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?)
1.11.2007 20:19
I kdyby to bylo účinné, nevím, jestli stojí zato ty švestky nebo mít možnost sednout si pod strom do trávy...
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 2.5.2007 10:24
V době postřiku již nebývá s teplotami problém. Stříká se nejlépe po západu slunce. Noční rosa prodlouží účinek postřiku.
  Každý postřik působí pouze tekutý. Jakmile zaschne již  na hmyz neúčinkuje. Jestli zvlhne znovu rosou či mírným deštěm, působí zas. Pokud zaprší málo, postřik se nesmyje. Pokud zaprší hodně na již zaschlý postřik, příliš to nevadí, on si již svou práci z větší části vykonal.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.158 (?), 27.5.2007 20:37
S pilatkou mám nějaké zkušenosti a můžu potvrdit, že řádí i na Valašsku. Mnozí amatérští pěstitelé ani neví proč nemají plody když stromy kvetly. Stačí jít na kontrolu po třeba 3 týdnech a na stromech již není nic. Správně bylo podotknuto, že pilatka sídlí v zemi. Na pilatku platí postřik, který dotykem zasáhne již vajíčko vsazené a zalepené do zeleného lístku pod květem, který se po opadu bílého lupenu dotýká plodu. Odtud obvykle přeleze vylíhnutá housenka do tvořícího se plodu. V jisté minulé době se doporučovaly tzv. „atraktanty“ – barevné desky zavěšené v koruně a potřené lepidlem, nebo feromónové lapače. Tady bylo otázkou, zda feromóny nepřilákají ještě více zdaleka motýle pilatky. Některé švestky chutnají pilatkám více, třeba Čačanská. Dobrou profylaktikou vůči pilatce je chov drůbeže na sadu a taky i proti nosatci lískovému proti kterému jinak hodně špatně bojuje.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 166.45 (?), 25.5.2007 14:24
O pilatce je známo, že po vykonání díla zkázy se dospělci zavrtávají do země pod stromem, aby přežili a připravili atak na příští rok. A tak mě napadlo a zajímal by mne názor zdatnějších zahrádkářů, zda by nepomohlo půdu prolít insekticidem. Otázka je ovšem kdy: už teď po opadu napadených plodů, nebo na podzim, či na jaře po probuzení.
Mám jednu trnku a dvě ryngle, chápu, že pro velkopěstitele tento nápad nepřichází v úvahu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 179.196 (?), 26.5.2007 9:09
Čistě teoreticky samičky pilatek přiletí na jaře odjinud, tam kde se podobný zásah neudělal a stejně si nakladou co chtějí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 26.5.2007 12:55
Prolívat půdu insekticidem je neekologické, neekonomické a u létavého hmyzu neúčinné.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 64.174 (?), 29.8.2007 16:49
Stromky krásně kvetly (jak švestky, ryngle...), ale úroda mizivá. Pak mám na jednom setkání zahrádkářů poradil přítel Matejsek z Vršovky u Nového Města nad Metují, že máme aplikovat postřik v době před odkvětem - v té době se používal Zolone, nyní jsou novější přípravky.
Výsledek - od té doby jsem musel uvazovat větvě, aby se pod tíhou úrody stromky nerozlomily.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 136.34 (?), 1.11.2007 19:01

Zbytkem postřiku Decis Flow jsem zkusil postříkat špendlík ve volné přírodě za zahradou. Úroda byla fantastická. Větve byly obalené jako u rakytníku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 136.34 (?), 1.11.2007 19:06
Kdysi jsem slyšel doporučení přivázat pod švestky a třešně kozu. Koza vyžere trávu i s kořínky, mnohem více než ovce, a pilatky a vrtule nemají kde přebývat. Ještě jsem to nezkusil!!!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 1.11.2007 20:19
I kdyby to bylo účinné, nevím, jestli stojí zato ty švestky nebo mít možnost sednout si pod strom do trávy...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 228.228 (?), 24.1.2008 11:39

Dobrý den, chtěl bych přidat něco k článku pana  - host - xxx.xxx.136.34 (?), 1.11.2007 19:06
Kdysi jsem slyšel doporučení přivázat pod švestky a třešně kozu. Koza vyžere trávu i s kořínky, mnohem více než ovce, a pilatky a vrtule nemají kde přebývat. Ještě jsem to nezkusil!!!

Já mám 2 ovce které se opravdu rády popásají pod švestkami (slivoněmi), ale spíš až když tam leží zralé plody a pak vyplivují pecky. Připomínají mi Marfušku z MRAZÍKA. Ale mají rády skoro všechno co mám na zahradě. Nechci se tímto samozřejmě vysmívat pánovi píšícímu o přivázání kozy pod strom. Může na tom být něco pravdy, nemůžu to posoudit, protože takovou zkušenost nemám a kozu také ne. Chtěl jsem jen pro zpestření připojit něco úsměvného.

Děkuji všem, kteří se tu dělí o svoje zkušenosti, rád tyto diskuse sleduji. Přeji hezký den. V. Dvořák 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika